Kyjev
Ukrajina

Jak se dostat na Ukrajinu

V zásadě jsou čtyři možnosti, jak se na Ukrajinu dopravit – autem, autobusem, vlakem a letecky. Samotná Ukrajina je velmi rozlehlá, takže při pozemní přepravě je nutné počítat s velkými časovými dotacemi znásobenými ne úplně dokonalou dopravní infrastrukturou.

Letecky

Nejpohodlnější cesta do velkých ukrajinských měst vede letadlem. Velký rozmach nízkonákladových spojů tlačí ceny na Ukrajinu dolů, především z okolních letišť. Nejlevnější letenky obvykle pořídíte s aerolinkami Ryanair a Wizz Air, které létají například z Bratislavy, Vídně, Katovic, Krakova nebo Norimberka. V akcích se dají pořídit jednosměrné letenky i pod 500 Kč, standardní ceny se pohybují kolem 1 500 Kč za zpáteční letenky.

Z Česka jsou ceny vyšší. Nejlevnější letenky většinou nabídne aerolinke SkyUp s akcemi okolo 2 000 Kč za zpáteční letenky. Standardní cena zpátečního letu mezi Prahou a Kyjevem se pohybuje kolem 4 000 Kč.

Přímé letecké spoje na Ukrajinu:

  • Z Prahy: Kyjev (Ukraine International Airlines, ČSA), Lvov a Charkov (SkyUp), Oděsa (ČSA), 
  • z Pardubic: Kyjev (SkyUp),
  • z Bratislavy: Kyjev (Ryanair, Wizz Air), Lvov a Oděsa (Wizz Air), 
  • z Vídně: Kyjev (Laudamotion, Wizz Air, Austrian, Ukraine International Airlines), Lvov, Oděsa a Dnipro (Austrian), Charkov a Záporoží (Wizz Air), 
  • z Katovic: Kyjev a Oděsa (Ryanair, Wizz Air), Lvov a Charkov (Wizz Air),
  • z Krakova: Kyjev (obojí Ryanair a Wizz Air), Oděsa, Lvov a Cherson (vše Ryanair), Záporoží (Wizz Air), 
  • z Wroclawi: Kyjev a Oděsa (obojí Ryanair a Wizz Air), Lvov a Záporoží (obojí Wizz Air), 
  • z Norimberka: Kyjev (obojí Ryanair a Wizz Air).

Auto a ceny PHM

Ačkoli se to může zdát děsivé, cesta na Ukrajinu vlastním autem není nic dramatického. Pokud se rozhodneme jet do Lvova a pak případně dále, je nejlepší varianta přes Polsko. Skoro celá cesta až k ukrajinským hranicím je po dálnici, přičemž z Prahy se jedná o cca 800 km. V případě, že se chcete podívat do Užgorodu a celkově do dolní části Ukrajiny, je vhodnější zvolit cestu přes Slovensko. V tomto případě je to k hranicím z Prahy cca 750 km.

Problematický bod cesty může nastat na hraničních přechodech. Zatímco při cestě na Ukrajinu si obvykle postojíte do hodiny a půl, při cestě zpět se můžete zdržet v krajním případě i několik hodin. Vytíženost hraničních přechodů online můžete sledovat na webu https://dpsu.gov.ua/en/map/.

Vlak 

Vlakem se vyplatí cestovat především do oblasti Zakarpatské Ukrajiny. Využít můžete kombinovaných spojení na jedné jízdence u společností Leo Express a Regiojet, kdy z Prahy (resp. Pardubic, Olomouce, Ostravy, Žiliny, Popradu a dalších míst po trase) pojedete vlakem do Košic, kde přestoupíte na autobus stejné společnosti směr Užhorod či Mukačevo. Jednosměrné jízdenky například z Prahy do Užhorodu startují cca na 450 Kč.

Z Košic lze využít i přímých vlaků slovenských drah do Čopu a Mukačeva, které jezdí 2x denně a navazují na dálkové spoje z Bratislavy i Prahy. Například jízdenka z Košic do Mukačeva vyjde na 9,50 EUR jednosměrně.

Autobus

Z ČR existuje několik pravidelných přímých linek na Ukrajinu od západu po východ. Autobusové spoje jezdí z mnoha českých měst do mnoha ukrajinských od Lvova přes Užhorod, Mukačevo, Kyjev, Oděsu až po východ Ukrajiny. Cena za jednosměrnou jízdenku se většinou pohybuje okolo 1.000 Kč. Spoje bývají často plně obsazené. Přehledný web s online rezervací jízdenek na autobus je například busfor.cz (na ukrajinské mutaci můžou být nižší ceny), využít můžete i mobilní aplikaci.

Chystáš se na Ukrajinu?

Naplánuj svou cestu raz dva
Avatar uživatele
naposledy aktualizováno 01. 01. 2021

4 komentáře

Žádná otázka není hloupá ani špatná. Pokud známe odpověď, rádi se o ni podělíme.