Filipíny

Průvodce destinací
z
do
od
do
z
do
od
do
1 osoba
Dospělý věk 25+
- +
Junior věk 12-24
- +
Dítě věk 2-11
- +
Kojenec 1-23 měsíců
- +

Rozmanité a zábavné, to jsou Filipíny

Filipíny jsou ostrovní stát nacházející se v jihovýchodní Asii v Tichém oceánu. Nejbližsími sousedními státy jsou Taiwan na severu, Indonésie na jihu a Malajsie na jihozápadě.

Cestovatelé na Filipíny jezdí kvůli jejich biodiverzitě. Najdete zde překrásné pláže, hory, vodopády, rýžová pole, deštné pralesy, jeskyně a především místa na šnorchlování a potápění, která patří k nejvyhledávanějším a nejkrásnějším na světě.

Odhal další zajímavosti

Co navštívit

Zavřít
Ikona pinu

Palawan

Vydejte se na ostrov, který se momentálně pyšní přívlastkem nejlepší ostrov na světě. Po přistání v Puerto Princessa navštivte národní park The Puerto Princesa Subterranean River National Park a potom se přesuňte na sever do oblasti El Nido.

Zavřít
Ikona pinu

Boracay

Nejznámější filipínský ostrov, jehož White Beach se opakovaně umisťuje v žebříčcích nejkrásnějších pláží světa, což se bohužel odráží na cenách a náporu turistů.

Zavřít
Ikona pinu

Negros

Z jižní části ostrova Negros, města Dumaguete, se vydejte na dva překrásné ostrovy v okolí:

Dvě hodiny cesty lodí z města Dumaguete na ostrově Negros se nachází poklidný ostrov Siquijor, který je mezi Filipínci nechvalně proslulý jako voodoo ostrov ovládaný tajemnými silami. Pozorujte korálové útesy, zajeďte se vykoupat do vodopádů a nasajte tajemnou atmosféru u magického stromu.

Ostrov Apo je především pro ty cestovatele, kteří na Filipíny přijeli kvůli šnorchlování a potápění. Jedno z míst, kde se pozorují mořské želvy. Na Apo se dostanete z Dumaguete nebo Daiun na ostrově Negros nebo z ostrova Siquijor.

Apo

Udělejte si výlet na Čokoládové vrchy a po cestě se zastavte v „tarsier sancturary“, kde můžete obdivovat nártouny – nejmenší opice na světě. Projeďte se po Loboc river, osvěžte se ve vodopádech Mag-aso a na noc se uchylte do jednoho z resortů na ostrově Panglao, který je s Boholem spojený mostem, a z jehož známé Alona beach se jezdí pozorovat želvy na ostrov Balicasag.

Zavřít
Ikona pinu

Banaue

Milovníci přírody nesmí vynechat rýžové terasy v severní části ostrova Luzon, kde se mohou vydat na jednodenní i vícedenní treky. Nevýhodou je, že do Banaue se jezdí z Manily a cesta trvá přibližně 8–9 hodin.

Zavřít
Ikona pinu

Camiguin

Na sopečný ostrov ležící jižně od Boholu se nejpohodlněji dostanete letecky z Cebu.

Kromě oslnivých písečných pláží a známých potápěcích míst najdete na ostrově Cebu množství vodopádů, například známé vodopády Kawasan. Kompletní seznam vodopádů nacházejících se na Cebu.

Ostrov ležící severně od ostrova Palawan je vyhlášený pro své bílé písečné pláže, místa na šnorchlování a potápění a pro nejhezčí „island hopping“, který se zde dá dělat i na zapůjčeném kajaku.

Počasí a sezóny

Led Úno Bře Dub Kvě Čer Čvc Srp Zář Říj Lis Pro
Průměrné počasí
Průměrná teplota 26 °C 26 °C 28 °C 29 °C 29 °C 28 °C 27 °C 27 °C 27 °C 27 °C 27 °C 26 °C
Teplota vody 27 °C 27 °C 27 °C 28 °C 29 °C 30 °C 30 °C 29 °C 29 °C 29 °C 29 °C 28 °C
Sluneční svit 6 h 7 h 8 h 9 h 7 h 5 h 4 h 4 h 4 h 5 h 5 h 5 h
Hlavní sezóna

Počasí

Filipíny leží v tropickém podnebném pásu, je zde teplo a vlhko. Během dne se teplota pohybuje nad  30 °C, po západu slunce klesá mírně pod  30 °C, moře je teplé, zpravidla má 25–30 °C. V horách je samozřejmě chladněji.

