Průvodce státem
Ukrajina
Hledáš místa, která navštívit, kolik peněz si s sebou vzít, čím se dopravovat nebo co ochutnat?
Projdi si průvodce, který ti na všechny otázky odpoví
1 osoba
Dospělý věk 25+
- +
Junior věk 12-24
- +
Dítě věk 2-11
- +
Kojenec 1-23 měsíců
- +
Preferovaný dopravce
0 vybraných zrušit výběr Potvrdit
Zavřít boční panel

Víza a povinnosti na Ukrajině

Vízum

Pro občany ČR platí bezvízový styk s Ukrajinou po dobu 90 dnů během 180 denního období. V případě jiného než turistického pobytu je nutné požádat o příslušná víza. O ty lze žádat bezplatně prostřednictvím oficiálního webu Generálního konzulátu ČR ve Lvově nebo Ministerstva zahraničních věcí ČR.

V případě pobytu do 90 dnů není nutné registrovat svůj pobyt u příslušných ukrajinských orgánů. Potvrzení ubytování není vyžadováno.

Další dokumenty

Při vstupu na území Ukrajiny je nutné mít cestovní pas, který má platnost alespoň 3 měsíce. 

Očkování

Není vyžadováno žádné speciální očkování kromě rutinních (v ČR povinných). 

Celní předpisy

Oběma směry lze bez celní deklarace převážet max. 10.000 eur v hotovosti, případně poměrný ekvivalent. Zbraně včetně nožů s čepelí nad 15 cm podléhají povolení. To platí i pro ochranné spreje. Je doporučeno nepřevážet umělecké předměty. 

Clu nepodléhá zboží, jehož celková hodnota nepřevyšuje 1.000 eur (na letištích) a 500 eur (v pozemní dopravě). Váha tohoto zboží nesmí zároveň překročit 50 kg. Je povolené mít standardní věci osobní potřeby včetně elektroniky. Převážené potraviny nesmí převyšovat hodnotu 200 eur. Zároveň je při převážení zboží z Ukrajiny potřeba počítat s výrazně odlišnými celními předpisy než těmi ve členských zemích EU. Léky mohou být pouze pro vlastní potřebu a může být vyžadován lékařský předpis.

Osobám starším 18 let je povolen převoz 1 litru tvrdého alkoholu (nad 20 %), dále pak 2 litry vína, 5 litrů piva a 200 cigaret nebo 50 doutníků nebo 250 g šňupacího tabáku. 

Více informací a aktuální informace o bezpečnosti, doporučeních pro turisty a celních předpisech lze najít na webu Ministerstva zahraničních věcí:

http://www.mzv.cz/jnp/cz/encyklopedie_statu/evropa/ukrajina/index.html

Ukrajina blízká a vzdálená

Ukrajina se nachází ve východní Evropě a co do rozlohy je po evropské části Ruska druhou největší zemí starého kontinentu. Na západě hraničí s Polskem, Slovenskem a Maďarskem, na jihu s Rumunskem a Moldávií, na severu s Běloruskem a na východě s Ruskem. Je to země divokého historického vývoje, který neustává ani v současnosti, a zároveň je i místem střetu různých kultur, z nichž mnohé jsou našincům blízké a mnohé naopak velmi vzdálené. To vše ve spojení s přírodní různorodostí, s otevřeností a vřelostí místních je důvodem, proč by mnohdy podceňovaná a přehlížená Ukrajina měla mít svou vlaječku na mapě každého pořádného cestovatele.

Průvodce pro tebe napsal Vítek Jakšič
Víza
90 dní zdarma
Razítko do pasu získáš zdarma po příletu na Ukrajinu.
Další tipy před cestou
Hlavní sezóna
duben - říjen
Ideálně jeď na jaře či na podzim. V létě bude horko a v zimě mrazy.
Více o počasí
Letenky od
4 000 Kč
Je běžná cena letenek. Akční se objeví 2x za měsíc a ušetříš cca 60 %.
Akční nabídky
Průvodce pro vás napsal
Poslední aktualizace před 9 měs
Navrhni úpravu