Téma věnující se naprostým začátkům a cestovatelům, kteří teprve do světa individuálního cestování hodlají nakouknout, se bude týkat toho nejzákladnějšího – jak si správně koupit a rezervovat letenku?

Možná si říkáte, že na tom nic není a máte naprostou pravdu. I přesto jsme pro vás sepsali pár užitečných tipů na co myslet a nezapomenout, když letenky hledáte.

Kde začít?

Žijeme v době internetu a pokud jste se dostali až sem, k tomuto článku, pak pro vás nákup letenky nebude o nic větší překážkou.

Zapomeňte na kamenné pobočky cestovních kanceláří a agentur, které až na naprosté výjimky nebudou mít více znalostí než běžný návštěvník tohoto portálu. Místo zkušené rady se dočkáte jen zbytečně předražené letenky.

Letenky se kupují na internetu. Slouží k tomu webové portály prodejců letenek s vlastními rezervačními systémy. Mezi ty nejvýznamnější prodejce na českém internetu patří Letuška a Student Agency. Není třeba se věnovat rozdílům, ceny letenek jsou na všech portálech stejné a liší se maximálně v desítkách korun.

Protože i my jsme živi z prodeje letenek, ačkoli sami letenky přímo neprodáváme, ale spolupracujeme se skupinou Student Agency, budeme rádi, pokud ke svému nákupu využijete náš vyhledávač letenek.

Kromě nižší ceny pro vás (to ale nikde moc nešiřte) získáte samozřejmě plnou podporu 24/7 v českém jazyce, možnost uhradit letenky kartou, převodem či hotově, bezplatně rezervovat letenky a v neposlední řadě podpoříte běh serveru Cestujlevne.com, díky čemuž pro vás můžeme bezplatně psát nespočet průvodců, rad a tipů na cesty.

Nastavte si vyhledávač letenek

Prvním krokem k nalezení letenky se stane zadání údajů do formuláře pro vyhledávání. Musíte si předem rozmyslet tyto informace:

 • Odkud chcete letět,
 • Kam chcete letět,
 • V jaké termíny,
 • A kolik vás bude.

Jako odletové letiště nejčastěji volíme Prahu. Nebojte se však vyrazit i za hranice republiky. Pro lety mimo Evropu se poohlédněte i po letenkách z Mnichova, Berlína či Vídně. Při letech po Evropě využijete také regionální letiště, jako je Krakov, Katovice, Bratislava či Norimberk.

Příletové letiště je jasně dané. Jednoduše vyberte destinaci, kam chcete letět. Například Londýn, Bangkok nebo Bali.

Pozor si jen dejte na to, že některá města obsluhuje vícero letišť. Může se vám tak třeba stát, že do Londýna přiletíte na letiště Heathrow, ale zpět poletíte z letiště City. Vše je popsáno podrobně v dalších krocích a vy budete mít na výběr, jaké varianty lze zvolit.

O tom, jak se nejlépe dopravit z letiště do centra, se dočtete v našich průvodcích letišť, máme jich pro vás zpracováno více než 600.

Zadejte termín od kdy do kdy poletíte. Zadáváte vždy konkrétní den, kdy chcete letět. Např. termín od 15.  5. do 1.6. znamená, že chcete odletět 15. 5. a vracet se zpět 1. 6. a nikoli rozmezí dat, jako je tomu například u zájezdů.

Mnoho cestovatelů nemá fixní datum a je flexibilní. Za tímto účelem je nastavena možnost hledat dny i v rozmezí +- 3 dny. Najdete tak více cenových nabídek, mnohdy i levnějších.

Někdo vyžaduje koupi jen jednosměrné letenky či letenky s jiným místem návratu než příletu. I na toto myslíme a zadání si upřesníte při výběru dat.

Počet osob a jejich věk budete potřebovat už při výběru letenek. Zadejte jednoduše to, kolik vás bude. Pamatujte jen na to, že chcete-li letět ve větší skupince 10 a více lidí, je nutné si cenu speciálně vyžádat u letecké společnosti. Online skupinovou letenku nepořídíte.

Doplňující informace pravděpodobně v začátcích nebudete potřebovat, ale je možné vyhledávač doplnit o upřesňující data, jako je preference letecké společnosti, požadavek pouze na přímé lety bez přestupu či volba konkrétní cestovní třídy, jako je byznys či první třída.

Vše vyplněno. Klikněte na tlačítko Vyhledat letenky.

Vyberte si konkrétní letenku

Po kliknutí na vyhledat bude vyhledávač letenek pár vteřin hledat jednotlivé možnosti dle vašeho zadání, které vypíše přehledně pod sebe vždy dle nejlevnější ceny.

