Biograd na Moru
Biograd na Moru

10 míst co vidět v Biogradu

Sveti Filip i Jakov

Pláž

Sveti Filip i Jakov

Vesnička Sveti Filip i Jakov leží 5 km od Biogradu a řadí se mezi malá, klidná a čistá upravená letoviska. Menší historické centrum o dvou ulicích obklopují restaurace a bary a podél celé obce se táhne zhruba kilometr dlouhá pláž. Ve městečku najdete základní potřebné vybavení, obchod Konzum i větší supermarket Plodine. Výhodou Sveti Filipa je fakt, že všude v rámci městečka dojdete do 10 minut pěšky.

Ubytování

Ve Svetim Filipu dominují zejména apartmány a luxusnější penziony, celkově se cenově letovisko řadí k nadprůměru v rámci Chorvatska. V hlavní sezoně se průměrná cena ubytování v apartmánu pro dva pohybuje mezi 1 500 a 2 500 Kč na noc, najdeme tu ale i mnohem levnější a dobře hodnocená ubytování, například apartmány Villa Toni, Guest House Adria nebo Apartment Nedo.

Klasický hotel najdete ve letovisku pouze jeden: 4* Hotel Villa Donat s cenami okolo 3 500 Kč za noc ve dvoulůžkovém pokoji se snídaní.

Koupání a pláže

V letovisku Sveti Filip i Jakov se fakticky nachází jen jedna 1 km dlouhá většinově oblázková pláž, které se říká Iza Banja nebo častěji zkráceně Filip podle názvu města. V pravidelných intervalech je pláž oddělena betonovými moly, což vytváří iluzi většího soukromí, stejně jako borovicové lesíky a parčíky poskytující stín.

Pláž má základní zázemí v podobě lehátek se slunečníky, několika stánků s občerstvením i klasických restaurací.

Doprava

Sveti Filip i Jakov leží přímo na hlavní silnici D8, jinak též zvané jako Jadranská magistrála. Zadar je od letoviska vzdálený 17 km, sousední Biograd asi 4 km. Nejbližší sjezd z dálnice A1 se jmenuje Benkovac a je vzdálený asi 20 km.

Parkování na veřejných parkovištích je poměrně drahé a stojí většinou 8 HRK na hodinu. Většina apartmánů však nabízí vlastní parkování zdarma.

Pokud pojedete veřejnou dopravou, přímo ve Svetim Filipovi má zastávku návazný autobus Regiojetu od přímého vlaku Praha – Split (garantovaný přestup je ve stanici Gračac). Základní cena jednosměrné jízdenky na sezení je 890 Kč, lůžko na vlakovou část pak stojí celkem 1 090 Kč, lístky můžete zakoupit na webu regiojet.cz.

Pro spojení do Zadaru, Biogradu a dalších okolních letovisek ideálně poslouží příměstská MHD Zadar jezdící cca 1-2x za hodinu. Jízdenky se kupují vždy u řidiče a stojí v rozmezí 10 HRK20 HRK dle ujeté vzdálenosti.

Chystáš se do Biogradu?

Naplánuj svou cestu raz dva
naposledy aktualizováno 01. 01. 2021
Navrhni úpravu

0 komentářů

Žádná otázka není hloupá ani špatná. Pokud známe odpověď, rádi se o ni podělíme.