Filipínské peso

Měnou je filipínské peso (PHP), které se dělí na 100 centimů. Mince mají hodnotu 5, 10 a 25 centimů, 1, 5 a 10 peso. Bankovky mají hodnotu 20, 50, 100, 200, 500, 1000 peso.

Při převodu filipínského pesa na české koruny se běžně používá dělení dvěma, tedy 2 pesa jsou přibližně 1 Kč.

Směnárny a platba kartou 

Eura nebo dolary můžete směnit při příletu na letišti, v bance, nebo v oficiálních směnárnách v nákupních centrech. Vyhněte se pouličním směnárnám, bývá tam horší kurz a mohou se vás snažit okrást.

Výběr z bankomatu je možný, většinou za poplatek 100–200 PHP, v bankách a rušnějších lokalitách. Platba kartou je akceptována v nákupních centrech, lepších resortech a restauracích.

Kolik co stojí 

V oblastech, kde není mnoho turistů, jsou ceny výrazně nižší než v České republice. V turistických oblastech jsou ceny mírně nižší než u nás. V Manile jsou srovnatalené s Českou republikou.

Ve velkých supermarketech jsou ceny zhruba srovnatelné s cenami u nás. Levněji vyjdou místní produkty (ovoce a zelenina, rum Tanduay, ...), naopak velmi drahé jsou zde mléčné výrobky.

Výhodě vyjdou nákupy ve všudypřítomných „sari sari store“, což jsou malé obchůdky u cesty. Půl litru vody nebo plechovku limonády zde koupíte za zhruba 10 Kč, pivo San Miguel okolo 20 Kč, malé balení oříšků stojí 3 Kč.

Čerstvé potraviny (ovoce, zelenina, maso, ryby, ...) pořídíte nejvýhodněji na trzích, kde se běžně smlouvá. Např. 1 kg manga nebo 3 velké ananasy stojí 50 Kč.

Spropitné a smlouvání 

Většina restaurací si účtuje spropitné ve výši 10 %, v takovém případě se spropitné nemusí dávat, i když je vítáno. V podnicích, které „service charge“ neúčtují, je zvykem dát spropitné okolo 10 %. V restauracích počítejte s tím, že k ceně v jídelním lístku bude připočítána  ještě 12% daň.

V kamenných obchodech a restauracích se nesmlouvá, na trzích se smlouvá. V ubytování se můžete zkusit zeptat na slevu. V pouličních službách (masáže na pláži atp.) se smlouvá. 

Pokud jde o dopravní prostředky, nesmlouvá se s oficiálními společnostmi, které mají vypsané fixní ceny za přepravu. Smlouvá se s řidiči tricyklů, pokud si pronajmete soukromou loď nebo při zapůjčení motorky. Vždy si dohodněte cenu předem. 

Jak ušetřit 

  • Cestováním mimo sezonu,
  • stravováním v kantýnách neboli „hrncárnách“ u cesty,
  • nákupem potravin na trzích,
  • včasným nákupem letenek na vnitrostátní přelety. Letenky sledujte alespoň 3 měsíce dopředu,
  • smlouváním.

Denní rozpočet 

Pro lepší přehled jsme pro vás připravili 3 varianty denních rozpočtů.

Nízkorozpočtový cestovatel se bude přesouvat jeepney nebo tříkolkou, v závislosti na délce trasy tak dá za dopravu do 150 Kč za den. Bude jíst v kantýnách u cesty a kupovat nápoje v sari sari obchůdcích, což ho vyjde příbližně na 200 Kč za den. Spát bude v nejlevnějších ubytovnách bez klimatizace, které začínají na cenách 250 Kč za pokoj. Nejnižší denní náklady se pohybují od 500 Kč osoba/den.

Ubytování ve střední kategorii v klimatizovaném pokoji se snídaní vás vyjde do 1.500 Kč/den. Jezdit budete na motorce, jejíž půjčení vás vyjde na 250 Kč/den. Občas si zajdete na jídlo a drink do restaurace, náklady za jídlo se tedy vyšplhají ke 400 Kč/den. Dostaneme se tedy na částku 1.275 Kč osoba/den.

Luxusnější resorty s bazénem začínají na cenách od 2.000 Kč/den, ale můžete se dostat i na částky několik desítek tisíc korun za pokoj. 

Uvedené scénáře nezahrnují rozpočet na přelety či přesuny lodí mezi ostrovy a výlety za šnorchlováním, island hopping a podobně. Počítejte s tím, že tyto položky vám denní rozpočet navýší. Například jednodenní „island hopping“ se dá usmlouvat na cenu okolo 500 Kč.

Komentáře

Žádná otázka není hloupá ani špatná. Pokud známe odpověď, rádi se o ni podělíme.

Avatar uživatele
Avatar uživatele Klára Nekvindová
Průvodce pro vás napsal
Poslední aktualizace před 4 měs
Navrhni úpravu