Na Filipínách se střídají 3 roční období. Nejteplejší měsíce jsou březen–květen. Od června do listopadu přichází období dešťů a prosinec–únor jsou nechladnější měsíce.

Kdy vyrazit

Turistická sezona na Filipínách začíná v listopadu. Ideální měsíce na návštěvu země jsou prosinec–přelom února/března. Duben a květen jsou nejteplejší měsíce v roce.

Zobrazit více

Praktické tipy

Kultura a jak se domluvíš

Historie v kostce  Filipíny bývala španělská a později americká kolonie, na krátký čas byly okupovány i Japonskem. Nezávislost získala země v roce 1946, nicméně vliv okupujících zemí je patrný dodnes. Kvůli španělské nadvládě je dnes zhruba 80 % obyvatel římskokatolického vyznání a Filipíny jsou jednou ze dvou převážně katolických zemí v Asii. Americký a japonský vliv je zřejmý především v kuchyni, fastfoodových a obchodních řetězcích.  Dnes…

Jak ušetříš

Filipínské peso Měnou je filipínské peso (PHP), které se dělí na 100 centimů. Mince mají hodnotu 5, 10 a 25 centimů, 1, 5 a 10 peso. Bankovky mají hodnotu 20, 50, 100, 200, 500, 1000 peso. Při převodu filipínského pesa na české koruny se běžně používá dělení dvěma, tedy 2 pesa jsou přibližně 1 Kč. [imageFill 14331] Směnárny a platba kartou  Eura nebo dolary můžete směnit při příletu na letišti, v bance, nebo v oficiálních směnárnách v nákupních…

Jak se budeš dopravovat

Jak na Filipíny Na Filipíny se dá dopravit pouze letecky. Největší mezinárodní letiště v zemi je Ninoy Aquino v hlavním městě, Manile, na které létají dopravci typu Emirates, Turkish airlines, Etihad, národní aerolinka Philippine Airlines a low costové společnosti typu Cebu Pacific, Air Asia atd.  Jak již bylo zmíněno, je lepší se Manile vyhnout a letět na ostrov Cebu, na němž se nachází mezinárodní letiště Mactan, na nějž z velkých aerolinek létá…

Co ochutnáš

Filipínská kuchyně  Filipínská kuchyně je směsicí kuchyně asijské a americké. Je založena především na mase, které se jí k snídani, obědu i večeři a ať už je připravováno samotné, v omáčce, nebo v polévce, vždy se jako příloha podává rýže. Mezi nejznámější pokrmy patří „lechon“ – opékané sele, „adobo“ – kuřecí nebo vepřové v sojové omáčce, „sisig“ – maso na pánvičce a polévky jako například nakyslá polévka „sinigang“ nebo hovězí vývar „bulalo“.…

Jaké výlety podnikneš

Cestovatelé jezdí na Filipíny především kvůli nádherným plážím, potápění a šnorchlování. Země samozřejmě nabízí množství jiných aktivit jako treky, surfování, zip liny, jeskyně, vodopády, rafting a mnoho dalších. Přehled sportovních a adrenalinových zážitků naleznete například na stránce pinoyadventurista.com. Šnorchlování a potápění  Podmořský život na Filipínách je rozmanitý, stačí nasadit brýle a šnorchl a můžete začít obdivovat korály a…

Na co si dej pozor

Zdraví  Na Filipíny není povinné očkování, doporučuje se očkování proti žloutence typu A, B a břísnímu tyfu. Také si zkontrolujte, jestli máte platné očkování na tetanus. Existuje riziko horečky dengue a malárie, nejlepší ochrana je používat repelent, není nutné brát preventivně antimalarika. Pokud jde o moře, v některých místech jsou korály nebo útesy, na nichž se můžou vyskytovat ježci, je dobré si přibalit boty do vody. Při šnorchlování se…

