Kyjev
Ukrajina

Bezpečnost na Ukrajině

Zdraví

Při cestě na Ukrajinu není potřeba mít speciální očkování.

V určitých oblastech (např. Oděsa) je zvýšený výskyt nemoci AIDS. Doporučuje se proto nepodceňovat toto riziko a dávat si pozor především při případném pohlavním styku s místními.

Obecně je dobré dodržovat základní pravidla, jako je pití pouze balené vody nebo používání desinfekčního gelu na ruce po používání toalet, které (především ty veřejné) jsou mnohdy daleko za českými standardy. Buďte rovněž připraveni na to, že obzvláště na střední a východní Ukrajině narazíte většinou na turecké záchody.

Je vhodné mít s sebou základní léky a pomůcky na ošetření drobných poranění (náplast, obvaz, desinfekce, Ibalgin, léky na střevní potíže, případně univerzální antibiotika). 

V moři lze narazit na medúzy, které mohou požahat. Další „nebezpeční“ živočichové se zde pravidelně nevyskytují. V horách žijí medvědi, vlci a rysi, což ale spíše jenom dokresluje úžasnost ukrajinské přírody.

Kriminalita

Navzdory pověsti, která provází Ukrajince v ČR, je riziko toho, že vás někdo okrade nebo přepadne, srovnatelné s ostatními evropskými státy. Lidé jsou obvykle milí a spíše by se rozdali, než něco vzali. Ovšem především ve městech je dobré dodržovat základní zásady bezpečnosti:

  • Nenosit při sobě velké finanční obnosy a nedávat ostatním najevo, kolik peněz u sebe máte,
  • Osobní věci mít dobře uschované a neusnadňovat práci kapsářům,
  • Nechodit sami (především ženy) po setmění na odlehlá místa nebo do zapadlých uliček,
  • V ubytovacích zařízeních nenechávat při odchodu volně položené cennosti, peníze a osobní věci.

Směrem na venkov pak riziko kriminality výrazně klesá. Obezřetnost je ale samozřejmě na místě vždy a všude.

Riziko katastrof

Vzhledem k zeměpisné poloze země nelze předpokládat výskyt přírodních katastrof. Rizikem může být sesun lavin v horách.

Internet a elektřina

Napětí používané na Ukrajině je 220 V při frekvenci 50 Hz. Elektrické zásuvky jsou stejné jako v ČR, není tedy potřeba mít speciální redukci. Může se stát, že především starší zásuvky nemají tzv. „nulák“, tedy kolík, který kouká ze zásuvky. Pro nabíječky mobilů, fény na vlasy, foťáky a podobné spotřebiče toto není žádný problém, ale například PC se doporučuje používat se síťovou ochranou, aby nedošlo k jeho poškození při případném kolísání napětí, které není neobvyklé.

Internetové připojení je k dispozici ve většině ubytovacích zařízení (hotely, hostely) a stejně tak i v mnoha restauracích a kavárnách, obzvláště ve větších městech. Wifi je například dostupná také v kyjevském metru.

POZOR – Ukrajina se nachází v roamingové zóně 2 – volání, SMS i data jsou tedy výrazně dražší než v zemích EU.

Důležité kontakty

  • Hasiči: 101
  • Milice: 102
  • První pomoc: 103
  • Tísňová linka: 112
  • Generální konzulát Lvov: Antonovycha 130/a, 79057 Lvov; tel.: +380/322-976893; http://www.mzv.cz/lvov
  • Velvyslanectví ČR: Jaroslaviv val, 34-A, 010901 Kyjev; nouzová linka: +38/0503101046; http://www.mzv.cz/kiev/cz/index.html

Chystáš se na Ukrajinu?

Naplánuj svou cestu raz dva
Avatar uživatele
naposledy aktualizováno 01. 01. 2021

0 komentářů

Žádná otázka není hloupá ani špatná. Pokud známe odpověď, rádi se o ni podělíme.