Neřiďte se však pouze dle ceny. U složitějších cest zejména mimo hranice Evropy budou vaše lety zahrnovat přestupy. Podívejte se, kolik přestupů vás čeká a jak dlouho budou trvat. Velmi často totiž může nejlevnější letenka zahrnovat cestu s celkovou dobou letu 40 hodin, zatímco druhá o stovku dražší varianta jen 18 hodin letu.

Současně s výběrem konkrétní varianty pamatujte na to, že vyhledáváte flexibilní data a termín tak může být o +-3 dny posunut. Vše je ale přehledně u dané letenky uvedeno.

Nejen den, ale i konkrétní čas může hrát roli. Ať už kvůli dopravě na letiště, či samotnému pobytu v destinaci si budete přát odlétat dopoledne či navečer. Koukněte se proto, v jaké časy se letí.

Všechny výše uvedené varianty máte možnost jednoduše filtrovat v postranním panelu. Využijte ho k upřesnění výsledků.

Jakmile máte konkrétní variantu vybranou, klikněte na ni a posuňte se do následujícího kroku.

Zadejte údaje o cestujících

Letenky se vždy kupují na jméno a jsou nepřenosné. Je proto nutné znát jména cestujících již při nákupu a později je nebudete moci měnit.

Vyplňte klasicky jméno a příjmení, ale pozor, jen bez diakritiky. Konkrétně se vyplňování jména na letence věnujeme v tomto článku.

Pokračujte vyplněním dalších údajů, jako je oslovení, datum narození, telefonní číslo a email, na nějž vám dorazí potvrzení o rezervaci.

Pokud si budete přát vystavit fakturu, vyplňte též fakturační údaje.

Systém vám nabídne také políčko Frequent Flyer karta, které slouží k vyplnění čísla věrnostního systému. To my v tomto případě nebudeme potřebovat a necháme prázdné. Pokud vás věrnostní programy u leteckých společností zajímají, dočtete se o nich zde.

Vyberte doplňkové služby

V následujícím kroku budete vyzváni k dokoupení doplňkových služeb, jako je cestovní pojištění, pronájem vozu, rezervace hotelu či jakékoli další nabídky.

Osobně doporučujeme, že jediné, nad čím lze uvažovat k dokoupení, je pojištění zrušení cesty. To se dá sjednat vždy jen při koupi letenky a kryje vás v případě nemoci a neschopnosti odletět.

Ostatní doplňkové služby nekupujte, získáte je výhodněji a s klidem si je vyberete později. A to radíme i přesto, že tímto přicházíme o provize :-).

Klikněte na rezervovat a pokračujte k platbě.

Letenky zaplaťte

Nyní jste bezplatně vytvořili rezervaci letenky a jediné, co vám ještě zbývá, je ji zaplatit. Před samotnou platbou si ještě jednou zkontrolujte údaje samotné letenky (odkud, kam a data letu) a vaše údaje (jméno a příjmení).

Zaplatit můžete několika variantami, které jsou všechny u nás bezplatné:

 • Platba online kartou,
 • Platba převodem na účet,
 • Platba hotově na pobočce.

Platit online kartou je dnes nejjednodušší a nejbezpečnější. Nejenže je částka ihned připsána a vy svou letenku obdržíte do několika minut vystavenou na email, ale třeba i v takových případech, jako je krach letecké společnosti, obdržíte své peníze zpět.

Pokud chcete platit převodem na účet, je vhodné nám poté na email s potvrzením o rezervaci poslat i info o tom, že jste částku uhradili. Urychlíte tím vystavení vaší letenky.

Hotově můžete zaplatit na pobočkách Student Agency, jejich seznam najdete zde.

Pokud tento článek čtete a přemýšlíte nad tím, že si koupíte letenky jinde než přes náš vyhledávač letenek, dejte si prosím pozor na to, jak se změní cena letenky po vyplnění čísla karty. Mnoho prodejců přiráží velké poplatky až po vyplnění platebních údajů proto, abyste si jednoduše změny ceny nevšimli.

Potvrzení na emailu a další kroky

Po uhrazení letenky vám do půl hodiny přijde potvrzení o platbě a samotná elektronická letenka. Ta je přepravním dokladem, který vás opravňuje k samotné cestě.

Elektronickou letenku si nechte uloženou v emailu, nemusíte ji tisknout.