Víza a na co mysli před cestou

Vízum  Česká republika má s Filipínami 30denní bezvízový styk. Je potřeba mít pas platný minimálně 6 měsíců.  Po uplynutí 30denní lhůty je možné vízum prodloužit za poplatek na Filipínách v Manile nebo jiném větším městě nebo je třeba kontaktovat filipínskou ambasádu v Praze.  Další dokumenty  Před přistáním na Filipínách dostanete v letadle na vyplnění následující dokumenty: „Customs declaration form“, „Health declaration…

Zavřít

Kultura a jak se domluvíš

Historie v kostce

Filipíny bývala španělská a později americká kolonie, na krátký čas byly okupovány i Japonskem. Nezávislost získala země v roce 1946, nicméně vliv okupujících zemí je patrný dodnes. Kvůli španělské nadvládě je dnes zhruba 80 % obyvatel římskokatolického vyznání a Filipíny jsou jednou ze dvou převážně katolických zemí v Asii. Americký a japonský vliv je zřejmý především v kuchyni, fastfoodových a obchodních řetězcích.

Dnes jsou Filipíny se svými více než 100 miliony obyvatel jednou z nejlidnatějších zemí na světě a jednou z nejrychleji rostoucích ekonomik v regionu.

Lidé

Přes 90 % Filipínců se hlásí ke křesťanské víře. Asi 5 % obyvatelstva tvoří muslimové, kteří obývají oblasti především na jihu země.

Filipínci jsou večně usměvaví lidé, milí jak k turistům, tak k sobě navzájem. Může se stát, že narazíte na jedince, kteří se vás budou snažit natáhnout. V takových případech se doporučuje zachovat chladnou hlavu a nepouštět se s nimi do konfliktu, protože jsou vznětliví a hrdí a situaci si tím akorát zhoršíte, i když jste v právu.

Počet obyvatel Filipín je asi 10x vyšší než obyvatelstvo v ČR.

Filipínské děti

Svátky

Filipínci slaví rádi a hodně. Slaví svátky křesťanské a mezinárodní (Vánoce, Velikonoce, Nový rok, Svátek práce atd.), americké (Halloween, Valentýn atd.), asijské (čínský nový rok atd.), a své vlastní (Den nezávislosti, National Heroes day atd.).

Obchody jsou otevřeny každý den včetně neděle a svátků. Typická otevírací doba je mezi 10.–22. hodinou.

Kultura

Země je známá pro své nesčetné festivaly, jimž se tu vlivem španělské kolonizace říká „fiesta“. S trochou nadsázky se dá říct, že se každý den v roce někde nějaká „fiesta“ odehrává. Mezi ty nejznámější patří například Pahiyas ve městě Lucban na ostrově Luzon, velikonoční rituál ukřižování v San Fernando na ostrově Luzon, Mass Kara ve městě Bacolod na ostrově Negros a mnohé další. Seznam filipínských festivalů.

Jazyk

Úředním jazykem je filipínština a angličtina. Anglicky se domluvíte téměř se všemi. Nápisy, reklamy, jídelní lístky bývají v angličtině.

Minislovníček v tagalogu (nejrozšířenějším filipínském jazyce):

 • Děkuji – Salamat
 • Zdvořilé oslovení – Po
 • Oslovení ženy – Ate
 • Oslovení muže – Kuya

Když Filipínce oslovíte Ate nebo Kuya, pochopí, že nejste běžný turista. Může se vám s nimi pak snadněji smlouvat.

Turismus

Turistický ruch je důležitou součástí filipínské ekonomiky a najdete zde služby od těch nejlevnějších pro baťůžkáře až po luxusní resorty na soukromých ostrovech.

Ve většině ubytování máte možnost si nechat zařídit organizovaný výlet. Můžete pohodlně cestovat i sami. Nejpraktičtější je půjčit si motorku v jedné z mnoha půjčoven nebo můžete využít všudypřítomné tříkolky.

Geografie

Filipíny se rozkládají na 7.641 ostrovech. Mezi nejznámější a nejvíce navštěvované patří Boracay, Palawan, Coron a ostrovy Bohol, Cebu a Negros, které jsou součástí souostroví Visayas.

