Co tady objevíš?

Památky, historii, nákupy, sportovní zápasy i nejzářivější hvězdy své kategorie. A je toho ještě mnohem víc. Londýn je místo střetu mnoha kultur, ať jsou to exotické ulice a čtvrti, kde se dá ochutnat pravý orient anebo velké komunity lidí napříč Evropou, kteří přišli za životními zkušenostmi či přivýdělkem. Dechberoucích 8,3 milionů obyvatel je na evropské poměry opravdu velkolepé číslo a i z hlediska etnického tu na vás čeká doslova celý svět.

Pro všechny obdivovatele památek a muzeí je centrum Londýna rájem na zemi. Znovu je zde na pořadu dne různorodost spojující moderní architekturu a mrakodrapy s nádherným historickým jádrem, a to vše lze vidět jako na dlani třeba z Londýnského oka. K tomu připočítejte bezpočet muzeí, nádherně udržované parky a sídla britské šlechty a o nekonečné procházky máte postaráno.

Jako milovníky sportu vás přitáhne jedna z nejkvalitnějších fotbalových lig světa se svými proslulými kluby, jako je Arsenal, Chelsea nebo Tottenham. I přesto, že na některé zápasy je téměř nemožné se dostat, vždy je možnost zavítat alespoň do útrob stadionu na komentovanou prohlídku. A i když vás netáhne zrovna fotbal, pravidelně tu pořádá turné NBA nebo je možné navštívit i pro nás exotičtější sporty, jako je rugby nebo kriket.

Průvodce pro tebe napsal Kristýna Cikhardtová
Připrav se na
3–7 dní
Chcete-li vidět to nejznámější a příliš se nezdržovat, prodloužený víkend je ideální.
Další tipy před cestou
Hlavní sezóna
Celoročně
Městskou turistiku můžete provozovat za libovolného počasí během celého roku.
Více o počasí
Letenky od
2 000 Kč
Klasická cena zpátečních letenek z Prahy i okolních letišť. V akci i za čtvrtinu.
Akční nabídky
Zavřít boční panel

London Eye

Je nejvyšší vyhlídkové kolo v Evropě, které zpestřuje turistům návštěvy již od roku 1999, dokonce bylo do roku 2006 i největší na světě. Z nejvyššího bodu 135metrové konstrukce tyčící se nad Temží máte Londýn opravdu na dlani. Nádherně vidíte budovy parlamentu a celou starou čtvrť s nízkou historickou zástavbou. Pak přejedete očima řeku a najednou vidíte město budoucnosti plné mrakodrapů ze skla a železa.

Jen nezapomeňte před návštěvou mrknout na otevírací dobu! Oko je od ledna do konce dubna zavřené.

Na internetu můžete také koupit za zvýhodněnou cenu vstupné, které může být i o 15 % levnější oproti standardním 33 librám za dospělého. Vstupné můžete také kombinovat s dalšími londýnskými atrakcemi, jako je třeba Museum Madame Tussauds.

Zavřít boční panel

Buckingham Palace

Oficiální sídlo britského panovníka, respektive panovnice, a zároveň místo pro reprezentativní návštěvy a konání různých ceremonií. Jako normální smrtelník se bohužel do paláce nedostanete. Akce, kdy jsou některé prostory přístupné, jsou zpravidla nahodilé a vzhledem k omezenému množství míst se o vstupenky losuje. Největší atrakcí je tak sledování výměny stráží, které probíhá většinou v 11 AM. Opět předem radši navštivte webové stránky, kde můžete zkontrolovat čas, ale i vidět trasu příchodu a odchodu a najít další užitečné informace: https://changing-guard.com/.

Palác nechal postavit na začátku 18. století kdo jiný než vévoda z Buckinghamu a Normanby spíše jako sídlo nebo dům. V palác byl proměněn až zhruba o 100 později Jiřím IV. do podoby trojkřídlé budovy, která je až na detaily téměř taková, jako ji známe ze současnosti.

Zavřít boční panel

Tower of London

Středověký hrad, kde jsou uschovány korunovační klenoty a který je zapsán do světového seznamu památek UNESCO. Základem hradního komplexu je White Tower postavená v 11. století Vilémem Dobyvatelem, kolem níž se s postupem času začaly tyčit hradby a ostatní věže. 

Pokud jste milovníky pověstí a legend, určitě si přečtěte i některé krvavé povídky s tímto hradem spojené. Tou nejznámější je pravděpodobně legenda o okolnostech popravy Anny Boleynové, jejíž duch na hradě straší. Není rozhodně jediná, vždyť jedna z věží hradu se výstižně nazývá Bloody Tower.

Za vstupné do areálu utratíte 22,7 liber.

