FIlipíny
Filipíny

Doprava na Filipínách

Jak na Filipíny

Na Filipíny se dá dopravit pouze letecky. Největší mezinárodní letiště v zemi je Ninoy Aquino v hlavním městě, Manile, na které létají dopravci typu Emirates, Turkish airlines, Etihad, národní aerolinka Philippine Airlines a low costové společnosti typu Cebu Pacific, Air Asia atd. 

Jak již bylo zmíněno, je lepší se Manile vyhnout a letět na ostrov Cebu, na němž se nachází mezinárodní letiště Mactan, na nějž z velkých aerolinek létá společnost Emirates, a potom asijské společnosti jako Asiana Airlines, Cathay Pacific, Philippine Airlines a low costové společnosti jako Cebu Pacific, Air Asia atp.

Ceny letenek z Prahy se pohybují okolo 20.000 Kč, doba letu trvá zhruba 20 hodin při jednom přestupu.

Jak se nejlépe dopravovat 

Ideální způosb poznávání jednotlivých ostrovů je zapůjčení motorky, případně menšího auta.

Mezi ostrovy se dá dopravovat lodí, mezi vzdálenějšími potom letecky. Je potřeba počítat s tím, že jak lodě, tak letadla mívají zpoždění, většinou naštěstí v řádech desítek minut. Dá se dopravovat i autobusem a trajektem. Je to sice levnější, ale cesta je mnohonásobně delší a kvůli dopravní situaci se nedá příliš spoléhat na jízdní řád.

Letecká doprava

Vnitrostátní letecká doprava po Filipínách je velmi levná, není problém sehnat letenky z Manily na ostatní ostrovy kolem 1.000 Kč za jednosměrný let. Spoje létají velmi často (na největší ostrovy i několikrát do hodiny).

Letenky sledujte alespoň 1 měsíc dopředu, většina dopravců nabízí promo akce. Letenky hlídejte u leteckých společností Philippine AirlinesCebu Pacific a AirAsia.

Lodní doprava

U lodí si kupujte lístek předem přímo u dopravní společnosti a pár hodin před odjezdem raději do společnosti ještě zavolejte a potvrďte si, že s vámi počítají. Nespoléhejte na recepce především levnějších ubytování, že vám cestu zařídily. 

Městská doprava 

Nejjednodušší je využívat všudypřítomné tříkolky (tricykly). Řidiči tricyclů bývají zaparkovaní kolem cest, turistů si rychle všimnou a sami vám začnou nabízet odvoz. Cenu si s nimi dohodněte předem a smlouvejte. Orientační cena se uvádí 8 PHP/2 km, ale naše zkušenost je, že za jednu jízdu dáte minimálně 30 PHP, spíše více. Pokud jedete do luxusnějšího resortu, neříkejte název hotelu, ale název pláže/místa, aby vám cenu ještě nezvýšili. Do jednoho tricyclu se vejdou až 4 cestující, kdy 2 sedí v „kabince“ a 2 na motorce za řidičem.

Dále je možnost využít tzv. jeepney, což jsou prodloužené americké jeepy. Je to nejlevnější způsob dopravy, jedna cesta stojí okolo 5 Kč. Problém je, že neexistuje jízdní řád. Jeepney na sobě mají napsanou trasu, a když jede okolo taková, jejíž trasa vám vyhovuje, jednoduše na ni mávnete.

V menších městečkách jsou jeepney bezpečné, každopádně je potřeba si uvědomit, že jeepney na Filipínách využívá ta nejchudší vrstva obyvatel a zbytečně ničím neprovokovat. V Manile se cizincům nedoporučuje jeepney využívat, nehledě na to, že na ně čekají několikahodinové fronty. V Manile jezdí i nadzemní dráha, cena okolo 12 Kč/jízdu.

Taxíky jezdí ve větších městech. Před nástupem se zeptejte na taxametr a domluvte se s řidičem na cíli cesty. Ve velkých městech je nevýhodnějším typem dopravy uber.

Půjčení motorky/kajaku 

Na Filipínách se jezdí vpravo. Ve větších městech a jejich aglomeracích je velmi hustý provoz, každý den se dělají zácpy na několik desítek minut až hodin. V turistických destinacích provoz není tak hustý, můžete jezdit na motorce, ale jako v každé jiné východoasijské zemi je potřeba počítat s tím, že pravidla silničního provozu nejsou příliš respektována a je třeba se mít na pozoru. 

Motorku je možné si půjčit ve větších městečkách, lze si ji také pronajmout v některých ubytováních. Cena pronájmu za den se pohybuje okolo 250 Kč. Je potřeba předložit průkaz totožnosti, který si u sebe majitel nechá a vrátí vám ho až při vrácení motorky. Lepší je nechávat občanku a pas mít stále u sebe. Ceny benzinu se pohybují okolo 20 Kč/litr.

Zapůjčení kajaku vás vyjde na 100–200 Kč/2 hodiny.

Chystáš se na Filipíny?

Naplánuj svou cestu raz dva
Avatar uživatele Klára Nekvindová
naposledy aktualizováno 01. 01. 2021

0 komentářů

Žádná otázka není hloupá ani špatná. Pokud známe odpověď, rádi se o ni podělíme.