Typická forma cestování je tzv. „island hopping“, kdy z jednoho většího ostrova během dne navštívíte několik malých ostrovů.

Pokud můžete, vyhněte se Manile, která má pověst nejhoršího hlavního města v jihovýchodní Asii, a leťte na Cebu.

Z důvodu bezpečnosti (hrozící únosy) se nedoporučuje jezdit na jih Filipín – ostrov Mindanao.

Zavřít

Jak ušetříš

Filipínské peso

Měnou je filipínské peso (PHP), které se dělí na 100 centimů. Mince mají hodnotu 5, 10 a 25 centimů, 1, 5 a 10 peso. Bankovky mají hodnotu 20, 50, 100, 200, 500, 1000 peso.

Při převodu filipínského pesa na české koruny se běžně používá dělení dvěma, tedy 2 pesa jsou přibližně 1 Kč.

Filipínské pesos

Směnárny a platba kartou

Eura nebo dolary můžete směnit při příletu na letišti, v bance, nebo v oficiálních směnárnách v nákupních centrech. Vyhněte se pouličním směnárnám, bývá tam horší kurz a mohou se vás snažit okrást.

Výběr z bankomatu je možný, většinou za poplatek 100–200 PHP, v bankách a rušnějších lokalitách. Platba kartou je akceptována v nákupních centrech, lepších resortech a restauracích.

Kolik co stojí

V oblastech, kde není mnoho turistů, jsou ceny výrazně nižší než v České republice. V turistických oblastech jsou ceny mírně nižší než u nás. V Manile jsou srovnatalené s Českou republikou.

Ve velkých supermarketech jsou ceny zhruba srovnatelné s cenami u nás. Levněji vyjdou místní produkty (ovoce a zelenina, rum Tanduay, ...), naopak velmi drahé jsou zde mléčné výrobky.

Výhodě vyjdou nákupy ve všudypřítomných „sari sari store“, což jsou malé obchůdky u cesty. Půl litru vody nebo plechovku limonády zde koupíte za zhruba 10 Kč, pivo San Miguel okolo 20 Kč, malé balení oříšků stojí 3 Kč.

Čerstvé potraviny (ovoce, zelenina, maso, ryby, ...) pořídíte nejvýhodněji na trzích, kde se běžně smlouvá. Např. 1 kg manga nebo 3 velké ananasy stojí 50 Kč.

Spropitné a smlouvání

Většina restaurací si účtuje spropitné ve výši 10 %, v takovém případě se spropitné nemusí dávat, i když je vítáno. V podnicích, které „service charge“ neúčtují, je zvykem dát spropitné okolo 10 %. V restauracích počítejte s tím, že k ceně v jídelním lístku bude připočítána ještě 12% daň.

V kamenných obchodech a restauracích se nesmlouvá, na trzích se smlouvá. V ubytování se můžete zkusit zeptat na slevu. V pouličních službách (masáže na pláži atp.) se smlouvá.

Pokud jde o dopravní prostředky, nesmlouvá se s oficiálními společnostmi, které mají vypsané fixní ceny za přepravu. Smlouvá se s řidiči tricyklů, pokud si pronajmete soukromou loď nebo při zapůjčení motorky. Vždy si dohodněte cenu předem.

Jak ušetřit

 • Cestováním mimo sezonu,
 • stravováním v kantýnách neboli „hrncárnách“ u cesty,
 • nákupem potravin na trzích,
 • včasným nákupem letenek na vnitrostátní přelety. Letenky sledujte alespoň 3 měsíce dopředu,
 • smlouváním.

Denní rozpočet

Pro lepší přehled jsme pro vás připravili 3 varianty denních rozpočtů.

Nízkorozpočtový cestovatel se bude přesouvat jeepney nebo tříkolkou, v závislosti na délce trasy tak dá za dopravu do 150 Kč za den. Bude jíst v kantýnách u cesty a kupovat nápoje v sari sari obchůdcích, což ho vyjde příbližně na 200 Kč za den. Spát bude v nejlevnějších ubytovnách bez klimatizace, které začínají na cenách 250 Kč za pokoj. Nejnižší denní náklady se pohybují od 500 Kč osoba/den.

