Paříž

39 míst co vidět v Paříži

Montmartre

Místo

Montmartre

Montmartre je historická čtvrť a jeden z mála kopců v Paříži. Dříve byla oblast plná vinic a zahrad, kde stály větrné mlýny, které zde můžete najít i dnes a stále jsou ikonou čtvrti. Poté zde začala vznikat zástavba a místo se stalo proslulé hlavně pobytem umělců, kteří tvořili ve svých ateliérech a prožívali svůj bohémský život. Mezi nimi třeba Claude Monet, Vincent van Gogh nebo Pablo Picasso. Oficiálně se dnes jedná o menší historickou čtvrť, která se tyčí na stejnojmenném 130 metrů vysokém kopci Montmartre.

Čtvrť Montmartre dnes patří k nejpopulárnějším místům v Paříži a její návštěvu rozhodně nesmíte vynechat.

Úzké uličky a stovky schodů

Montmartre se od ostatních pařížských čtvrtí liší na první pohled. Když se Paříž bouřlivě rozvíjela, navrhoval architekt Georges-Eugène Haussmann její urbanistickou strukturu v podobě širokých bulvárů, monumentálních parků a náměstí. Montmartre však tou dobou nebyl součástí Paříže a tomuto rozvoji unikl. Ostatně, většina Paříže leží na rovině, zatímco Montmartre ve svazích, takže by stejně nebylo možné vybudovat zde široké bulváry.

Dodnes tak zůstává čtvrtí s romantickými úzkými a křivolakými uličkami, které každých pár kroků střídají schody s alejemi stromů.

Bohémská čtvrť umělců

Montmartre si do dnešních dní uchoval tak trochu bohémskou atmosféru. Tradice umělecké čtvrti přetrvává z přelomu 19. a 20. století a dodnes na ulicích narazíte na stovky pouličních umělců. Například malíři se nejvíce koncentrují na náměstí Plac du Tertre, zatímco melodie nejrůznějších žánrů se nesou z nejrůznějších nástrojů hudebníků z mnohých uliček napříč Motnmartrem.

Uvolněnou atmosféru podtrhují desítky artových i klasických kaváren, barů a restaurací.

Památky a zajímavosti

Dodnes je dochována jedna vinice (La Vigne de Montmartre) v ulici Rue Saint-Vincent.

Zachovány jsou též poslední 2 větrné mlýny z 19. století – Le Moulin Blute-Fin a vedlejší Le Moulin de la Galleta s restaurací.

Místo, které nejspíše není pro všechny, ale rozhodně patří k častým návštěvám, je hřbitov Montmartre. Nejen, že zde najdete mnoho krásných hrobek, ale je tu pochována řada známých lidí nejen z Francie.

Na samém kopci se nachází známá bazilika Sacré Coeur. Pokud by vás více zajímala historie čtvrti, navštivte muzeum Montmartru kousek od baziliky.

Kde to opravdu žije, to je hlavní náměstí čtvrti Place du Tertre, ležící kousek vedle baziliky. Náměstí je totiž obklopeno mnoha kavárnami a restauracemi s předzahrádkami. Pobíhají tady místní pouliční umělci a portrétisté, kteří baví turisty, ale i místní.  

Že se Paříži říká město lásky, má své důvody. Jedním z nich může být návštěva Zdi lásky (Le Mur des Je t´aime). Na stěně je napsáno slovo „Miluji tě“ v 250 jazycích a často tu stojí fronty zamilovaných párů z celého světa, kteří se snaží najít to své „Miluji tě“. Zeď lásky najdete v parčíku hned u stanice metra Abbesses (linka 12).

Ubytování

Montmartre patří k nejoblíbenějším místům pro romantické ubytování v Paříži. Najdete tu zejména menší 2* až 3* hotýlky, v naprosté většině případů jsou však hezké a dobře hodnocené. Pokud vám nevadí, že si každý večer budete muset vyšlápnout krátký kopec, pak jste našli nejlepší místo k romantickému pobytu. Ceny hotelů zde začínají asi na 75 EUR za noc pro 2. Vybíráme pro vás nejlepší dealy:

Jak se sem dostat

Do čtvrti vede několik linek metra, ale vždy budete muset jít do kopce, to je prostě Montmartre. Mezi nejkrásnější stanice v secesním stylu patří Abbesses (linka 12), dále to jsou stanice Pigalle (2, 12), Anvers (2), Barbés Rochechouart (2, 4) nebo Château Rouge (4). 

Chystáš se do Paříže?

Naplánuj svou cestu raz dva
naposledy aktualizováno 14. 12. 2021
Navrhni úpravu

0 komentářů

Žádná otázka není hloupá ani špatná. Pokud známe odpověď, rádi se o ni podělíme.