Zpět na seznam míst co vidět v Paříži
Bazilika St. Denis

Bazilika Saint Denis

Bazilika (často se používá i výraz "katedrála") v Saint Denis je světoznámé gotické dílo, které pochází z roku 1140. Je jedním z prvních čistě gotických kostelů na světě. Baziliku najdete na severním okraji aglomerace Paříž ve městě St. Denis a je zasvěcená patronu Francie, svatému Divišovi (Saint Denis, odtud pochází i název celého města).

Podle původního návrhu měla mít bazilika klasicky dvě věže v průčelí, nakonec však zůstala navždy nedostavěna a pyšnit se může pouze jednou věží.

Místo odpočinku francouzských králů

Katedrála St. Denis patří k nejvýznamnějším církevním stavbám ve Francii. V bazilice byly totiž po staletí pochovávány ostatky francouzských králů. Místo posledního odpočinku zde našli všichni králové od 10. století do roku 1789 až na tři výjimky. Katedrále se proto často přezdívá francouzská nekropole.

Během Velké francouzské revoluce byla část hrobek otevřena a ostatky některých králů, kteří byli v nemilosti u revolučních orgánů, byly přemístěny do masových hrobů poblíž baziliky.

V polovině 19. století, kdy vládu nad Francií po Napoleonovi převzali Bourboni, nechali masový hrob otevřít s cílem přemístit ostatky králů zpět do baziliky. Bylo však nemožné rozeznat, které ostatky komu patří, a proto je k tomuto účelu vybudována v kostele krypta s kostnicí, kde všechna těla z masového hrobu leží za dvěma mramorovými deskami s jmény.

Vstupné a otevírací doba

Otevřeno je denně od 10:00 do 18:00.

Vstupenky můžete koupit na místě nebo online na přesně daný čas bez fronty.

  • Dospělí: 9,50 EUR
  • Děti a studenti do 26 let s ISIC kartou: zdarma

Jak se sem dostat

Saint Denis leží stále v městské zóně 3, platí sem tedy jízdenka pro Paříž i ticket t+. Z centra přímo ke kostelu jezdí metro linky 13, stanice se jmenuje "Basilique de Saint-Denis".

  • Naviguj: 48.9355, 2.3596

Další místa v Paříži

Komentáře

Žádná otázka není hloupá ani špatná. Pokud známe odpověď, rádi se o ni podělíme.

Avatar uživatele
Průvodce pro vás napsal
Poslední aktualizace před měs
Navrhni úpravu