Zpět na seznam míst co vidět na Korsice
Ajaccio

Ajaccio

Ajaccio je hlavní a největší město Korsiky a zároveň i důležitý přístav. Nachází se zde velké množství obchůdků, butiků, kaváren, ale i každodenní trhy. Ajaccio svou architekturou nepřipomíná typické středomořské letovisko, ale spíš bohaté město kontinentální Francie. Krásné domy zdobí promenády i centrum a plné zázemí největšího města výborně poslouží pro doplnění zásob při cestování po ostrově.

Památky a historie

Město je rodištěm Napoleona Bonaparte a mnohé památky ve městě jsou věnovány právě jemu. Najdete zde jeho rodný dům, který je zároveň i muzeem, jeho památník, několik jeho soch. Krásné kompaktní centrum plné úzkých uliček a honosných domů láká k procházkám i posezení v restauracích.

V Ajacciu nevynechejte tyto památky:

 • Maison Bonaparte – rodný dům Napoleona s muzeem (cena kolem 7 EUR, viz oficiální web)
 • katedrála Nanebevzetí Panny Marie –  v ní byl Napoleon pokřtěn a interiéru vévodí barokní oltář – dar od Napoleonovy sestry Elisy. Katedrála pochází z roku 1593
 • Chapelle Impériale – monumentální kaple z roku 1860, kde se nachází hrobka rodičů a sourozenců Napoleona Bonaparte
 • Citadela – masivní pevnost na výběžku nad mořem přímo v centru Ajaccia původně již z dob před naším letopočtem, současná podoba pochází ze 17. století
 • Musée Fesch – známé muzeum výtvarného umění založeno v roce 1852 (oficiální web)

Z Ajaccia můžete podniknout výlet na Iles Sanguinaires (Krvavé ostrovy). Souostroví se skládá ze čtyř ostrůvků. Ostrovy byly v minulosti útočištěm pirátů. Krvavé ostrovy jsou nejkrásnější při západu slunce.

Pláže a promenády

Přímo v Ajacciu najdete tři pláže, které sice nepatří mezi nejkrásnější na Korsice, ale při městské turistice rozhodně pro osvěžení postačí. Hlavní je Plage Trottel na jihu Ajaccia, která je nejprostornější a najdete zde malou restauraci, sprchy i toalety.

V centru hned pod citadelou se můžete vykoupat na Plage Saint-Francois, která se vine jako úzký pás oblázků a písku pod nejznámější promenádou Bd Pascal Rossini plnou restaurací.

Na východě Ajaccia u místního letiště se rozprostírá více než 3,5 km dlouhá Plage du Ricantu s krásnou průzračnou vodou, která už zasahuje mimo hranice města.

Ubytování

Ajaccio je rozhodně město, ve kterém byste se měli aspoň na 1 noc zastavit a zároveň může být ideálním výchozím bodem pro výlety po západním pobřeží, pokud preferujete bydlení v městech. Zároveň zde najdete největší počet větších hotelů včetně nadnárodních řetězců, kterých jinak po Korsice moc není.

Průměrná cena na noc v létě se pohybuje mezi 2 500 a 4 000 Kč za pokoj, což je nad korsickým průměrem.

Přinášíme i tipy na konkrétní ubytování pro snazší orientaci.

Doprava

Parkování

Pokud zajedete do Ajaccia autem, najdete mnoho veřejných parkovišť podél pobřežní promenády u přístavu a blízko centra. Parkování je zdarma pouze v zelených zónách na okraji města a jen na 45 minut. V centru města obvykle za parkování zaplatíte 0,50 EUR.

Autobusy MHD

MHD v Ajacciu slouží asi 9 autobusových linek, které pokrývají celé město i jeho blízké okolí. Jízdenky zakoupíte v trafikách nebo u řidiče pouze v hotovosti.

 • 1 EUR - 1 hodina, platí na linkách 1, 2, 3, 4, 7, B
 • 2 EUR - 1 hodina, platí na lince 5 "Navette des Plages", při nákupu u řidiče stojí 3 EUR
 • 8 EUR - 1 hodiny, platí na lince 8 jezdí na letiště

Alternativou je koupě karnetu 10 jízdenek za 9 EUR, které platí jen na běžných linkách 1, 2, 3, 4, 7, B

Oficiální informace najdete na webu dopravního podniku mobilite.muvitarra.fr/.

Meziměstské autobusy a vlaky

Hlavní autobusové nádraží se nachází poblíž přístavu (poloha na mapě) a vyjíždějí odsud autobusy po celé Korsice. Železniční stanice se pak nachází jen pár desítek metrů severně od autobusového nádraží (poloha na mapě).

Destinace dostupné z Ajaccia veřejnou dopravou (pro jízdní řády autobusů: www.isula.corsica, pro jízdní řády vlaků: cf-corse.corsica):

 • Bastia: 4-6x denně vlak, jízda trvá 4 hodiny, stojí cca 22 EUR
 • Bonifacio: 2-3x denně autobus linky M1, jízda trvá 3,5 hodiny, stojí cca 16 EUR a je nutné přestupovat ve městečku Scupetu
 • Porto-Vecchio: 2-3x denně autobus linky M1 a 1x denně linky M5, jízda trvá 3,5 hodiny, stojí cca 16 EUR
 • Figari: 2-3x denně autobus linky M1, jízda trvá 3 hodiny, stojí cca 12 EUR
 • Propriano (Pupiá): 2-3x denně autobus linky M1, jízda trvá 1 a tři čtvrtě hodiny, stojí cca 8 EUR
 • Calvi: 2x denně vlak, jízda trvá 3 hodiny, stojí cca 26 EUR a je nutné přestupovat ve stanici U Ponte á a Leccia
 • Corte: 4-6x denně vlak, jízda trvá 1,5 hodiny, stojí cca 12 EUR
 • Ota: 1-2x denně autobus linky M2, jízda trvá 2,5 hodiny, stojí cca 8 EUR
 • Naviguj: 41.9205, 8.73772

Další místa na Korsice

Komentáře

Žádná otázka není hloupá ani špatná. Pokud známe odpověď, rádi se o ni podělíme.

Avatar uživatele
Avatar uživatele Zdenka _1
Průvodce pro vás napsal
Poslední aktualizace před měs
Navrhni úpravu