Paříž
Paříž

39 míst co vidět v Paříži

Bazilika Sacré Coeur

Sacré Coeur

V překladu název znamená „bazilika Nejsvětějšího Srdce Ježíšova“. Jedná se o poutní římskokatolické místo na kopci Montmartre a po katedrále Notre Dame se řadí na 2. turisticky nejnavštěvovanější místo v Paříži. Její výstavba začala v roce 1875, ale dokončena byla až v roce 1919. Svým bílým vzhledem se nemusí každému líbit, ale rozhodně všechny zaujme. Nachází se v ní také 5 zvonů a 1 z nich je největší ve Francii. Bazilika je populární mezi místními i turisty, najdete tu krásný výhled na celou Paříž a v okolních parcích a na schodech se dobře odpočívá a piknikuje.

Kostelu se občas přezdívá "Big meringue", neboli "Velká sněhová pusinka" podle bílé tvary i zaoblených tvarů, které připomínají tuto cukrářskou pochoutku.

Zajímavosti

Ačkoliv se název baziliky často přepisuje do češtiny, správně se píše jako Sacré-Cœur se speciálním znakem œ místo dvou písmen o a e. 

Kostel je vystavěn v zajímavém a poměrně raritním byzantsko-románském stylu a je postaven na půdorysu řeckého kříže. Baziliku zdobí celkem čtyři menší kupole a jedna hlavní sahající do výšky 83 metrů. V zadní části chrámu pak stojí čtyřhranná zvonice sahající do výšky 84 metrů. Díky své poloze na jediném pařížském kopci ční nejvyšší bod baziliky do nadmořské výšky 130 metrů a po Eiffelově věži je nejvyšším a z dálky viditelným bodem v Paříži.

Od roku 1909 probíhá v bazilice nepřerušená eucharistická adorace a díky tomu je velmi významným poutním místem.

Vstupné a otevírací doba

Bazilika je otevřena denně 6:00–22:30 hod., vstup do kupole v čase 9:00–18:00 hod. (do 19:00 hod. v létě).

Vstupné do baziliky je zdarma. Vchod do kupole se nachází venku na levé straně baziliky a platí se vstupné – dospělí 6 EUR, děti 4 EUR. 

Při výstupu na vyhlídku v kopuli vás čeká 300 schodů a žádný výtah, ale výhled na celou Paříž jistě bude stát za návštěvu.

Jak se sem dostat

Dostanete se sem různými způsoby, ale většina bude zahrnovat alespoň krátkou procházku a vždy to bude do kopce.

Nejblíže se nachází stanice metra Anvers, kam jezdí linka č. 2. Odtud se vypravíte pěšky do kopce a po schodech nebo se můžete svézt krátkou pozemní lanovkou Funiculaire, která jezdí jenom na kopec k bazilice (platí na ni jízdenka na MHD).

Z dalších stanic metra Abbesses (č. 12) a Pigalle (č. 2, 12) jezdí autobus linky 40, nazývaný Montmartobus. Nejjednodušší je tedy se dopravit na jednu ze stanic metra a k bazilice dojít pěšky, protože se krásně projdete a celá čtvrť Montmartre má co nabídnout.

Chystáš se do Paříže?

Naplánuj svou cestu raz dva
naposledy aktualizováno 25. 05. 2023
Navrhni úpravu

0 komentářů

Žádná otázka není hloupá ani špatná. Pokud známe odpověď, rádi se o ni podělíme.