FIlipíny
Filipíny

Peníze a ceny na Filipínách

Filipínské peso

Měnou je filipínské peso (PHP), které se dělí na 100 centimů. Mince mají hodnotu 5, 10 a 25 centimů, 1, 5 a 10 peso. Bankovky mají hodnotu 20, 50, 100, 200, 500, 1000 peso.

Při převodu filipínského pesa na české koruny se běžně používá dělení dvěma, tedy 2 pesa jsou přibližně 1 Kč.

Směnárny a platba kartou 

Eura nebo dolary můžete směnit při příletu na letišti, v bance, nebo v oficiálních směnárnách v nákupních centrech. Vyhněte se pouličním směnárnám, bývá tam horší kurz a mohou se vás snažit okrást.

Výběr z bankomatu je možný, většinou za poplatek 100–200 PHP, v bankách a rušnějších lokalitách. Platba kartou je akceptována v nákupních centrech, lepších resortech a restauracích.

Kolik co stojí 

V oblastech, kde není mnoho turistů, jsou ceny výrazně nižší než v České republice. V turistických oblastech jsou ceny mírně nižší než u nás. V Manile jsou srovnatalené s Českou republikou.

Ve velkých supermarketech jsou ceny zhruba srovnatelné s cenami u nás. Levněji vyjdou místní produkty (ovoce a zelenina, rum Tanduay, ...), naopak velmi drahé jsou zde mléčné výrobky.

Výhodě vyjdou nákupy ve všudypřítomných „sari sari store“, což jsou malé obchůdky u cesty. Půl litru vody nebo plechovku limonády zde koupíte za zhruba 10 Kč, pivo San Miguel okolo 20 Kč, malé balení oříšků stojí 3 Kč.

Čerstvé potraviny (ovoce, zelenina, maso, ryby, ...) pořídíte nejvýhodněji na trzích, kde se běžně smlouvá. Např. 1 kg manga nebo 3 velké ananasy stojí 50 Kč.

Spropitné a smlouvání 

Většina restaurací si účtuje spropitné ve výši 10 %, v takovém případě se spropitné nemusí dávat, i když je vítáno. V podnicích, které „service charge“ neúčtují, je zvykem dát spropitné okolo 10 %. V restauracích počítejte s tím, že k ceně v jídelním lístku bude připočítána  ještě 12% daň.

V kamenných obchodech a restauracích se nesmlouvá, na trzích se smlouvá. V ubytování se můžete zkusit zeptat na slevu. V pouličních službách (masáže na pláži atp.) se smlouvá. 

Pokud jde o dopravní prostředky, nesmlouvá se s oficiálními společnostmi, které mají vypsané fixní ceny za přepravu. Smlouvá se s řidiči tricyklů, pokud si pronajmete soukromou loď nebo při zapůjčení motorky. Vždy si dohodněte cenu předem. 

Jak ušetřit 

  • Cestováním mimo sezonu,
  • stravováním v kantýnách neboli „hrncárnách“ u cesty,
  • nákupem potravin na trzích,
  • včasným nákupem letenek na vnitrostátní přelety. Letenky sledujte alespoň 3 měsíce dopředu,
  • smlouváním.

Denní rozpočet 

Pro lepší přehled jsme pro vás připravili 3 varianty denních rozpočtů.

Nízkorozpočtový cestovatel se bude přesouvat jeepney nebo tříkolkou, v závislosti na délce trasy tak dá za dopravu do 150 Kč za den. Bude jíst v kantýnách u cesty a kupovat nápoje v sari sari obchůdcích, což ho vyjde příbližně na 200 Kč za den. Spát bude v nejlevnějších ubytovnách bez klimatizace, které začínají na cenách 250 Kč za pokoj. Nejnižší denní náklady se pohybují od 500 Kč osoba/den.

Ubytování ve střední kategorii v klimatizovaném pokoji se snídaní vás vyjde do 1.500 Kč/den. Jezdit budete na motorce, jejíž půjčení vás vyjde na 250 Kč/den. Občas si zajdete na jídlo a drink do restaurace, náklady za jídlo se tedy vyšplhají ke 400 Kč/den. Dostaneme se tedy na částku 1.275 Kč osoba/den.

Luxusnější resorty s bazénem začínají na cenách od 2.000 Kč/den, ale můžete se dostat i na částky několik desítek tisíc korun za pokoj. 

Uvedené scénáře nezahrnují rozpočet na přelety či přesuny lodí mezi ostrovy a výlety za šnorchlováním, island hopping a podobně. Počítejte s tím, že tyto položky vám denní rozpočet navýší. Například jednodenní „island hopping“ se dá usmlouvat na cenu okolo 500 Kč.

Chystáš se na Filipíny?

Naplánuj svou cestu raz dva
Avatar uživatele Klára Nekvindová
naposledy aktualizováno 01. 01. 2021

0 komentářů

Žádná otázka není hloupá ani špatná. Pokud známe odpověď, rádi se o ni podělíme.