Nyní už zbývá jen počkat do dne cesty, kdy se dostavíte na letiště k odletové přepážce (check-in) a kde vám na základě předložení platného cestovního dokladu předá pracovník odbavení palubní vstupenku, s níž vás pustí na palubu letadla.

Před odletem je také vhodné občas svou rezervaci zkontrolovat, zda se nějaký let nezměnil či nezrušil. Kde a jak zkontrolovat rezervaci letenky najdete v tomto článku. My vám samozřejmě dáme o případných změnách vědět automaticky, ale pokud byste kupovali letenky jinde, mnozí prodejci tuto službu dělat nemusí.

Závěr

Nákup samotné letenky není žádná věda a s tímto návodem budete mít průběh nákupního procesu zmáknutý.

Pokud máte jakékoli dotazy, ptejte se pod článkem v komentářích. Jsme tu pro vás a rádi vám poradíme.

Sdílej článek s přáteli

17 komentářů

Žádná otázka není hloupá ani špatná. Pokud známe odpověď, rádi se o ni podělíme.

předložení platného cestovního dokladu na přepážce check in po kterem dostanu palubní lístek.....

To znamená že tam ukážu ten email s tím co mi přijde (elektronicka letenka) ? To je nějaký QR kód?

Když to budu mít s přestupem, to u prvního check in dostanu dva palubní lístky? Děkuji.

před rokem
Avatar uživatele
Pavel Planespotter

Na přepážce Vám stačí pas nebo jiný doklad totožnosti, pokud letíte mimo Schengen. Tam dostanete boarding pass, se kterým jdete dál. Pokud se zvládnete a jde to vůbec, odbavit online, můžete check in přepážku vynechat a jít rovnou dál na kontrolu s QR kódem, který Vám přijde. Pokud máte přestup, dají Vám většinou oba boarding passy.

Dobrý den,

našel jsem si u Vás letenky z Mnichova do New Yorku a zpět. Z New Yorku budu ještě cestovat do Charlotte a zase zpět do New Yorku. Zpáteční letenka z NY do Mnichova má přestup v Charlotte 5,5 h. Je možnost nastoupit přímo v Charlotte ?

před 2 lety
Avatar uživatele J0x
J0x

Ne a řešilo se to tu opravdu hodněkrát. Můžeš si ale zkusit koupit tzv. open jaw letenky, tj Mnichov-New York a Charlotte-Mnichov.

Přidat odpověď
před 2 lety
Avatar uživatele jsf.polacek
jsf.polacek
 • Přidal se před 3 lety
 • Napsal 2 komentáře
 • Poslat zprávu
 • (upraveno 2019-08-17T15:53:27+02:00)

Dobrý den, když chci koupit letenku od Smartwings (pro 3 osoby najednou) není tam možnost přidat odbavené zavazadlo. To jak píší na webu se potom řeší s sekci moje lety. Chci se zeptat zda máte někdo zkušenost s tím jak to je potom s dokupem a zda je k odbavenému zavazadlu zavazadlo příruční do 3kg? Možností by bylo také zakoupit 2 letenky obyč a jednu s tarifem kde je zavazadlo již v ceně, ale nevím jak to je potom s tím, když chceme sedět vedle sebe? Ptám se možná blbě, ale ještě jsem to takto s letenkami nikdy neobjednával:)

Děkuji Pepa

před 3 lety
Avatar uživatele
Kryštof Hájek

Dobrý den, vy tedy chcete koupit letenky pro tři osoby, ale jen jedno zavazadlo, chápu správně? :) Každopádně řešení s koupí letenek bez zavazadla a následným dokupem přes sekci "Moje lety" by mělo fungovat. Cena za zavazadlo je stejná přímo při koupi i po té (pokud koupíte 36 a více hodin před odletem) - 650 Kč.

Příruční zavazadlo je zdarma vždy a může mít 8 kg.

před 3 lety
Avatar uživatele jsf.polacek
jsf.polacek

Dobrý den, moc děkuji. Zjistil jsem že portál smartwings moc nekamarádí s Explorerem takže na chromu už to je lepší a zavazadlo jde přidat. Nevíte ještě jak je to s rozsazováním u Smartwings? Když koupím 3 letenky naráz tak budeme sedět snad vedle sebe.? Jěště jeden dotaz k dokoupenému zavazadlu může být i kabelka nebo bude nutné ji dát do kabinového zavazadla? Díky, Pepa

před 3 lety
Avatar uživatele
Kryštof Hájek

Zatím snad nerozesazují, ale úplnou jistotu nebudete mít nikdy. Pokud si zavazadlo koupíte rovnou letenku se zavazadlem (tarif Plus), pak můžete mít k běžném kabinovému zavazadlu i kabelku/tašku na laptop apod. s sebou zdarma. Pokud si letenku koupíte v tarifu bez zavazadla (Lite) to dokoupíte až později, v letadle budete moct mít jen jedno příruční zavazadlo a kabelka bude muset jít do něj.

