Průvodce státem
Ukrajina
Hledáš místa, která navštívit, kolik peněz si s sebou vzít, čím se dopravovat nebo co ochutnat?
Projdi si průvodce, který ti na všechny otázky odpoví
1 osoba
Dospělý věk 25+
- +
Junior věk 12-24
- +
Dítě věk 2-11
- +
Kojenec 1-23 měsíců
- +
Preferovaný dopravce
0 vybraných zrušit výběr Potvrdit
Zavřít boční panel

Doprava na Ukrajině

Jak na Ukrajinu

V zásadě jsou čtyři možnosti, jak se na Ukrajinu dopravit – autem, autobusem, vlakem a letecky. Samotná Ukrajina je velmi rozlehlá, takže při pozemní přepravě je nutné počítat s velkými časovými dotacemi znásobenými ne úplně dokonalou dopravní infrastrukturou.

Auto a ceny PHM

Ačkoli se to může zdát děsivé, cesta na Ukrajinu vlastním autem není nic dramatického. Pokud se rozhodneme jet do Lvova a pak případně dále, je nejlepší varianta přes Polsko. Skoro celá cesta až k ukrajinským hranicím je po dálnici, přičemž z Prahy se jedná o cca 800 km. V případě, že se chcete podívat do Užgorodu a celkově do dolní části Ukrajiny, je vhodnější zvolit cestu přes Slovensko. V tomto případě je to k hranicím z Prahy cca 750 km.

Problematický bod cesty může nastat na hraničních přechodech. Zatímco při cestě na Ukrajinu si obvykle postojíte do hodiny a půl, při cestě zpět se můžete zdržet v krajním případě i několik hodin.

Vlak 

Při cestě vlakem se lze dopravit z Prahy přímým spojem až na Ukrajinu. Z Prahy jezdí pravidelně vlak EN 443 Bohemia, který jede až do Kyjeva. Tato cesta přitom trvá přibližně 30 hodin a ceny se odvíjí od včasnosti rezervace. Další možnosti vlakové dopravy jsou s přestupy, většinou v Polsku. Každopádně se cesta vlakem z ČR nevyplatí ani časově, ani cenově.

Vlaky na Ukrajině

Autobus

Z ČR existuje několik pravidelných přímých linek na Ukrajinu, především na tu zakarpatskou. Z Prahy přes Brno se dá dojet jak do Užgorodu a Mukačeva, tak do Lvova a dále do Ivano-Frankivsku. Cena za jednosměrnou jízdenku se většinou pohybuje okolo 1.000 Kč. Spoje bývají často plně obsazené.

Jak se dopravovat po Ukrajině

Vlak

Cestování vlakem po samotné Ukrajině je poměrně zdlouhavé, s relativně málo spoji, ale s velmi výhodnými cenami. Záleží na zvolené třídě, dnu v týdnu a včasnosti zakoupení jízdenky, každopádně jsou však ceny lístků několikanásobně levnější než třeba u nás. 

Dálkové vlaky jezdí napříč Ukrajinou a spojují všechna významná města navzájem. Většina vozů je staršího data výroby a na interiérech je to znát. Klimatizace je zabudována jen v 1. třídě a to ještě funguje centrálně a ne po celou dobu jízdy, vlaky jsou pomalé a zastaralé. Nutno však podotknout, že vozy bývají čisté a dochvilnost dobrá.

U dálkových spojů určitě kupujte jízdenky v předstihu na webu ukrajinských železnic. Proces nákupu je snadný, jízdenka vám přijde do mailu, odkud ji vytisknete a pak už jen při nástupu do vlaku spolu s dokladem totožnosti předložíte průvodčímu. Vozy se dělí do tří tříd:

  • 1. třída je členěna do kupé po dvou dolních lůžkách. Zdarma je lahev vody a čaj.
  • 2. třída má v každém kupé čtyři lehátka: 2 dole a 2 nad sebou.
  • 3. třída pak má v každém kupé celkem šest lehátek: 2 dole, 2 uprostřed a 2 nahoře.

Příměstské a lokální vlaky obstarávají starší soupravy zvané "električka". Jsou extrémně pomalé, zastavují ve všech zastávkách a jízdenku koupíte pouze na nádraží. Při vyhledávání v rezervačním systému se tyto vlaky nezobrazí, jízdní řády jsou rozdělené dle regionů na webu ukrajinských železnic. Na nádražích jsou pokladny odděleně pro dálkové vlaky a příměstské spoje. Pokud nastupujete v zastávce bez pokladny, lístek vám prodá průvodčí.

Autobus

Při cestách po Ukrajině jsou oblíbené tzv. maršutky – malé autobusy, které jezdí často bez ohledu na jízdní řády a zastaví téměř kdekoli, pokud na ně mávnete. Samozřejmě ale pro ně existují i oficiální zastávky. Tento způsob dopravy je sice romantický, ale vzhledem k chaotičnosti náročný na nervovou soustavu a čas. Ceny jsou opět velmi přívětivé, i na větší vzdálenosti se pohybují v řádu desítek hřiven. Maršrutkami se však dostanete jen do menších obcí okolo velkých měst. 

Na delší vzdálenosti je nutné využít normálních autobusů. V každém větším městě najdete centrální "avtovokzal", tedy autobusové nádraží, kde si u pokladny koupíte jízdenku na konkrétní spoj a jedete. Na Ukrajině se příliš neřeší omezená kapacita autobusů a jezdí se klidně na stání. 

Je dost obtížné sehnat kvalitní a ucelené jízdní řády všech spojů, něco jako náš Idos na Ukrajině neexistuje. Nejlepší vyhledávač "velkých autobusů", nikoliv menších maršrutek, je bus.tickets.ua, který funguje i v angličtině.

