FIlipíny
Filipíny

Kultura a lidé na Filipínách

Historie v kostce 

Filipíny bývala španělská a později americká kolonie, na krátký čas byly okupovány i Japonskem. Nezávislost získala země v roce 1946, nicméně vliv okupujících zemí je patrný dodnes. Kvůli španělské nadvládě je dnes zhruba 80 % obyvatel římskokatolického vyznání a Filipíny jsou jednou ze dvou převážně katolických zemí v Asii. Americký a japonský vliv je zřejmý především v kuchyni, fastfoodových a obchodních řetězcích. 

Dnes jsou Filipíny se svými více než 100 miliony obyvatel jednou z nejlidnatějších zemí na světě a jednou z nejrychleji rostoucích ekonomik v regionu.

Lidé 

Přes 90 % Filipínců se hlásí ke křesťanské víře. Asi 5 % obyvatelstva tvoří muslimové, kteří obývají oblasti především na jihu země.

Filipínci jsou večně usměvaví lidé, milí jak k turistům, tak k sobě navzájem. Může se stát, že narazíte na jedince, kteří se vás budou snažit natáhnout. V takových případech se doporučuje zachovat chladnou hlavu a nepouštět se s nimi do konfliktu, protože jsou vznětliví a hrdí a situaci si tím akorát zhoršíte, i když jste v právu.

Počet obyvatel Filipín je asi 10x vyšší než obyvatelstvo v ČR.

Svátky 

Filipínci slaví rádi a hodně. Slaví svátky křesťanské a mezinárodní (Vánoce, Velikonoce, Nový rok, Svátek práce atd.), americké (Halloween, Valentýn atd.), asijské (čínský nový rok atd.), a své vlastní (Den nezávislosti, National Heroes day atd.).

Obchody jsou otevřeny každý den včetně neděle a svátků. Typická otevírací doba je mezi 10.–22. hodinou.

Kultura

Země je známá pro své nesčetné festivaly, jimž se tu vlivem španělské kolonizace říká „fiesta“. S trochou nadsázky se dá říct, že se každý den v roce někde nějaká „fiesta“ odehrává. Mezi ty nejznámější patří například Pahiyas ve městě Lucban na ostrově Luzon, velikonoční rituál ukřižování v San Fernando na ostrově Luzon, Mass Kara ve městě Bacolod na ostrově Negros a mnohé další. Seznam filipínských festivalů.

Jazyk 

Úředním jazykem je filipínština a angličtina. Anglicky se domluvíte téměř se všemi. Nápisy, reklamy, jídelní lístky bývají v angličtině.

Minislovníček v tagalogu (nejrozšířenějším filipínském jazyce):

  • Děkuji – Salamat
  • Zdvořilé oslovení – Po
  • Oslovení ženy – Ate
  • Oslovení muže – Kuya

Když Filipínce oslovíte Ate nebo Kuya, pochopí, že nejste běžný turista. Může se vám s nimi pak snadněji smlouvat.

Turismus 

Turistický ruch je důležitou součástí filipínské ekonomiky a najdete zde služby od těch nejlevnějších pro baťůžkáře až po luxusní resorty na soukromých ostrovech.

Ve většině ubytování máte možnost si nechat zařídit organizovaný výlet. Můžete  pohodlně cestovat i sami. Nejpraktičtější je půjčit si motorku v jedné z mnoha půjčoven nebo můžete využít všudypřítomné tříkolky.

Geografie 

Filipíny se rozkládají na 7.641 ostrovech. Mezi nejznámější a nejvíce navštěvované patří Boracay, Palawan, Coron a ostrovy Bohol, Cebu a Negros, které jsou součástí souostroví Visayas.

Typická forma cestování je tzv. „island hopping“, kdy z jednoho většího ostrova během dne navštívíte několik malých ostrovů.

Pokud můžete, vyhněte se Manile, která má pověst nejhoršího hlavního města v jihovýchodní Asii, a leťte na Cebu.

Z důvodu bezpečnosti (hrozící únosy) se nedoporučuje jezdit na jih Filipín – ostrov Mindanao.

Chystáš se na Filipíny?

Naplánuj svou cestu raz dva
Avatar uživatele Klára Nekvindová
naposledy aktualizováno 25. 01. 2023
Navrhni úpravu

0 komentářů

Žádná otázka není hloupá ani špatná. Pokud známe odpověď, rádi se o ni podělíme.