Ubytování ve střední kategorii v klimatizovaném pokoji se snídaní vás vyjde do 1.500 Kč/den. Jezdit budete na motorce, jejíž půjčení vás vyjde na 250 Kč/den. Občas si zajdete na jídlo a drink do restaurace, náklady za jídlo se tedy vyšplhají ke 400 Kč/den. Dostaneme se tedy na částku 1.275 Kč osoba/den.

Luxusnější resorty s bazénem začínají na cenách od 2.000 Kč/den, ale můžete se dostat i na částky několik desítek tisíc korun za pokoj.

Uvedené scénáře nezahrnují rozpočet na přelety či přesuny lodí mezi ostrovy a výlety za šnorchlováním, island hopping a podobně. Počítejte s tím, že tyto položky vám denní rozpočet navýší. Například jednodenní „island hopping“ se dá usmlouvat na cenu okolo 500 Kč.

Zavřít

Jak se budeš dopravovat

Jak na Filipíny

Na Filipíny se dá dopravit pouze letecky. Největší mezinárodní letiště v zemi je Ninoy Aquino v hlavním městě, Manile, na které létají dopravci typu Emirates, Turkish airlines, Etihad, národní aerolinka Philippine Airlines a low costové společnosti typu Cebu Pacific, Air Asia atd.

Jak již bylo zmíněno, je lepší se Manile vyhnout a letět na ostrov Cebu, na němž se nachází mezinárodní letiště Mactan, na nějž z velkých aerolinek létá společnost Emirates, a potom asijské společnosti jako Asiana Airlines, Cathay Pacific, Philippine Airlines a low costové společnosti jako Cebu Pacific, Air Asia atp.

Ceny letenek z Prahy se pohybují okolo 20.000 Kč, doba letu trvá zhruba 20 hodin při jednom přestupu.

Jak se nejlépe dopravovat

Ideální způosb poznávání jednotlivých ostrovů je zapůjčení motorky, případně menšího auta.

Mezi ostrovy se dá dopravovat lodí, mezi vzdálenějšími potom letecky. Je potřeba počítat s tím, že jak lodě, tak letadla mívají zpoždění, většinou naštěstí v řádech desítek minut. Dá se dopravovat i autobusem a trajektem. Je to sice levnější, ale cesta je mnohonásobně delší a kvůli dopravní situaci se nedá příliš spoléhat na jízdní řád.

Letecká doprava

Vnitrostátní letecká doprava po Filipínách je velmi levná, není problém sehnat letenky z Manily na ostatní ostrovy kolem 1.000 Kč za jednosměrný let. Spoje létají velmi často (na největší ostrovy i několikrát do hodiny).

Letenky sledujte alespoň 1 měsíc dopředu, většina dopravců nabízí promo akce. Letenky hlídejte u leteckých společností Philippine Airlines, Cebu Pacific a AirAsia.

Lodní doprava

U lodí si kupujte lístek předem přímo u dopravní společnosti a pár hodin před odjezdem raději do společnosti ještě zavolejte a potvrďte si, že s vámi počítají. Nespoléhejte na recepce především levnějších ubytování, že vám cestu zařídily.

Městská doprava

Nejjednodušší je využívat všudypřítomné tříkolky (tricykly). Řidiči tricyclů bývají zaparkovaní kolem cest, turistů si rychle všimnou a sami vám začnou nabízet odvoz. Cenu si s nimi dohodněte předem a smlouvejte. Orientační cena se uvádí 8 PHP/2 km, ale naše zkušenost je, že za jednu jízdu dáte minimálně 30 PHP, spíše více. Pokud jedete do luxusnějšího resortu, neříkejte název hotelu, ale název pláže/místa, aby vám cenu ještě nezvýšili. Do jednoho tricyclu se vejdou až 4 cestující, kdy 2 sedí v „kabince“ a 2 na motorce za řidičem.

Tricykl

Dále je možnost využít tzv. jeepney, což jsou prodloužené americké jeepy. Je to nejlevnější způsob dopravy, jedna cesta stojí okolo 5 Kč. Problém je, že neexistuje jízdní řád. Jeepney na sobě mají napsanou trasu, a když jede okolo taková, jejíž trasa vám vyhovuje, jednoduše na ni mávnete.

