Průvodce státem
Ukrajina
Hledáš místa, která navštívit, kolik peněz si s sebou vzít, čím se dopravovat nebo co ochutnat?
Projdi si průvodce, který ti na všechny otázky odpoví
1 osoba
Dospělý věk 25+
- +
Junior věk 12-24
- +
Dítě věk 2-11
- +
Kojenec 1-23 měsíců
- +
Preferovaný dopravce
0 vybraných zrušit výběr Potvrdit
Zavřít boční panel

Doprava na Ukrajině

Jak na Ukrajinu

V zásadě jsou čtyři možnosti, jak se na Ukrajinu dopravit – autem, autobusem, vlakem a letecky. Samotná Ukrajina je velmi rozlehlá, takže při pozemní přepravě je nutné počítat s velkými časovými dotacemi znásobenými ne úplně dokonalou dopravní infrastrukturou.

Auto a ceny PHM

Ačkoli se to může zdát děsivé, cesta na Ukrajinu vlastním autem není nic dramatického. Pokud se rozhodneme jet do Lvova a pak případně dále, je nejlepší varianta přes Polsko. Skoro celá cesta až k ukrajinským hranicím je po dálnici, přičemž z Prahy se jedná o cca 800 km. V případě, že se chcete podívat do Užgorodu a celkově do dolní části Ukrajiny, je vhodnější zvolit cestu přes Slovensko. V tomto případě je to k hranicím z Prahy cca 750 km.

Problematický bod cesty může nastat na hraničních přechodech. Zatímco při cestě na Ukrajinu si obvykle postojíte do hodiny a půl, při cestě zpět se můžete zdržet v krajním případě i několik hodin.

Hlavní tahy na Ukrajině jsou v relativně dobrém stavu, přičemž jejich stav se neustále zlepšuje. Obecně lze ale konstatovat, že kvalita vozovek nedosahuje úrovně, na kterou jsme zvyklí (a na kterou často nadáváme). Hlavně trasy Užgorod – Lvov, Lvov – Kyjev, Kyjev – Oděsa se však dají projet bez problémů. Někdy se může stát, že po dlouhém úseku s rovným povrchem přijde několikakilometrový úsek, kdy se dá jen těžko mluvit o silnici. To samé může nastat v případě, že odbočíte z hlavní silnice. Vzhledem k množství silnic postupuje jejich renovace velmi pomalu.

Obecně se vyplatí dodržovat povolenou rychlost. Ta je v obcích 60 km/h, mimo obec 90 km/h a na dálnicích 130 km/h (těchto úseků je ovšem málo). Obce často bývají dlouhé a může nastat pocit, že se již o obec nejedná, ovšem po několika kilometrech se objeví značka s koncem obce. Tolerance alkoholu za volantem je na Ukrajině nulová, opět platí doporučení toto pravidlo striktně dodržovat.

V případě zastavení hlídkou dopravní policie (DAI), které jsou k vidění poměrně často, se může stát, že ačkoli jste neporušili žádné předpisy, budou chtít úplatek. Neoficiální doporučení proto zní – mít v pase vloženou například pětidolarovku. Při předkládání ke kontrole to může předejít mnoha dohadům a problémům. Je však nutné podotknout, že se tato situace lepší a není pravidlem, že by každá hlídka požadovala peníze. Není ale dobré pouštět se do konfrontace, i pokud jste přesvědčeni, že jste v právu.

Při cestě vlastním autem je nutné mít s sebou tyto věci:

  • Standardní povinnou výbavu jako v ČR,
  • Zelenou kartu o pojištění vozidla,
  • Malý technický průkaz vozidla,
  • Mezinárodní řidičský průkaz (není striktně vyžadován, ale je lepší ho mít s sebou),
  • Majitel auta (zapsán v malém technickém průkazu) by měl být přítomen v autě. Pokud tomu tak není (například jedete autem z půjčovny), musíte mít s sebou notářsky ověřené potvrzení od majitele vozidla, že souhlasí s cestou svého vozidla na Ukrajinu. Toto potvrzení by mělo být psané v ukrajinštině, případně i v češtině.

Ceny PHM jsou na Ukrajině velmi příznivé. Natural 95 lze koupit okolo 22 hřiven/litr, nafta je pak asi o dvě hřivny levnější. Čerpací stanice jsou poměrně hustě rozseté, na delších přejezdech je však lepší nespoléhat na těsný dojezd a tankovat včas. Ne všechny benzínky mají nonstop provoz. Pokud jde o kvalitu paliva, mezi ověřené patří například sítě stanic OKKO, WOG a Ukrnafta.

Vlak

Při cestě vlakem se lze dopravit z Prahy přímým spojem až na Ukrajinu. Z Prahy jezdí pravidelně vlak EN 443 Bohemia, který jede až do Kyjeva. Tato cesta přitom trvá přibližně 30 hodin a ceny se odvíjí od včasnosti rezervace. Další možnosti vlakové dopravy jsou s přestupy, většinou v Polsku.

