Co tady objevíš?

V Hanoji je na každém kroku cítit francouzský rukopis, i proto je nazývána městem různých kultur. Vedle sebe najdete starobylé chrámy, ale jen o kousek dál stojí moderní hotely. Příjemným útočištěm před hlukem města jsou jezera obklopená parky. Ve městě je cítit pulzující ruch metropole, avšak lidé jsou zde milí, někdy vám to může připadat, jako kdyby jenom pili kávu a jedli. Není divu, Hanoj je vyhlášeným místem pro ochutnávku nejen streetfoodu.

Průvodce pro tebe napsal Michaela Galušová
Připrav se na
2-4 dny
Dostatečná doba k prochození všech památek.
Další tipy před cestou
Hlavní sezóna
Říjen - duben
Nejpříjemnější počasí bude v Hanoji v tomto období.
Více o počasí
Letenky od
14 500 Kč
Běžná cena letenek z Prahy. Mírně levnější jsou z Mnichova či Vídně.
Akční nabídky
Zavřít boční panel

Chrám literatury

Známo je též jako Van Mieu a bylo postaveno ve stylu tradiční vietnamské architektury. Císař Ly Thanh Tong dal postavit chrám z úcty k učencům. Později zde vznikla vietnamská univerzita. Celý komplex je složen z 5 nádvoří, která jsou mezi sebou oddělena hlavní cestou a vstupní branou. Jezero Hoan Kiem je vzdáleno 2 kilometry od chrámu.

Zavřít boční panel

Ho Či Minovo mauzoleum

Výstavba mauzolea proběhla po smrti Ho Či Mina. Přesněji v letech 1973–1975. Je považována za největší poutní místo ve Vietnamu. Mnoho místních považuje Ho Či Mina za hrdinu, který pro Vietnam vybojoval nezávislost na Francii.

Zavřít boční panel

Věznice Hoa Lo

Bývá označována jako Hano Hilton. Vězení přežilo 2 období. První, když Francouzi věznili vietnamské disidenty, a druhé v období vietnamské války.

Zavřít boční panel

Prezidentský palác

Byl postaven v letech 1900–1906. Stavbu přitom navrhl architekt August Henri Vildieu. Ho Či Min zde v roce 1954, po získané nezávislosti, odmítl bydlet. Přestěhoval se do malého domku, aby byl blíž k místním.

Zavřít boční panel

Tran Quoc Pagoda

Řadí se mezi nejstarší pagody ve Vietnamu. Pagodu dotváří stúpa, která má na každém poschodí sochu Amitabha z drahokamů.

Zavřít boční panel

Pagoda Chua Mot Cot (Pagoda jednoho pilíře)

Tuto maličkou pagodu dal postavit císař, jemuž se dlouhou dobu nedařilo mít dědice. Až jednoho dne se císaři zdálo o bohyni milosrdenství, která držela v náručí chlapce, přičemž mu předpověděla, že císař bude mít zanedlouho syna. Tato bohyně svá slova pronesla sedíc na lotosovém květu. Slova se naplnila a císař se dočkal syna. Jako znak vděku dal císař bohyni na památku postavit pagodu.

Zavřít boční panel

Chrám Ngoc Son

Tento chrám se datuje do 14. století. Dovnitř se dostanete přes most, který když přejdete, budete se cítit ohromeni. Uvnitř si můžete prohlédnout pozůstatky dvoumetrové želvy.

Zavřít boční panel

Chrám Bach Ma

Jedná se o chrám Bílého koně ležící na hranicích Starého města. Byl postaven na popud císaře Ly Thai. Podle legendy se mu zjevil kůň, který ho přesvědčil o důležitosti postavení hradeb.

Zavřít boční panel

Pagoda Quan Su

Je hlavním místem asociace buddhistů. V hojném počtu ji navštěvují věřící první a patnáctý den lunárního měsíce, kdy na toto místo přinesou obětní dary.

Zavřít boční panel

Park Thong Nhat

Je pro vás pravým místem, pokud hledáte místo pro oddech. Na jaře se zde konají mnohé jarní festivaly, které nemůžete minout.

Zavřít boční panel

Citadela Thang Long

Je zapsána na seznam UNESCO. V průběhu 8. století zde vládli vladaři Vietnamu, proto je tato citadela symbolem vietnamské historie. Kromě překrásného architektonického skvostu se vám naskytne výhled do zahrad, na vodní kanály nebo sousoší. Kolem citadely se nachází chrámy jako Tran Quoc, Hoang Thanh Thang či Quan Thanh.