V menších městečkách jsou jeepney bezpečné, každopádně je potřeba si uvědomit, že jeepney na Filipínách využívá ta nejchudší vrstva obyvatel a zbytečně ničím neprovokovat. V Manile se cizincům nedoporučuje jeepney využívat, nehledě na to, že na ně čekají několikahodinové fronty. V Manile jezdí i nadzemní dráha, cena okolo 12 Kč/jízdu.

Jeepney v Manile

Taxíky jezdí ve větších městech. Před nástupem se zeptejte na taxametr a domluvte se s řidičem na cíli cesty. Ve velkých městech je nevýhodnějším typem dopravy uber.

Půjčení motorky/kajaku

Na Filipínách se jezdí vpravo. Ve větších městech a jejich aglomeracích je velmi hustý provoz, každý den se dělají zácpy na několik desítek minut až hodin. V turistických destinacích provoz není tak hustý, můžete jezdit na motorce, ale jako v každé jiné východoasijské zemi je potřeba počítat s tím, že pravidla silničního provozu nejsou příliš respektována a je třeba se mít na pozoru.

Motorku je možné si půjčit ve větších městečkách, lze si ji také pronajmout v některých ubytováních. Cena pronájmu za den se pohybuje okolo 250 Kč. Je potřeba předložit průkaz totožnosti, který si u sebe majitel nechá a vrátí vám ho až při vrácení motorky. Lepší je nechávat občanku a pas mít stále u sebe. Ceny benzinu se pohybují okolo 20 Kč/litr.

Zapůjčení kajaku vás vyjde na 100–200 Kč/2 hodiny.

Zavřít

Co ochutnáš

Filipínská kuchyně

Filipínská kuchyně je směsicí kuchyně asijské a americké. Je založena především na mase, které se jí k snídani, obědu i večeři a ať už je připravováno samotné, v omáčce, nebo v polévce, vždy se jako příloha podává rýže. Mezi nejznámější pokrmy patří „lechon“ – opékané sele, „adobo“ – kuřecí nebo vepřové v sojové omáčce, „sisig“ – maso na pánvičce a polévky jako například nakyslá polévka „sinigang“ nebo hovězí vývar „bulalo“. Pokud máte otrlý žaludek, můžete vyzkoušet specialitu „balut“, což je vejce natvrdo, které obsahuje částečně vyvinutý zárodek.

Kuřecí abodo

Od Filipín nečekejte lehkou asijskou stravu založenou na čerstvé zelenině, ale spíše tučné, smažené pokrmy. Podobně nebuďte překvapeni, když večer na pláži většina podniků místo čerstvých ryb a plodů moře griluje špízy a párky. Pokud vás místní kuchyně nenadchne, můžete využít restaurace připravující pokrmy jiných národností, jichž je v turistických oblastech dostatek.

Z nápojů určitě vyzkoušejte místní piva San Miguel a Red Horse, ale především rum Tanduay, který je dobrý a velmi levný. Sedmička rumu stojí okolo 40 Kč a zhruba stejnou cenu zaplatíte za rum s colou. Nenechte se napálit, když v nápojovém lístku některých resortů uvidíte tento drink za 100 Kč.

Filipínská kuchyně

Jak se stravovat jako místní

Pokud se budete stravovat jako místní ve stáncích a kantýnách u cesty, nejen že ochutnáte klasickou filipínskou kuchyni, ale navíc výrazně ušetříte. Podívejte se do hrnců a ukažte si na to, co se vám zamlouvá nejvíce. Stejně tak ušetříte, když se budete stravovat v jednom z mnoha fastfoodových řetězců, které se na Filipínách nachází. Nicméně jídlo tam není valné kvality a cestovatelé z něj nezřídka mívají zažívací problémy. Obě tyto varianty vás vyjdou do 100 Kč.

Obvyklé ceny v restauracích

V restauracích dáte za hlavní chod okolo 100–200 Kč. Voda je podávána automaticky zdarma, někdy je potřeba si o nic říct. Limonády a místní pivo stojí okolo 20 Kč. Dovážené pivo, jak točené, tak v lahvi stojí okolo 100 Kč. Za skleničku vína dáte 100 Kč a víc, ve stejných cenových relacích se pohybují i koktejly, výjimkou je rum s colou.