Cestování vlakem po samotné Ukrajině je zdlouhavé, s málo spoji, ale s relativně výhodnými cenami. Velmi záleží na zvolené třídě, dnu v týdnu a včasnosti zakoupení jízdenky. Nejednotná je také železniční síť, kdy se jedná spíše o rozdělení do regionů, v nichž operují jednotliví dopravci.

Vlaky na Ukrajině

Autobus

Z ČR existuje několik pravidelných přímých linek na Ukrajinu, především na tu zakarpatskou. Z Prahy přes Brno se dá dojet jak do Užgorodu a Mukačeva, tak do Lvova a dále do Ivano-Frankivsku. Cena za jednosměrnou jízdenku se většinou pohybuje okolo 1.000 Kč. Spoje bývají často plně obsazené.

Při cestách po Ukrajině jsou oblíbené tzv. maršutky – malé autobusy, které jezdí často bez ohledu na jízdní řády a zastaví téměř kdekoli, pokud na ně mávnete. Samozřejmě ale pro ně existují i oficiální zastávky. Tento způsob dopravy je sice romantický, ale vzhledem k chaotičnosti náročný na nervovou soustavu a čas. Ceny jsou opět velmi přívětivé, i na větší vzdálenosti se pohybují v řádu desítek hřiven.

Jak se dopravovat po Ukrajině

MHD

Metro má z ukrajinských měst pouze Kyjev, Charkov a Dnipro. Kyjevské schéma metra je podobné jako v Praze (3 linky), přestupy jsou přehledné a jedná se o nejlepší možnost cestování po Kyjevě. Jednorázová jízdenka stojí cca 4 hřivny. Jezdí zde ještě staré sovětské soupravy, jejichž zastaralost vyvažuje impozantnost a monumentálnost některých stanic.

Kromě metra jsou nejčastější formou městské dopravy tramvaje a trolejbusy. Zajímavostí je, že například v Oděse lze potkat vyřazené tramvaje, které jezdily v Praze. Je na nich i logo Pražského dopravního podniku nebo například návod na zakoupení pražské SMS jízdenky. Jak tramvaje, tak trolejbusy nejsou v optimálním technickém stavu, to samé se dá říci i o kolejích a trolejovém vedení. Ceny jízdenek jsou opět v řádech několika hřiven. Pokud není tramvaj nebo trolejbus, zajisté službu splní již zmiňované maršutky.

Půjčení auta

Půjčit auto si můžete na všech mezinárodních letištích (Kyjev, Lvov, Oděsa) a v centrech větších měst. Ceny nejlevnějších vozů se standardně pohybují okolo 600–700 Kč/den, což je na poměry ukrajinských cen poměrně drahé.

Ukrajina blízká a vzdálená

Ukrajina se nachází ve východní Evropě a co do rozlohy je po evropské části Ruska druhou největší zemí starého kontinentu. Na západě hraničí s Polskem, Slovenskem a Maďarskem, na jihu s Rumunskem a Moldávií, na severu s Běloruskem a na východě s Ruskem. Je to země divokého historického vývoje, který neustává ani v současnosti, a zároveň je i místem střetu různých kultur, z nichž mnohé jsou našincům blízké a mnohé naopak velmi vzdálené. To vše ve spojení s přírodní různorodostí, s otevřeností a vřelostí místních je důvodem, proč by mnohdy podceňovaná a přehlížená Ukrajina měla mít svou vlaječku na mapě každého pořádného cestovatele.

Průvodce pro tebe napsal Vítek Jakšič
Víza
90 dní zdarma
Razítko do pasu získáš zdarma po příletu na Ukrajinu.
Další tipy před cestou
Hlavní sezóna
duben - říjen
Ideálně jeď na jaře či na podzim. V létě bude horko a v zimě mrazy.
Více o počasí
Letenky od
4 000 Kč
Je běžná cena letenek. Akční se objeví 2x za měsíc a ušetříš cca 60 %.
Akční nabídky

Praktické tipy na Ukrajinu

Co vidět a navštívit na Ukrajině

Připrav se na cestu. Proklikej mapu a seznam se s nejzajímavějšími místy na Ukrajině

Počasí a sezóny na Ukrajině

Oblast a aktivita Led Úno Bře Dub Kvě Čer Čvc Srp Zář Říj Lis Pro
Kyjev a centrální Ukrajina
Od Lvova až po Charkov je podobné počasí

-4 °C

-2 °C

3 °C

12 °C

18 °C

22 °C

25 °C

24 °C

17 °C

10 °C

2 °C

-1 °C
Oděsa a přímořská letoviska
Teplota moře přes 20 °C od června do září

0 °C

0 °C

4 °C

11 °C

17 °C

23 °C

27 °C

26 °C

20 °C

14 °C

6 °C

2 °C
Průvodce pro vás napsal
Poslední aktualizace před 5 dny
Navrhni úpravu