Přidat odpověď
před 3 lety

Jsem na vozíku po amputaci dolních končetin.Nyní jsem byl v Egyptě a měl jsem sebou invalidní elektrickou tříkolku váhy do 60kg rozkládací na dvě části.Odbavili mě a tříkolku přepravili zdarma do cílové destinace.Je taková možnost i u Vašich letů?O holích dojdu po letadle.Byla mi přistavena věž pro přesun z letadla do haly.

před 3 lety
Avatar uživatele
Honza Čermák

Cestujlevne.com není letecká společnost. Podmínky přepravy Vám řekne aerolinka se kterou poletíte, zeptejte se jich před nákupem letenky.

Přidat odpověď
před 3 lety

Dobrý den,

Mohl bych se zeptat, co znamená platební údaj o/z při placeni letenky přes servery MyTrip a Gotogate?

Předem děkuji za odpověď

před 3 lety
Avatar uživatele
David Eiselt

Dobrý den Martine,

Tento údaj neřešte, je nepovinný k adrese bydliště, které není trvalým.

Obecně vás ale varuji u nákupu přes tyto portály.

Přidat odpověď
před 3 lety
Avatar uživatele Gigo15
Gigo15

Je dobré vědět při nákupu letenky, zda budu si dokupovat zavazadlo k odbavení (do podpalubí). Pozdější nákup je vždy dražší (rozdíl může být až 60%).

před 3 lety
Avatar uživatele Marek Sourak
Marek Sourak

Jj hlavne lowcosty to delaji, snad s vyjimkou Easyjetu, ktery mi zdrazil zavazadlo jen o par euro

Přidat odpověď
před 3 lety

A jak je to s dokoupením zavazadla (odbaveneho) např. u nizkonakladovych společností? Kupuje se to při koupi letenky, nebo se musí dokoupit zvlášť?

před 3 lety
Avatar uživatele
mirjur

Fungují obě varianty. Při nákupu současně s letenkou to obvykle bývá nejlevnější, při dokoupení před nebo během on-line checkinu dražší a na letišti nejdražší.

před 3 lety
Avatar uživatele
Kryštof Hájek

U nízkonákladovek se většinou vyplatí vybrat vždy ten nejlevnější tarif bez zavazadla a až v dalším kroku kufr k odbavení přidat. Pokud byste zavazadla chtěl dokoupit až zpětně (po zaplacení letenky), bude to vždy dražší.

Přidat odpověď
před 3 lety
Avatar uživatele

Přečti si také ...

Eurowings
Čtení na 1 minutu
Eurowings od zimy nabídne 4 nové destinace z Prahy
David Eiselt 2022-06-14T11:15:52+02:00 4 komentáře

Po velké expanzi v letní sezóně přicházejí aerolinie Eurowings s dalšími novými destinacemi během zimního letového plánu 2022/2023. Nově se začne létat minimálně na 4 linkách, a to do Norska,…

LOT
Čtení na 1 minutu
Praha získá přímé lety do thajského Krabi a na Madagaskar
David Eiselt 2022-04-12T15:30:43+02:00 9 komentářů

Cestovní kancelář Čedok dnes oznámila zimní novinky v rámci exotiky. Obnovuje plány s přímými lety z Prahy na Madagaskar a zcela nově zařadí do nabídky i přímé lety do Thajska, konkrétně do oblíbené…

Čaj na Hedvábné stezce
Čtení na 5 minut
Ničí superlevné letenky smysl cestování?
David Eiselt 2022-04-08T08:31:41+02:00 53 komentářů

Na začátku dubna nám přišlo do sídla firmy pravidelné nevyžádané čtivo v podobě cestovatelského čtvrtletníků TravelLife. Vždy si jej alespoň prolistuji a prohlédnu fotky, než skončí ve sběru.…

Ukrajinská vlajka ve tmě
Čtení na 1 minutu
Rezervujte si Airbnb na Ukrajině a cestu neplánujte
David Eiselt 2022-03-06T11:03:43+01:00 3 komentáře

Dnes ráno jsem četl článek na CNN o tom, jak lidé po celém světě rezervují soukromé ubytování na Ukrajině i přesto, že cestu do země z logických důvodů neplánují a plánovat ani nemohou. Jedná se o…

171 dalších článků