Zavřít boční panel

Tower Bridge

Tower Bridge je asi jeden z nejznámějších visutých mostů na světě. Stojí nedaleko hradu Tower a spojuje londýnské City s městskou částí Tower Hamlets. Po mostě se můžete projít, projet doubledeckerem, objednat si tour s průvodcem a dostat se i na horní lávky, anebo si jen sednout na břeh Temže a pozorovat okolní ruch. Když budete mít štěstí, tak uvidíte i zvednutí mostových konstrukcí. I toto se dá naplánovat, lávky se zvedají častěji, než by člověk čekal. Načasujte si vaši návštěvu podle seznamu „lift times“: http://www.towerbridge.org.uk/lift-times/

Zavřít boční panel

Palace of Westminster

Westminster Hall je nejstarší originální dochovanou částí paláce pocházející z roku 1097. Většina současné stavby pochází z 19. století, kdy po předešlém a legendárním požáru Great fire of London palác téměř celý vyhořel a následně byl zrekonstruován.

Domy parlamentu mají 4 věže: Victoria Tower, která je nejvyšší, Central Tower, věž svatého Štěpána a nejznámější Elizabeth Tower. V této věži se nachází známé hodiny a 5 zvonů s největším, nejznámějším a téměř 14tunovým zvonem Big Ben. 

Zavřít boční panel

Churchill War Rooms

Do Churchillova muzea a místností válečných jednání vede nenápadný úzký otvor rohu budovy. Nebojte se, určitě ho neminete, jelikož před ním vede vždy dlouhá fronta. Tyto prostory z roku 1933 se využívaly pro jednání vlády v době druhé světové války a v hojné míře je využíval právě Winston Churchill. Místnosti byly konstruovány jako bunkr a strop tvoří železobetonová deska. V současnosti je malá část otevřena veřejnosti jako muzeum a autenticky vytváří kulisu válečných jednání.

Zavřít boční panel

Hyde Park

Hyde park je vnímán jako synonymum svobody slova nebo jako místo pro meditaci v královských zahradách či uctění památky princezny Diany.

Nekonečné procházky po tomto 1,5 km2 rozlehlém parku můžete rovnou spojit s prohlídkou Kensingtonských zahrad.

Zavřít boční panel

Westminster Abbey

Westminsterské opatství je z hlediska anglikánské církve jednou z nejvýznamnějších staveb. Je typickým místem korunovací, svateb, ale i posledního odpočinku britských panovníků. Vznik katedrály se datuje k 7. století a převažujícím slohem je gotika.

Zavřít boční panel

St. Paul s Cathedral

Současná stavba katedrály svatého Pavla pochází ze 17. století. Nicméně na místě, na němž stojí, Ludgate Hill, se první náboženská stavba vyskytla již roku 604. Místo jako by však bylo prokleté. Poté, co první dřevěná katedrála vyhořela a následně byla vydrancována Vikingy, byla další postavena z kamene. Její přestavba trvala více než 200 let, aby velká část znovu lehla popelem roku 1136. Chrám byl po necelých 200 letech dokončen a vysvěcen a dlouho se pyšnil svou velkolepostí a nejvyšší věží v Evropě. V době anglické náboženské revoluce katedrála chátrala a byla rozkradena, slušněji řečeno rozprodána. Roku 1561 do katedrály uhodil blesk a její legendární věž byla zničena. Celý skon původní katedrály byl dokonán Velkým požárem Londýna v roce 1666. Později byla postavena do podoby anglického baroka, jak ji můžeme znát i dnes.

Zavřít boční panel

Camden Market

Camden je velmi populární pro své trhy a najdete tu vše od módních, hipsterských nebo stylových úlovků. Dále i různé bizarní předměty, kousky oblečení, ale i starožitnosti a nábytek. Nejznámější jsou pak venkovní trhy Buck Street Market, Stables Market, Inverness Street Market, Camden Canal Market, Camden Lock Market a trh, který se koná uvnitř budovy Electric Ballroom.

Zavřít boční panel

China Town

Čínská čtvrť v oblasti SOHO soustředí početnou asijskou menšinu Londýna. V dnešní době si sem můžete zajít zejména na typické jídlo a nasát čínskou atmosféru. Dříve byly však tyto končiny proslulé spíš jako opiová doupata a slumy.

Zavřít boční panel

Piccadily Circus

Piccadily Circus je asi nejznámějším dopravním uzlem v Londýně. A přestože jde pouze o rozcestí, je tu toho tolik k vidění. Nejznámějším symbolem je asi Shaftesbury Memorial a Eros – fontána, na jejímž vršku stojí na jedné nožce anděl křesťanské charity.

Podívejte se dobrovolně na jedny z mála reklam probíhajících na rohové budově v podobě zářivých neonů dnes už využívajících technologii LED. 

Zavřít boční panel

Stamford Bridge

Domácí stadion „Blues“ neboli Chelsea FC. Současná kapacita zahrnuje 42.055 diváků a v současnosti má vedení klubu eminentní zájem o rozšíření kapacity. Možná se dostanete na zápas a možná si jen vyberete prohlídku stadionu, během níž vás potěší česká stopa nejúspěšnějšího českého brankáře Petra Čecha.

