Zpět na seznam míst co vidět na Korsice
Manganello

Kaskády Manganello

Řeka Manganello (někdy psaná jako Manganellu) stékající z masivů hory Monto Rotondo vytváří po mnoho kilometrů svého toku kouzelné vodopádky padající ze skalních lavic a vytvářející stovky menších i větších tůní.

Kaskádovité řeky jsou na Korsice běžnou záležitostí a najdete jich po celém ostrově stovky, ale Cascade Manganello patří jsou podle nás nejkrásnější. Leží v idylické krajině borovicových lesů, která je však otevřenější než v jiných případech a po velkou část cesty ke kaskádám se budete kochat spektakulárními pohledy na mohutné korsické hory.

Pěšky po GR20

Kaskády jsou tak krásné i proto, že leží poměrně daleko od nejbližší silnice v nitru přírody, ale zároveň k jejich zdolání není třeba žádných horolezeckých zkušeností. Fyzička je ale potřeba, už kvůli vzdálenosti a převýšení, ale také častému přelézání balvanů.

Podél části řeky Manganello prochází hlavní korsický trek GR20, který využijete při cestě ke kaskádám. Máte přitom na výběr ze dvou tras, které lze vzájemně díky vlaku zkombinovat.

Z obce Vivario

Výrazně jednodušší cesta vede z Vivaria celá údolím řeky Manganello. Nečekají vás tedy žádná extrémní převýšení, pouze ne velmi krátkých úsecích při překonávání větších terénních zlomů. První polovina cesty vede hustým lesem, ve druhé stromy trochu řídnou a můžete se kochat výhledy. Celá cesta povede podél řeky a vy se v ní můžete kdykoliv svlažit.

Trasu si navíc můžete zkrátit, pokud nevyrazíte přímo z Vivaria, ale od nádraží Tattone (Tattó) nebo Savaggio (Savaghju). Ve druhé jmenované stanici některé spoje nezastavují v pátek, neděli a o svátcích, viz jízdní řády.

  • Délka trasy tam i zpět dohromady: 25 km z Vivaria, resp. 18 km od nádraží Tattone
  • Převýšení: 1 060 metrů z Vivaria, resp. 745 metrů z Tattone v jednom směru
  • Doba (trénovaný turista): cca 8,5 hodiny tam i zpět z Vivaria, resp. 7 hodin z Tattone
  • Mapa trasy,

Od nádraží Vizzavona

Tato cesta je o poznání obtížnější a čeká vás jedno dlouhé převýšení s opravdu výraznými skalními stěnami při výstupu na 2 138 metrů vysokou horu Pointe Muratello. Horolezecké zkušenosti nejsou nutné, ale fyzička a dobrá kondice je nezbytná.

Trasa začíná u nádraží Vizzavona a vede zprvu pohodlnou cestou podél řeky Agnone přes Anglické kaskády. Poté se stáčí do otevřeného, ale prudce stoupajícího údolí, jež končí stezkou skrz žlab takřka kolmé skalní stěny. Z vrcholu Pointe Muratello už vás čeká poměrně snadný sestup s překrásnými panoramatickými výhledy.

  • Délka trasy tam i zpět dohromady: 33 km
  • Převýšení: 1 355 metrů v jednom směru
  • Doba (trénovaný turista): cca 15 hodin tam i zpět
  • Mapa trasy

Obě trasy samozřejmě můžete zkombinovat. Doporučujeme začít ve Vivariu či Tattone a končit ve Vizzavoně, stoupání nebudou tak strmá, ale spíše mírnější a pozvolná.

Vlakem i autem

Vzhledem k začátkům obou tras u nádraží patří kaskády Manganello k jedněm z mála přírodním higlightům Korsiky, které lze navštívit bez auta. Vlaky jezdí na hlavní trase mezi Ajacciem a Bastií cca 5x denně, což je dostatečný počet spojů pro pohodlné naplánování výletu.

Jízdní řády najdete na oficiálním webu korsických drah: cf-corse.corsica/horaires

U všech nádraží také můžete bezplatně zaparkovat auto.

Ubytování

Protože putování ke kaskádám Manganello zabere celý den, určitě se bude hodit ubytování přímo v místě začátku či konce trasy.

  • Naviguj: 42.1891, 9.07234

Další místa na Korsice

Komentáře

Žádná otázka není hloupá ani špatná. Pokud známe odpověď, rádi se o ni podělíme.

Avatar uživatele
Avatar uživatele Zdenka _1
Průvodce pro vás napsal
Poslední aktualizace před měs
Navrhni úpravu