Zavřít boční panel

Quan Thanh

Chrám nacházející se ve výborné lokaci. Hlavní atrakcí je socha Huyen Thien Tran Vo, která váží 4 tuny. Celá stavba pochází z 11. století a byla postavena jako symbol vděku hrdinovi Tran Vu, který byl pověřen úkolem chránit zemi na severu. 

Zavřít boční panel

Jezero Hoan Kiem

Uprostřed tohoto jezírka se rozkládá ostrov Ngoc Son. Okolí jezera je velmi oblíbené především u místních umělců. Doporučujeme ho navštívit večer, kdy celé jezero pohltí tma a zapne se noční osvětlení. Podle legendy byl přidělen císaři Ly Thai To meč, který měl využít proti nepřátelům. Když císař procházel kolem jezera, vynořila se před ním želva, která mu meč vzala a vrátila se zpět do hlubin jezera. Od té doby je jezero nazváno Hoan Kiem, což v překladu znamená jezero navráceného meče.

Zavřít boční panel

Tržnice Cho dong Xuan

Nachází se nedaleko Staré čtvrti. Není sice využívána jako turistická atrakce, ale jako místo, kde seženete suvenýry levněji než v jiných částech města.

Zavřít boční panel

Katedrála sv. Josefa

Katedrála je podobná slavnému Notre Dame a okouzlí návštěvníky úžasným interiérem. Veřejnosti přístupná je již od roku 1886. Proti ostatním stavbám působí tato katedrála spíše evropsky než asijsky. Uvnitř je krásně zdobena vitrážemi a věžemi.

Zavřít boční panel

Vietnam Military History Museum

Uvnitř muzea uvidíte letadla, vrtulníky, tanky a mnohé jiné rekvizity z války. Kromě exponátů můžete vylézt i na věž. Vstupné činí 40.000 dongů.

Zavřít boční panel

Brána Quan Chuong

Tvoří vstup do historického centra města. V minulosti bylo královské centrum obklopeno zdí s branami. Dochovala se však pouze tato brána Quan Chuong.

Počasí a sezóny v Hanoji

Oblast a aktivita Led Úno Bře Dub Kvě Čer Čvc Srp Zář Říj Lis Pro
Hanoj
Teploty během roku

19 °C

20 °C

23 °C

27 °C

31 °C

33 °C

33 °C

31 °C

27 °C

24 °C

24 °C

20 °C

Počasí

Počasí v Hanoji má dvě různé podoby. Nabídne období sucha a období dešťů. Období sucha spadá do měsíců říjen–duben. Měsíce leden–září jsou označovány naopak za období dešťů.  Co se týče ročních období, na jaře (v měsících únor–duben) je počasí vlhké, je však nejvhodnější k návštěvě, poněvadž v tuto dobu kvetou stromy a květiny. Přes léto (květen–srpen) zase napadne hojný počet srážek. Teplota dosahuje v průměru 32 °C. Z hlediska počasí je nejlepší dobou k návštěvě podzim (září–listopad), protože celou Hanoj zahltí sluneční paprsky, přičemž bude vát i chladný vítr. Teploty dosahují k 25 °C. Zima (prosinec–únor) se vyznačuje teplotami v rozmezí 10–17 °C, někdy můžou teploty klesnout až pod 10 °C.

Sezóny a kdy vyrazit

Nejlepším obdobím k návštěvě jsou měsíce říjen–duben. Právě v tuto dobu je počasí doprovázeno příjemně nízkými teplotami a vlhkostí. Musíte se však připravit na možný náhlý zvrat teplot, kdy noci jsou pak poměrně chladné. V březnu a dubnu v Hanoji začíná jarní období. V květnu pak očekávejte letní sezonu. Monzuny zasáhnou Hanoj v období od srpna až do září, proto se raději těmto měsícům vyhněte. Dochází zde k silným dešťům a záplavám. Jedinečnou atmosféru zažijete v průběhu festivalu Dong Nhan Temple nebo festivalu Tet Trung Thu. V únoru můžete zamířit na festival Co Loa v autentickém stylu Hanoje.

Skvělé akce do Hanoje

ušetříš až 22%
Akce starší 2 týdnů
ušetříš až 23%
Akce starší 2 týdnů
ušetříš až 37%
Akce starší 2 týdnů
8 starších akcí
Průvodce pro vás napsal
Poslední aktualizace před rokem
Navrhni úpravu