Kyjev
Ukrajina

Doprava na Ukrajině

Vlak

Cestování vlakem po samotné Ukrajině je poměrně zdlouhavé, s relativně málo spoji, ale s velmi výhodnými cenami. Záleží na zvolené třídě, dnu v týdnu a včasnosti zakoupení jízdenky, každopádně jsou však ceny lístků několikanásobně levnější než třeba u nás. 

Dálkové vlaky jezdí napříč Ukrajinou a spojují všechna významná města navzájem. Většina vozů je staršího data výroby a na interiérech je to znát. Klimatizace je zabudována jen v 1. třídě a to ještě funguje centrálně a ne po celou dobu jízdy, vlaky jsou pomalé a zastaralé. Nutno však podotknout, že vozy bývají čisté a dochvilnost dobrá.

Výjimku tvoří moderní vlaky kategorie InterCity zajišťované novými jednotkami Hyundai, které spojují Kyjev s největšími ukrajinskými městy a jezdí většinou přes den.

U dálkových spojů určitě kupujte jízdenky v předstihu na webu ukrajinských železniclístky jdou kupovat obvykle 45 dní předem, na některé spoje jen 30, na některé naopak 60 dní, na regionální vlaky pak pouze 10 dní předem. Proces nákupu je snadný, jízdenka vám přijde do mailu, odkud ji vytisknete a pak už jen při nástupu do vlaku spolu s dokladem totožnosti předložíte průvodčímu. Vozy se dělí do tří tříd:

  • 1. třída je členěna do kupé po dvou dolních lůžkách. Zdarma je lahev vody a čaj.
  • 2. třída má v každém kupé čtyři lehátka: 2 dole a 2 nad sebou.
  • 3. třída (plackarta) je podobá jako všude v bývalém sovětském bloku. Najdete zde jen otevřené oddíly s 2 + 2 lehátky nad sebou příčně a ještě 2 lehátky nad sebou podélně na druhé straně uličky.

Příměstské a lokální vlaky obstarávají starší soupravy zvané "električka". Jsou extrémně pomalé, zastavují ve všech zastávkách a jízdenku koupíte pouze na nádraží. Při vyhledávání v rezervačním systému se tyto vlaky nezobrazí, jízdní řády jsou rozdělené dle regionů na webu ukrajinských železnic. Na nádražích jsou pokladny odděleně pro dálkové vlaky a příměstské spoje. Pokud nastupujete v zastávce bez pokladny, lístek vám prodá průvodčí.

Autobus

Při cestách po Ukrajině jsou oblíbené tzv. maršrutky – malé autobusy, které jezdí často bez ohledu na jízdní řády a zastaví téměř kdekoli, pokud na ně mávnete. Samozřejmě ale pro ně existují i oficiální zastávky. Tento způsob dopravy je sice romantický, ale vzhledem k chaotičnosti náročný na nervovou soustavu a čas. Ceny jsou opět velmi přívětivé, i na větší vzdálenosti se pohybují v řádu desítek hřiven. Maršrutkami se však dostanete jen do menších obcí okolo velkých měst. 

Na delší vzdálenosti je nutné využít normálních autobusů. V každém větším městě najdete centrální "avtovokzal", tedy autobusové nádraží, kde si u pokladny koupíte jízdenku na konkrétní spoj a jedete. Na Ukrajině se příliš neřeší omezená kapacita autobusů a jezdí se klidně na stání. 

Je dost obtížné sehnat kvalitní a ucelené jízdní řády všech spojů, něco jako náš Idos na Ukrajině neexistuje. Nejlepší vyhledávač spojení, který najde většinu "velkých autobusů" i meziměstských maršrutek, je http://bus.com.ua/, bohužel ne v angličtině.

Jízdenky na "velké dálkové autobusy" můžete kupovat online například na webu busfor.ua.

MHD

Metro má z ukrajinských měst pouze Kyjev, Charkov a Dnipro. Kyjevské schéma metra je podobné jako v Praze (3 linky), přestupy jsou přehledné a jedná se o nejlepší možnost cestování po Kyjevě. Jednorázová jízdenka stojí 8 hřiven. Jezdí zde ještě staré sovětské soupravy, jejichž zastaralost vyvažuje impozantnost a monumentálnost některých stanic.