Zavřít

Jaké výlety podnikneš

Cestovatelé jezdí na Filipíny především kvůli nádherným plážím, potápění a šnorchlování. Země samozřejmě nabízí množství jiných aktivit jako treky, surfování, zip liny, jeskyně, vodopády, rafting a mnoho dalších. Přehled sportovních a adrenalinových zážitků naleznete například na stránce pinoyadventurista.com.

Šnorchlování a potápění

Podmořský život na Filipínách je rozmanitý, stačí nasadit brýle a šnorchl a můžete začít obdivovat korály a rybky hrající všemi barvami. Pokud se vám korály omrzí, vydejte se na šnorchlování se žraloky velrybími do vesnice Oslob na ostrově Cebu nebo do oblasti Donsol na ostrově Luzon či pozorovat mořské želvy na ostrovech Apo a Balicasag.

Žralok velrybí na Filipínách

Náročnější klienti mohou využít všudypřítomných potápěcích center a udělat si začátečnický potapěčský kurz. Ten stojí 18.000–22.000 PHP, zahrnuje 5 ponorů a vypůjčení výbavy. Pokud už s potápěním máte zkušenosti, není nic jednoduššího, než si za 3500–4000 PHP zaplatit 3 ponory (cena zahrnuje loďku, dive mastera, půjčení výstroje, svačinu a vodu) a objevovat podmořský život z větší blízkosti nebo se třeba podívat na jeden z vraků. Více informací naleznete například na padi.com nebo diveboard.com.

Pláže

Ať už se během vaší cesty po Filipínách rozhodnete pro jakýkoli ze známých ostrovů, můžete si být jisti tím, že na něm naleznete krásné písečné pláže lemované palmami. Vezměte si šnorchl a brýle, sedněte si na motorku a vydejte se je sami prozkoumat.

Až se nabažíte pláží na ostrově, pronajměte si loďku s řidičem a v rámci island hoppingu navštivte nádherné pláže na malých ostrůvcích, které jsou rozesety všude kolem.

Když se unavení po celém dni vrátíte, zajděte si přímo na pláži na masáž a navečer si udělejte romantickou procházku při západu slunce, než si sednete na drink v jednom z barů.

El Nido

Treky

Treky na Filipínách nebývají příliš náročné a vyráží se na ně v brzkých ranních hodinách. Jeden z nejznámějších treků je na sopku Pinatubo (ostrov Luzon), nechvalně proslulou erupcí v roce 1991. Jednalo se o druhou největší sopečnou erupci 20. století. Veškeré potřebné informace o trecích, traverzách a horolezectví najdete na stránce pinoymountaineer.com.

Pinatubo

Nakupování

Filipínci většinu svého volného času stráví chozením po klimatizovaných nákupních centrech. Pokud se ocitnete v Manile, zajděte se podívat do Mall of Asia, třetího největšího nákupního centra na světě.

Zavřít

Na co si dej pozor

Zdraví

Na Filipíny není povinné očkování, doporučuje se očkování proti žloutence typu A, B a břísnímu tyfu. Také si zkontrolujte, jestli máte platné očkování na tetanus.

Existuje riziko horečky dengue a malárie, nejlepší ochrana je používat repelent, není nutné brát preventivně antimalarika.

Pokud jde o moře, v některých místech jsou korály nebo útesy, na nichž se můžou vyskytovat ježci, je dobré si přibalit boty do vody. Při šnorchlování se nedotýkejte korálů a živočichů, které neznáte.

Můžete si zakoupit tygří mast, která se používá na štípnutí, drobné ranky nebo na spánky pro osvěžení a při bolesti hlavy.

Předem si sjednejte cestovní pojištění a mějte finanční rezervu pro případ úrazu nebo onemocnění.

Kriminalita

Pokud budete dodržovat pravidla základní opatrnosti, nemusíte se na Filipínách ničeho obávat.

Ve velkých městech nechoďte do slumů a chudých čtvrtí, po setmění se držte na hlavních ulicích. Nenoste u sebe velkou hotovost a cestovní doklady mějte mimo peněženku pro případ, že by vás okradli kapsáři.

