Pláž Zlaté Písky
Bulharské severní pobřeží

12 míst co vidět na bulharském severním pobřeží

Albena

Albena

Albena se často pyšní tím, že nejlepším letoviskem v celém Bulharsku. Samotné městečko je čisté, vybavené všemi službami a pláž čistá, dlouhá a široká obklopená voňavými borovicovými lesy. I proto patří Albena k dražším letoviskům (v rámci Bulharska), nicméně najdete tu vše, co očekáváte od typické plážové dovolené a pohody. 

Letovisko Albena je proslulé svými pyramidovitými hotely na pláži, které na první pohled mohou působit až odpudivě, nicméně poskytují skvělý komfort a při pobytu přímo na pláži vzhledem zas tak neruší. Nejvyšším hotelem je Dobrudža, na jehož střeše si můžete dát sklenku něčeho dobrého a vychutnat si nádherný výhled na západ slunce. Bar s restaurací jsou přístupné i pro hosty z jiných hotelů.

Užít si zde můžete i radovánky ve velké aquaparku Aquamania, který leží jen 5 minut chůze od pláže a centra letoviska.

Pláže

Albena se může pyšnit přes 6 km dlouhou pláží, která je navíc na bulharské poměry neobvykle široká, když místy měří až 100 metrů. Pláž pokrývá jemný bílý písek a je vzorně udržovaná. Na konci příboje tu pak můžete sbírat mnoho malých mušlí. Moře je mělké a teplé a pláž je tak naprosto ideální pro rodiny s malými dětmi.

Dražší hotely přímo na pláži nabízejí svým hostům lehátka a slunečníky zdarma, ostatní návštěvníci zaplatí kolem 7 BGN za kus.

Ve městě i na pláži si můžete vybrat ze široké nabídky vodních aktivit jako je windsurfing, parasailing a další. Obecné informace o cenách zmiňujeme v kapitole "Aktivity".

Hotely a ubytování v Albeně

Albena je pravděpodobně vůbec nejdražším letoviskem v Bulharsku. Průměrné ceny hotelů ve městě se pohybují kolem 2 000 Kč za noc ve dvoulůžkovém pokoji, ceny ikonických pyramidových hotelů přímo na pláži pak atakují rozmezí 3 500 až 4 000 Kč za noc pro dva s All Inclusive. Přímo v Albeně nenajdete žádné levné apartmány nebo penziony. Nejlevnější hotely s cenami mezi 1 100 a 1 500 Kč za noc pro 2 jsou Althea Hotel a Dobrudja Hotel poblíž centra a asi 200 metrů od pláže.

Ovšem i low cost cestovatelé si v pohodě mohou užít krásné albenské pláže. Na jejím jižním konci leží vesnice Kranevo, ve které naopak najdete především levné penziony, apartmány a guest housy. Ceny v Kranevu i u klasických hotelů startují už na 700 Kč za noc pro 2 a i u hotelů přímo na pláži se lze vejít do 1 000 Kč na noc pro 2.

Zájezdy do Albeny

České cestovní kanceláře pořádají zájezdy výhradně přímo do Albeny, levnější Kranevo se v jejich nabídce příliš neobjevuje. Ceny zájezdů pro 1 osobu na týden startují na 11 500 Kč téměř vždy s All Inclusive nebo alespoň polopenzí. Obecně tak platí, že pokud míříte přímo do Albeny, vyjde výhodněji koupit zájezd než si dovolenou plánovat individuálně.

Doprava do Albeny

Vypravíte-li se sem v rámci zájezdu s cestovkou, na letišti vás bude čekat autobus s delegátem, který vás rozveze přímo do vašich hotelů. Cesta z letiště ve Varně do Albeny trvá asi 45 minut.

Pokud pojede na vlastní pěst, máte dvě možnosti dopravy. Klasickým autobusem z hlavního autobusového nádraží, který v sezoně jezdí cca jednou za hodinu a jízdenka vyjde asi na 7 BGN.

Druhou možností je využít mikrobusů, jejichž stanoviště se nachází poblíž katedrály v centru města. Ty v zásadě minimálně jednou za hodinu a ceny se pohybují rovněž kolem 7 BGN. Bohužel spolehlivé online jízdní řády zatím neexistují a musíte se tak vždy informovat až na místě.

naposledy aktualizováno 01. 01. 2021

0 komentářů

Žádná otázka není hloupá ani špatná. Pokud známe odpověď, rádi se o ni podělíme.