Kyjev
Ukrajina

Jídlo na Ukrajině

Ukrajinská kuchyně

Šašlik – Jedná se o kousky marinovaného masa, které je opékáno napíchnuté na plochých jehlách jako špíz, a to buď samotné, nebo s cibulí a další zeleninou. Má mnoho podob a chutí. Jedná se o tradiční jídlo většiny postsovětských republik.

Boršč – Pravdou je, že boršč pochází opravdu z Ukrajiny a ne z Ruska, jak si mnozí myslí. Je to polévka z červené řepy, vývaru, masa a další zeleniny. Může obsahovat také smetanu. Opět lze potkat mnoho chutí a vizuálních odlišností.

Čeburek – Kapsa z osmaženého těsta, které může být plněné mletým masem, sýrem nebo zeleninou. Fantazii se meze nekladou.

Salo – Syrové solené sádlo, které bývá speciálně nakládáno a konzumováno s chlebem a velkým množstvím česneku. Velmi oblíbená ukrajinská pochoutka opředena mnoha ódami a básněmi.

Pirohy – Nekynuté knedlíky, plněné masem, zelím a dalšími směsmi. Pozor, nezaměňovat s pirožky (obecný ruský název pro plněné pečivo).

Chalva – Velmi sladká cukrovinka vyráběná z pražených sezamových a jiných olejnatých semínek. Její obliba sahá daleko za hranice Evropy – do Orientu.

Vodka – Ukrajinská vodka se nenechá věhlasem té ruské zahanbit. V každém obchodě nebo benzínce má vyhrazený svůj regál a za velmi nízké ceny lze vybírat z mnoha druhů a značek. Kvalita je téměř vždy zaručena.  Nejznámější značkou je asi Nemiroff. Malý tip na konzumaci – namražená s plátkem citronu je skvělá.

Kvas – Víceméně nealkoholický nápoj (do 0,5 %) vyráběný z kvašených obilovin. Koupit se dá jak v petlahvích v obchodě, tak na ulici z cisteren za pár hřiven.

Pivo – Na Ukrajině je poměrně dost pivovarů vyrábějících piva od těch základních (průměrných) až po výborné speciály. Pro zajímavost lze také ochutnat česká piva, jako je Gambrinus, Velkopopovický Kozel nebo Staropramen. O jejich uvaření v ČR by se ovšem dalo polemizovat.

Jak se stravovat jako místní 

Pokud jde o stravování lidí na vesnicích, jejich jídelníček se většinou skládá z toho, co si sami vypěstují a vychovají – obsahuje tedy mnoho zeleniny, houby, příp. maso z vlastního chovu. Místní lidé jsou velmi štědří a za nevelký peníz se rádi o jídlo podělí. Ve městech místní často využívají pouliční stánky s občerstvením a cisterny s Kvasem.  

Obvyklé ceny v restauracích

Ceny v hřivnách

  • Levnější restaurace – kolem 100
  • Dražší restaurace – cca 200
  • Rychlé občerstvení (McDonald’s apod.) – 70
  • Točené pivo – 20
  • Espresso / Cappuccino – 20–25 
  • Coca-Cola apod. – 15
  • Voda – 10

Chystáš se na Ukrajinu?

Naplánuj svou cestu raz dva
Avatar uživatele
naposledy aktualizováno 01. 01. 2021

0 komentářů

Žádná otázka není hloupá ani špatná. Pokud známe odpověď, rádi se o ni podělíme.