Kromě metra jsou nejčastější formou městské dopravy tramvaje a trolejbusy. Zajímavostí je, že například v Oděse lze potkat vyřazené tramvaje, které jezdily v Praze. Je na nich i logo Pražského dopravního podniku nebo například návod na zakoupení pražské SMS jízdenky. Jak tramvaje, tak trolejbusy nejsou v optimálním technickém stavu, to samé se dá říci i o kolejích a trolejovém vedení. Ceny jízdenek jsou opět v řádech několika hřiven. Pokud není tramvaj nebo trolejbus, zajisté službu splní již zmiňované maršutky.

Jednotlivé dopravní podniky nemají své vlastní webové stránky, k vyhledávání spojení ve všech ukrajinských městech však výborně dopomůže web eway.in.ua nebo mobilní aplikace EasyWay či Moovit.

Auto

Půjčit auto si můžete na všech mezinárodních letištích (Kyjev, Lvov, Oděsa a další) a v centrech větších měst. Ceny nejlevnějších vozů se standardně pohybují okolo 600–700 Kč/den, což je na poměry ukrajinských cen poměrně drahé.

Hlavní tahy na Ukrajině jsou v relativně dobrém stavu, přičemž jejich stav se neustále zlepšuje. Obecně lze ale konstatovat, že kvalita vozovek nedosahuje úrovně, na kterou jsme zvyklí (a na kterou často nadáváme). Hlavně trasy Užgorod – Lvov, Lvov – Kyjev, Kyjev – Oděsa se však dají projet bez problémů. Někdy se může stát, že po dlouhém úseku s rovným povrchem přijde několikakilometrový úsek, kdy se dá jen těžko mluvit o silnici. To samé může nastat v případě, že odbočíte z hlavní silnice. Vzhledem k  množství silnic postupuje jejich renovace velmi pomalu.

Obecně se vyplatí dodržovat povolenou rychlost. Ta je v obcích 60 km/h, mimo obec 90 km/h a na dálnicích 130 km/h (těchto úseků je ovšem málo). Obce často bývají dlouhé a může nastat pocit, že se již o obec nejedná, ovšem po několika kilometrech se objeví značka s koncem obce. Tolerance alkoholu za volantem je na Ukrajině nulová, opět platí doporučení toto pravidlo striktně dodržovat.

V případě zastavení hlídkou dopravní policie (DAI), které jsou k vidění poměrně často, se může stát, že ačkoli jste neporušili žádné předpisy, budou chtít úplatek. Neoficiální doporučení proto zní – mít v pase vloženou například pětidolarovku. Při předkládání ke kontrole to může předejít mnoha dohadům a problémům. Je však nutné podotknout, že se tato situace lepší a není pravidlem, že by každá hlídka požadovala peníze. Není ale dobré pouštět se do konfrontace, i pokud jste přesvědčeni, že jste v právu.

Při cestě vlastním autem je nutné mít s sebou tyto věci: 

  • Standardní povinnou výbavu jako v ČR, 
  • Zelenou kartu o pojištění vozidla,
  • Malý technický průkaz vozidla,
  • Mezinárodní řidičský průkaz (není striktně vyžadován, ale je lepší ho mít s sebou),
  • Majitel auta (zapsán v malém technickém průkazu) by měl být přítomen v autě. Pokud tomu tak není (například jedete autem z půjčovny), musíte mít s sebou notářsky ověřené potvrzení od majitele vozidla, že souhlasí s cestou svého vozidla na Ukrajinu. Toto potvrzení by mělo být psané v ukrajinštině, případně i v češtině.

Ceny PHM jsou na Ukrajině velmi příznivé. Natural 95 lze koupit okolo 22 hřiven/litr, nafta je pak asi o dvě hřivny levnější. Čerpací stanice jsou poměrně hustě rozseté, na delších přejezdech je však lepší nespoléhat na těsný dojezd a tankovat včas. Ne všechny benzínky mají nonstop provoz. Pokud jde o kvalitu paliva, mezi ověřené patří například sítě stanic OKKO, WOG a Ukrnafta.

Chystáš se na Ukrajinu?

Naplánuj svou cestu raz dva
Avatar uživatele
naposledy aktualizováno 01. 01. 2021

0 komentářů

Žádná otázka není hloupá ani špatná. Pokud známe odpověď, rádi se o ni podělíme.