MHD

Metro má z ukrajinských měst pouze Kyjev, Charkov a Dnipro. Kyjevské schéma metra je podobné jako v Praze (3 linky), přestupy jsou přehledné a jedná se o nejlepší možnost cestování po Kyjevě. Jednorázová jízdenka stojí cca 4 hřivny. Jezdí zde ještě staré sovětské soupravy, jejichž zastaralost vyvažuje impozantnost a monumentálnost některých stanic.

Kromě metra jsou nejčastější formou městské dopravy tramvaje a trolejbusy. Zajímavostí je, že například v Oděse lze potkat vyřazené tramvaje, které jezdily v Praze. Je na nich i logo Pražského dopravního podniku nebo například návod na zakoupení pražské SMS jízdenky. Jak tramvaje, tak trolejbusy nejsou v optimálním technickém stavu, to samé se dá říci i o kolejích a trolejovém vedení. Ceny jízdenek jsou opět v řádech několika hřiven. Pokud není tramvaj nebo trolejbus, zajisté službu splní již zmiňované maršutky.

Jednotlivé dopravní podniky nemají své vlastní webové stránky, k vyhledávání spojení ve všech ukrajinských městech však výborně dopomůže web eway.in.ua

Auto

Půjčit auto si můžete na všech mezinárodních letištích (Kyjev, Lvov, Oděsa a další) a v centrech větších měst. Ceny nejlevnějších vozů se standardně pohybují okolo 600–700 Kč/den, což je na poměry ukrajinských cen poměrně drahé.

Hlavní tahy na Ukrajině jsou v relativně dobrém stavu, přičemž jejich stav se neustále zlepšuje. Obecně lze ale konstatovat, že kvalita vozovek nedosahuje úrovně, na kterou jsme zvyklí (a na kterou často nadáváme). Hlavně trasy Užgorod – Lvov, Lvov – Kyjev, Kyjev – Oděsa se však dají projet bez problémů. Někdy se může stát, že po dlouhém úseku s rovným povrchem přijde několikakilometrový úsek, kdy se dá jen těžko mluvit o silnici. To samé může nastat v případě, že odbočíte z hlavní silnice. Vzhledem k  množství silnic postupuje jejich renovace velmi pomalu.

Obecně se vyplatí dodržovat povolenou rychlost. Ta je v obcích 60 km/h, mimo obec 90 km/h a na dálnicích 130 km/h (těchto úseků je ovšem málo). Obce často bývají dlouhé a může nastat pocit, že se již o obec nejedná, ovšem po několika kilometrech se objeví značka s koncem obce. Tolerance alkoholu za volantem je na Ukrajině nulová, opět platí doporučení toto pravidlo striktně dodržovat.

V případě zastavení hlídkou dopravní policie (DAI), které jsou k vidění poměrně často, se může stát, že ačkoli jste neporušili žádné předpisy, budou chtít úplatek. Neoficiální doporučení proto zní – mít v pase vloženou například pětidolarovku. Při předkládání ke kontrole to může předejít mnoha dohadům a problémům. Je však nutné podotknout, že se tato situace lepší a není pravidlem, že by každá hlídka požadovala peníze. Není ale dobré pouštět se do konfrontace, i pokud jste přesvědčeni, že jste v právu.

Při cestě vlastním autem je nutné mít s sebou tyto věci: 

  • Standardní povinnou výbavu jako v ČR, 
  • Zelenou kartu o pojištění vozidla,
  • Malý technický průkaz vozidla,
  • Mezinárodní řidičský průkaz (není striktně vyžadován, ale je lepší ho mít s sebou),
  • Majitel auta (zapsán v malém technickém průkazu) by měl být přítomen v autě. Pokud tomu tak není (například jedete autem z půjčovny), musíte mít s sebou notářsky ověřené potvrzení od majitele vozidla, že souhlasí s cestou svého vozidla na Ukrajinu. Toto potvrzení by mělo být psané v ukrajinštině, případně i v češtině.

Ceny PHM jsou na Ukrajině velmi příznivé. Natural 95 lze koupit okolo 22 hřiven/litr, nafta je pak asi o dvě hřivny levnější. Čerpací stanice jsou poměrně hustě rozseté, na delších přejezdech je však lepší nespoléhat na těsný dojezd a tankovat včas. Ne všechny benzínky mají nonstop provoz. Pokud jde o kvalitu paliva, mezi ověřené patří například sítě stanic OKKO, WOG a Ukrnafta.

Ukrajina blízká a vzdálená

Ukrajina se nachází ve východní Evropě a co do rozlohy je po evropské části Ruska druhou největší zemí starého kontinentu. Na západě hraničí s Polskem, Slovenskem a Maďarskem, na jihu s Rumunskem a Moldávií, na severu s Běloruskem a na východě s Ruskem. Je to země divokého historického vývoje, který neustává ani v současnosti, a zároveň je i místem střetu různých kultur, z nichž mnohé jsou našincům blízké a mnohé naopak velmi vzdálené. To vše ve spojení s přírodní různorodostí, s otevřeností a vřelostí místních je důvodem, proč by mnohdy podceňovaná a přehlížená Ukrajina měla mít svou vlaječku na mapě každého pořádného cestovatele.

Průvodce pro tebe napsal Vítek Jakšič
Víza
90 dní zdarma
Razítko do pasu získáš zdarma po příletu na Ukrajinu.
Další tipy před cestou
Hlavní sezóna
duben - říjen
Ideálně jeď na jaře či na podzim. V létě bude horko a v zimě mrazy.
Více o počasí
Letenky od
4 000 Kč
Je běžná cena letenek. Akční se objeví 2x za měsíc a ušetříš cca 60 %.
Akční nabídky
Průvodce pro vás napsal
Poslední aktualizace před 9 měs
Navrhni úpravu