Riziko katastrof

Země se nachází tzv. Ohnivém kruhu. Hrozí zde tajfuny, zemětřesení a sopečné erupce. Riziko tajfunu je v období dešťů (červen–listopad). Během slabšího tajfunu prší, a to i několik dní. V případě silnějšího tajfunu nejezdí lodě a nelétají letadla. Aktuální informace o povětrnostních podmínkách je možné sledovat na stránce windyty.com.

Internet a elektřina

Simku si koupíte po příletu na letiště v Manile. K dispozici jsou operátoři Globe a Smart s podobnými cenovými balíčky:

 • 8 GB za 1.000 peso
 • 800 Mb/den po dobu 14 dní za 1.500 peso

Důležité kontakty

Česká ambasáda (nouzové číslo): +63 918 990 5778

Nouzová situace: 117 (policie, hasiči i ambulance)

Velvyslanectví Filipínské republiky v Praze: 224 216 397, 224 216 38

Zavřít

Víza a na co mysli před cestou

Vízum

Česká republika má s Filipínami 30denní bezvízový styk. Je potřeba mít pas platný minimálně 6 měsíců.

Po uplynutí 30denní lhůty je možné vízum prodloužit za poplatek na Filipínách v Manile nebo jiném větším městě nebo je třeba kontaktovat filipínskou ambasádu v Praze.

Další dokumenty

Před přistáním na Filipínách dostanete v letadle na vyplnění následující dokumenty: „Customs declaration form“, „Health declaration checklist“ a „Arrival card“. V rámci „Health declaration checklist“ je kolonka pro vyplnění adresy na Filipínách, vyplňte například adresu ubytování, které máte rezervováno na první noc. Dokument se odevzdává hned po vystoupení z letadla a není nijak přísně kontrolován. „Arrival card“ předložíte na přepážce při udělování víza.

Je nutné mít zpáteční letenku z Filipín nebo alespoň jednosměrnou letenku pryč z Filipín nejpozději 30 dnů od vstupu do země, čili nejpozději v den, kdy vám vyprší víza. Bez ní vás pravděpodobně nepustí ani do letadla na Filipíny.

Očkování

Na Filipíny není povinné očkování. Naléhavě se doporučuje očkování proti žloutence typu A a doporučuje se očkování proti žloutence typu B a břišnímu tyfu.

Od cestovatelů přijíždějících z výchozí nebo tranzitní země s výskytem žluté zimnice (tranzit včetně mezipřistání v rizikové oblasti) je vyžadován mezinárodní průkaz očkování proti žluté zimnici.

Celní předpisy

Bezcelně lze dovézt 200 ks cigaret, 50 doutníků, 2 l alkoholu. Je povinnost deklarovat dovoz i vývoz cizí měny, pokud částka převyšuje 10.000 USD.

Zakázán je vývoz drog, korálů a jiných mořských produktů, zvířat, orchidejí, pirátských kopií filmů a hudby na DVD a audiokazetách.

Rezervuj

1.

Letenky

Cestovatelé k nám chodí nejen pro rady, ale i levné letenky. Najdi si i ty svou letenku na Filipíny.

2.

Hotely

Mít kde složit hlavu není od věci. Podívej se na nabídku hotelů, hostelů i apartmánu na Filipínách.

3.

Půjčení auta

Jsi milovník roadtripů? Podívej se na nabídku dostupných vozů k vyzvednutí nejen na letišti.

nebo

Zájezdy

Pokud dáváš přednost hotovému řešení, naplánuj si dovolenou na Filipínách s cestovní kanceláří.

Diskuze

Jsme největší cestovatelská komunita v Česku a na Slovensku. Máš dotaz nebo hledáš spolucestovatele? Zeptej se ve fóru!

Založ nové téma

Akční letenky na Filipíny

Z Krakova na Filipíny do konce června
-14 %

Akce starší 2 týdnů

Low–costem z Dubaje na Filipíny a dále
-83 %

Akce starší 2 týdnů

3v1: Hopsání po jihovýchodní Asii s EVA Air
-24 %

Akce starší 2 týdnů

Byl jsi na Filipínách?
Navrhni úpravu

Tohoto průvodce pro vás připravili