Pláž Zlaté Písky
Bulharské severní pobřeží

12 míst co vidět na bulharském severním pobřeží

Balčik

Pohled na Balčik

Nejsevernější z letovisek, rozprostírající se kolem zálivu, kde je krásně klidná a průzračně čistá voda s malým přístavem. Jedná se o jednu z nejstarších rybářských vesnic Bulharska, jejíž počátky se datují do 6. století před naším letopočtem. Městečko je malebné díky domům vystavěným v kopci a okolním vápencovým skalám, i proto se mu také říká „Bílé město“. Je o klidnější a levnější než třeba Albena či Zlaté Písky. Balčik je také na rozdíl od velkých letovisek na jihu o něco autentičtější, není tu tak velká koncentrace hotelů, slouží jako moderní okresní město a většina lidí je místních, zároveň je však dobře připraven i na turisty.

Pláže

Přímo v Balčiku jsou jen 2 menší písčité pláže. Jedna přímo v centru, druhá u Paláce královny Marie poblíž botanické zahrady. Obě pláže pokrývá jemný bílý písek avšak místy kombinovaný s kameny, mají pozvolný vstup do vody a jsou plně turisticky vybavené. Najdete zde půjčovny lehátek, bary, restaurace i nabídky vodních aktivit. Vzhledem k jejich velikosti bývají v létě však často přeplněné. 

Obecně je dovolená v Balčiku vhodná spíš pro ty, kteří chtějí skloubit plážovou dovolenou s poznáváním bulharského života a výlety do okolí.

Botanická zahrada a Palác královny Marie

Největší atrakcí Balčiku je kromě pláží Letohrádek rumunské královny Marie Alexandry Victorie, který vznikl mezi lety 1926 a 1937 (Balčik v tu dobu patřil Rumunsku). Okolo letohrádku vznikla velká botanická zahrada, která je ostatně hlavním lákadlem pro návštěvníky, především v brzkém létě, kdy vše krásně kvete. Celý komplex letohrádku a botanické zahrady se často nazývá "Balčik Dvoreca". 

Vstupné se platí zvlášť do letohrádku, který je však vcelku malý a zvlášť do botanické zahrady.

  • Letohrádek: 6 BGN (děti do 18 let 2 BGN)
  • Botanické zahrada: 8 BGN (děti do 18 let 4 BGN)

Hotely a ubytování v Balčiku

Balčik je svým kombinovaným charakterem běžného bulharského města a turistického letoviska předurčen k rozmanitému výběru ubytování. Seženete zde levné apartmány a penziony s cenami kolem 800 Kč za nod pro dva, ale i dražší hotelové resorty (menší než v sousední Albeně či na Zlatých Píscích) okolo 1 500 Kč na noc pro 2.

Zájezdy do Balčiku

Zatímco ubytování pro individuální cestovatele je v Balčiku poměrně levné, zájezdy, které pořádají české cestovní kanceláře, patří v rámci Bulharska k těm dražším. Obvykle jsou dostupné zájezdy do větších All Inclusive resortů s cenami mezi 13 000 a 17 000 Kč za osobu na týden s leteckou dopravou.

Doprava do Balčiku

Balčik leží necelých 50 km severně od Varny a pro individuální cestovatele je dostupný klasickými autobusy jezdícími z hlavního autobusového nádraží ve Varně (cca jednou za hodinu až dvě), případně soukromými mikrobusy, které mají stanoviště poblíž katedrály ve Varně. Jednosměrná jízdenka stojí kolem 8 BGN.

Avatar uživatele
naposledy aktualizováno 01. 01. 2021
Navrhni úpravu

1 komentář

Žádná otázka není hloupá ani špatná. Pokud známe odpověď, rádi se o ni podělíme.

Avatar uživatele Dan _S
Dan _S
před 12 měs

Jednosměrná jízdenka busem do Balčiku stojí 6 BGN, jízda trvá z centrálního nádraží ve Varně necelou hodinu. V Balčiku je autobusové nádraží v centru nového města - křižovatka ulice Arda a ulice Dunav, tj. celkem dost daleko od pobřeží - cca 50 minut pěšky z kopce.

V Balčiku pak doporučuji restauraci Rhomphaia:
https://www.jidlonacestach.cz/re...ia-balcik/

Balčik za návštěvu určitě stojí.