Průvodce státem
Ukrajina
Hledáš místa, která navštívit, kolik peněz si s sebou vzít, čím se dopravovat nebo co ochutnat?
Projdi si průvodce, který ti na všechny otázky odpoví
1 osoba
Dospělý věk 25+
- +
Junior věk 12-24
- +
Dítě věk 2-11
- +
Kojenec 1-23 měsíců
- +
Preferovaný dopravce
0 vybraných zrušit výběr Potvrdit
Zavřít boční panel

Jídlo na Ukrajině

Ukrajinská kuchyně

Šašlik – Jedná se o kousky marinovaného masa, které je opékáno napíchnuté na plochých jehlách jako špíz, a to buď samotné, nebo s cibulí a další zeleninou. Má mnoho podob a chutí. Jedná se o tradiční jídlo většiny postsovětských republik.

Boršč – Pravdou je, že boršč pochází opravdu z Ukrajiny a ne z Ruska, jak si mnozí myslí. Je to polévka z červené řepy, vývaru, masa a další zeleniny. Může obsahovat také smetanu. Opět lze potkat mnoho chutí a vizuálních odlišností.

Čeburek – Kapsa z osmaženého těsta, které může být plněné mletým masem, sýrem nebo zeleninou. Fantazii se meze nekladou.

Salo – Syrové solené sádlo, které bývá speciálně nakládáno a konzumováno s chlebem a velkým množstvím česneku. Velmi oblíbená ukrajinská pochoutka opředena mnoha ódami a básněmi.

Pirohy – Nekynuté knedlíky, plněné masem, zelím a dalšími směsmi. Pozor, nezaměňovat s pirožky (obecný ruský název pro plněné pečivo).

Chalva – Velmi sladká cukrovinka vyráběná z pražených sezamových a jiných olejnatých semínek. Její obliba sahá daleko za hranice Evropy – do Orientu.

Vodka – Ukrajinská vodka se nenechá věhlasem té ruské zahanbit. V každém obchodě nebo benzínce má vyhrazený svůj regál a za velmi nízké ceny lze vybírat z mnoha druhů a značek. Kvalita je téměř vždy zaručena.  Nejznámější značkou je asi Nemiroff. Malý tip na konzumaci – namražená s plátkem citronu je skvělá.

Kvas – Víceméně nealkoholický nápoj (do 0,5 %) vyráběný z kvašených obilovin. Koupit se dá jak v petlahvích v obchodě, tak na ulici z cisteren za pár hřiven.

Pivo – Na Ukrajině je poměrně dost pivovarů vyrábějících piva od těch základních (průměrných) až po výborné speciály. Pro zajímavost lze také ochutnat česká piva, jako je Gambrinus, Velkopopovický Kozel nebo Staropramen. O jejich uvaření v ČR by se ovšem dalo polemizovat.

Ukrajinský boršč

Jak se stravovat jako místní 

Pokud jde o stravování lidí na vesnicích, jejich jídelníček se většinou skládá z toho, co si sami vypěstují a vychovají – obsahuje tedy mnoho zeleniny, houby, příp. maso z vlastního chovu. Místní lidé jsou velmi štědří a za nevelký peníz se rádi o jídlo podělí. Ve městech místní často využívají pouliční stánky s občerstvením a cisterny s Kvasem.  

Obvyklé ceny v restauracích

Ceny v hřivnách

  • Levnější restaurace – kolem 100
  • Dražší restaurace – cca 200
  • Rychlé občerstvení (McDonald’s apod.) – 70
  • Točené pivo – 20
  • Espresso / Cappuccino – 20–25 
  • Coca-Cola apod. – 15
  • Voda – 10

Ukrajina blízká a vzdálená

Ukrajina se nachází ve východní Evropě a co do rozlohy je po evropské části Ruska druhou největší zemí starého kontinentu. Na západě hraničí s Polskem, Slovenskem a Maďarskem, na jihu s Rumunskem a Moldávií, na severu s Běloruskem a na východě s Ruskem. Je to země divokého historického vývoje, který neustává ani v současnosti, a zároveň je i místem střetu různých kultur, z nichž mnohé jsou našincům blízké a mnohé naopak velmi vzdálené. To vše ve spojení s přírodní různorodostí, s otevřeností a vřelostí místních je důvodem, proč by mnohdy podceňovaná a přehlížená Ukrajina měla mít svou vlaječku na mapě každého pořádného cestovatele.

Průvodce pro tebe napsal Vítek Jakšič
Víza
90 dní zdarma
Razítko do pasu získáš zdarma po příletu na Ukrajinu.
Další tipy před cestou
Hlavní sezóna
duben - říjen
Ideálně jeď na jaře či na podzim. V létě bude horko a v zimě mrazy.
Více o počasí
Letenky od
4 000 Kč
Je běžná cena letenek. Akční se objeví 2x za měsíc a ušetříš cca 60 %.
Akční nabídky
Průvodce pro vás napsal
Poslední aktualizace před 9 měs
Navrhni úpravu