Zavřít boční panel

Emirates Stadium

Domácí stadion Arsenalu a jeden z největších britských stadionů pro 60.361 diváků. I v tomto historicky nejúspěšnějším londýnském klubu narazíte na českou stopu, a to hned dvou českých fotbalistů – Tomáše Rosického a Petra Čecha. Bohužel tento klub je i proslulý nejvyššími cenami za lístky v Premier League. I zde si můžete dát prohlídku stadionu, tour of legends anebo si připlatit za individuálního průvodce.

Zavřít boční panel

Greenwich Observatory

Královská observatoř se nachází v Greenwichském parku a byla první účelově postavenou stavbou pro vědecké účely ve Velké Británii. Důvodem k návštěvě není pouze nádherná královská zahrada, ale i základní neboli nultý poledník zeměpisné délky. 

Zavřít boční panel

Trafalgar Square

Toto náměstí nám má připomenout bitvu u Trafalgaru konající se roku 1805. Dominantu náměstí tvoří žulový, 56 metrů vysoký Nelsonův sloup, z něhož se socha admirála ohlíží jihozápadně směrem ke své flotile na moři. Nelson byl sice na konci této bitvy zabit, ale Británie tuto bitvu vyhrála a stala se tak na více než jedno století námořní velmocí.

Trafalgar Square je také místo, kde se konají demonstrace, odpaluje se novoroční ohňostroj nebo se staví hlavní vánoční stromeček. 

Zavřít boční panel

Kensington Palace

 

Oficiální sídlo méně významných členů královské rodiny se nachází v Kensingtonských zahradách. A první budova zde stála již v 17. století jako dům vévody z Nottinghamu. Sem se ale na rozdíl od Buckinghamského paláce dostanete. Můžete si s průvodcem prohlédnout i pokoje patřící zesnulé princezně Margaretě, sestře královny Alžběty II.

Zavřít boční panel

Downing Street

Oficiální sídlo britského premiéra/premiérky se nachází v Downing street čp. 10. A všichni ho znají alespoň z filmů, kde na něj často míří objektivy kamer a fotoaparátů, jako tomu je například v Deníku Bridget Jones. Tato ulice je ale již od roku 1989 uzavřena z důvodu bezpečnosti. Není to tedy tak, že se tak stalo za posledních pár let kvůli situaci spojené s útoky islámského státu, ale už kvůli dřívějším teroristickým výhružkám organizace IRA.

Zavřít boční panel

Monument to the Great Fire of London

Památník Velkého londýnského požáru se nachází 62 m od původního místa vzniku, 62 m je i celková výška monumentu. Na vrchol památníku v podobě dórského sloupu se dostanete po 311 schodech a můžete se pokochat příjemnou vyhlídkou. Pokud zůstanete pouze na zemi u podstavce, můžete si prohlédnout reliéf znázorňující hořící Londýn a také alegorii svobody.

Zajímavé je, že během Velkého londýnského požáru nezemřelo mnoho lidí, udává se pouze 9–16 obětí. Hůře dopadla zástavba, kdy lehlo popelem přes 13.300 domů. Požár měl i jedno překvapivě pozitivní hledisko, a to, že zastavil šíření morové nákazy, která Londýn sužovala již rok a při níž zahynulo mezi 68.000–100.000 lidmi.

Počasí a sezóny v Londýně

Oblast a aktivita Led Úno Bře Dub Kvě Čer Čvc Srp Zář Říj Lis Pro
Londýn
Teploty během roku

8 °C

9 °C

11 °C

15 °C

18 °C

21 °C

23 °C

22 °C

19 °C

14 °C

10 °C

8 °C

Počasí

Většina aktivit, kvůli nimž se do Londýna jezdí, s počasím nesouvisí. S čím se musí vždy počítat je možný déšť a vítr, který provází všechna roční období, a to zejména přes zimu.

Nemusíte tu však počítat s žádnými extrémy, mrzne a sněží velmi málokdy a stejně tak letní teploty se zpravidla drží pod nebo na 25 °C. Velmi příjemné bývá zpravidla jaro, ale ani v tomto období si nezapomeňte přibalit deštník nebo pláštěnku. Parky nádherně kvetou a i na chození po městě je příjemných 12– 18 °C.

Sezóny a kdy vyrazit

I zde platí pravidlo velkých metropolí, vyrazte kdykoli podle aktivity, kterou chcete provozovat. Například London Eye je přístupné pouze od května do prosince. Chcete-li jít na fotbal a nemáte lístky, nejezděte v květnu na závěr Premier League. No a jestli vyrážíte nakupovat do výprodejů, směřujte návštěvu na konec léta a po Vánocích.

Skvělé akce do Londýna

ušetříš až 79%
To budou fotky!
Londýn v lednu na víkendy
518 Kč
2019-11-11T17:34:00+01:00 0 komentářů
ušetříš až 65%
Akce starší 2 týdnů
ušetříš až 83%
Akce starší 2 týdnů
49 starších akcí
Průvodce pro vás napsal
Poslední aktualizace před 4 měs
Navrhni úpravu