Pláž Zlaté Písky

12 míst co vidět na bulharském severním pobřeží

Varna

Varna

Největší přístavní město a 3. největší město Bulharska (po Sofii a Plovdivu). Ve Varně vždy začnete svoji pouť po severní riviéře. Nachází se zde významné mezinárodní letiště i dopravní uzel pro vnitrostátní cesty po Bulharsku.

Varna je historicky zajímavější město než Burgas na jižním pobřeží, najdete tu více památek i mnohem živější a upravenější historické centrum.

Památky a zajímavosti

Primorskyj park (mapa) - Založený roku 1878 českým botanikem Antonem Novákem podle vzoru parku v Belvederu a dodnes patřící mezi největší svého druhu v Evropě. Jak již název napovídá, park se line podél moře a na délku čítá až 8 kilometrů. V létě zde najdete dostatek kýženého stínu a tato procházka, během níž můžete navštívit zoo, námořní muzeum, akvárium Černého moře nebo vyhlášené delfinárium, vám jistě zvedne náladu.  

Katedrála Nanebevzetí Panny Marie (mapa) - Bezpochyby dominanta města byla vystavěna již v roce 1886 bulharským architektem Genčo Kunevem na počest nově nabyté nezávislosti nad Osmanskou říší. Samotný kostel byl však vysvěcen až o mnoho let později (1910). Je to také 2. největší pravoslavný kostel v zemi. Za zmínku stojí zlatem zdobená vitrážová okna, fresky na stěnách a vyřezávané biskupské křeslo. Vstupné se neplatí, ovšem pokud chcete uvnitř fotit, musíte zaplatit poplatek 5 BGL. Otevřeno je od 8:00 do 18:00 hod.  

Římské lázně (mapa) - Tento rozlehlý komplex z konce 2. století najdete poblíž hlavní pláže. V blízkosti leží také kostel Sveti Atanas, v němž dodnes můžete vidět malby s řeckými nápisy, což není příliš obvyklé, neboť většina řeckých nápisů byla odstraněna, když se vlády ujali Bulhaři.  

Archeologické muzeum (mapa) - Muzeum založené počátkem minulého století, které se záhy stalo jedním z největších muzeí Bulharska. Najdete zde mimo jiné i nejstarší zlatý poklad světa. Muzeum je zavřené každou neděli a pondělí, otevřeno je pak od 10:00 do 17:00 hod. a vstupné činí 20 BGL za dospělého.

Speciální varenskou atrakcí je oblíbené delfinárium Varna, kterému si věnujeme v detailním náhledu.

Pláže

Přímo ve Varně najdete opravdu hezké a překvapivě čisté městské pláže, které fakticky kopírují v délce zhruba 2 km celý Primorskyj park. Jsou vhodné zejména k jednodenním zastávkám a také pro milovníky nočního života. Varenské pláže jsou velmi rušné, v letní sezoně přelidněné, jelikož se zde mísí zahraniční turisté s místními obyvateli, zároveň na nich však najdete bohaté zázemí v podobě restaurací a zejména nočních barů a klubů.

Všude jsou také půjčovny lehátek a slunečníků, sprchy i nabídky sportovních aktivit.

Hotely a ubytování

Město nabídne opravdu velmi širokou škálu ubytování od levných studentských hostelů po drahé luxusnější hotely u moře. Je ideální pro jednodenní zastávky po příletu nebo před odletem a své ubytování si zde najdou všechny kategorie cestovatelů. Nejlevnější hostely začínají na částkách kolem 300 Kč za noc, standardní 3* hotely pak pořídíte v rozmezí 750 až 1 200 Kč na noc ve dvoulůžkovém pokoji.

Doprava

Po Varně se nejsnáze dopravíte autobusy MHD, které jsou frekventované a spolehlivé. Koupě jízdenek je velmi jednoduchá, automaty na lístky, v nichž lze platit mincemi, bankovkami i platební kartou, jsou rozmístěny na významných zastávkách a především v každém autobuse. Jízdenku zakoupenou na zastávce si musíte označit při každém vstupu do autobusu (tj. i při přestupu). Jízdenku zakoupenou v autobuse si neoznačujete v tom samém vozidle, pouze při přestupování.

  • 60 minut: 1 BGN
  • 90 minut: 1,50 BGN
  • 120 minut: 1,80 BGN
  • Celodenní (platná jen v daný kalendářní den): 4 BGN

Pro cestu na Zlaté Písky platí speciální tarif 3 BGN.

Nejpřehlednější informace o jízdních řádech a mapy linek najdete na webu varnatraffic.com.

Detailní informace o dopravě z Varny do letovisek na severním pobřeží, ale i do ostatních částí Bulharska, najdete v kapitolách "Jak sem" a "Doprava".

naposledy aktualizováno 01. 01. 2021

2 komentáře

Žádná otázka není hloupá ani špatná. Pokud známe odpověď, rádi se o ni podělíme.