Hanoj

Doprava v Hanoji

Jak se dostat do Hanoje

Šušká se, že letecká společnost Vietnam Airlines zavede přímý spoj mezi Prahou a Hanojí. Ovšem doposud se tyto informace bohužel nepotvrdily. Zatím si musíme vystačit s cestou s přestupy. Nejčastěji v Moskvě přes leteckou společnost Aeroflot, nebo přes Perský záliv, Istanbul či Paříž. Obvyklá cena zpáteční letenky z Prahy do Hanoje se pohybuje kolem 14.500 Kč, mírně levnější letenky jdou sehnat do metropole jižního Vietnamu Ho Či Minova Města. Akční letenky jsou poměrně nevyzpytatelné a není možné říct, jak často se objevují.

Pokud poletíte do Hanoje, přistanete na letišti Noi Bai International Airport, pro nějž je charakteristická modernost a čistota. O dopravě z letiště si přečtete v našem speciálním průvodci, stačí kliknout na název v předchozí větě.

Pokud plánujete vyrazit z Hanoje prozkoumat jiná města Vietnamu, doporučujeme spoj vyhledat za pomocí prohlížeče Baolau nebo 12go.asia. Lístky lze objednat online.

Jak cestovat po Hanoji

Pěšky, na kole

Pohybovat se po úplném historickém centru se vyplatí jen pěšky. Dá se za 2 dny projít celé po svých.

Při poznávání Hanoje můžete využít i kolo. Dejte si však pozor, doprava v Hanoji je chaotická. Vhodná po cyklistiku je Francouzská čtvrť. Pronájem kola stojí 15.000 dongů na den.

Taxi, Grab

Grab je podobná verze jako Uber, taktéž si nainstalujete do mobilu aplikaci, s jejíž pomocí si můžete snadno objednat dopravní prostředek, dokonce i mototaxi.

Motocyklové taxíky se nachází všude, jsou hlavním a naprosto levným způsobem dopravy. V průměru vás jízda vyjde na 10.000 dongů. Cenu jízdného si domluvte předem, abyste se vyhnuli případným nepříjemnostem. Jízda taxíkem na předměstí stojí 40.000 dongů, na kratší vzdálenosti po městě zaplatíte 20.000 dongů.

Turisticky známé atrakce můžete navštívit rikšou. Nejvhodnější cenu získáte, pokud si ji objednáte ve svém hotelu. Ceny se vyšplhají na 2–3 USD (řidiči si od vás rádi vezmou dolary).  I tady platí pravidlo sjednat si cenu předem. 

Autobusy

Nejlepším způsobem, jak se dopravovat po městě, je využít autobus. Jezdí každých 5–20 minut mezi 5.–21. hodinou, kromě dopravní špičky mezi 7.–9. hodinou. Jízdenka vychází na 3.000 dongů v rámci centra. Je možné si ji zakoupit přímo u řidiče autobusu nebo ve stánku společnosti Transerco u jezera Hoan Kiem. Pro snadnější orientaci v autobusové dopravě doporučujeme využít aplikaci BusMap Hanoi, v níž naleznete přehlednou mapu linek a zastávek v Hanoji.

Půjčení auta

Pronájem motorky se vyplatí v odlehlejších částech města. Mnoho půjčoven naleznete ve Staré čtvrti. Ceny se vyšplhají na cca 4–5 USD/den.

Pronájem auta příliš nedoporučujeme, poněvadž chaotická doprava, která funguje v celém městě, vám může často způsobit komplikace. Variantou je objednat si auto s řidičem, cena činí 20–50 USD/den. Mnohdy však narazíte na problém, že řidič neumí anglicky, v tom případě musíte ještě zaplatit průvodci (10–30 USD/den), aby vás doprovodil.

Chystáš se do Hanoje?

Naplánuj svou cestu raz dva
Avatar uživatele
naposledy aktualizováno 01. 01. 2021
Navrhni úpravu

0 komentářů

Žádná otázka není hloupá ani špatná. Pokud známe odpověď, rádi se o ni podělíme.