Zpět na seznam míst co vidět v Paříži
Katakomby

Katakomby

Ne úplně veselé, spíše strašidelné a děsivé místo, ale zajímavé. To je pařížské podzemí katakomb. Může vám připadat jako česká kostnice u Kutné Hory. Les catacombes de Paris jsou původně doly na kamení, které vytvořili starověcí Římané. Až v roce 1786 byly prostory vysvěceny a katakomby se staly nově úložištěm lidských ostatků ze zrušených hřbitovů. Dnes čítají pařížské katakomby přes 190 km chodeb pod celou Paříží a leží v hloubce přibližně 20 m pod zemí. Pro veřejnost jsou přístupné pouze necelé 2 km chodeb, které jsou osvětlené a projdete kolem různě naaranžovaných kostí.

Proč katakomby vznikly?

Historie pařížských katakomb se píše hluboko do 12. století, kdy na okrajích Paříže hromadně vznikaly, často nezákonné, dole na těžbu vápence, které se razily formou studní a následně vodorovných chodeb až do úplného vytěžení.

K pohřbívání až do 18. století sloužily běžné povrchové hřbitovy, kdy se těla zahrabávala jen velmi mírně pod zem, což způsobovalo často děsivé podmínky. Ty nejhorší panovaly na nechvalně proslulém hřbitově Les Innocents (Hřbitov Neviňátek), kde se několikrát stalo, že obyvatelé přilehlých domů se zadusili výpary z tlejících špatně uložených těl. Takové hřbitovy ve středověku také rapidně zvyšovaly možnosti morové nákazy.

Proto roku 1780 král Ludvík XVI. nařídil zrušení všech hřbitovů "intra muros", tedy uvnitř hradeb. Došlo exhumaci tisíců těl, které bylo nutno rychle a efektivně uložit a k tomu posloužily právě bývalé doly, které pro tento účel byly naprosto ideální. Pohřbená těla byla hluboko pod zemí (obvykle až 20 metrů) přitom na relativně důstojném místě.

6 milionů koster

Postupem času se pařížské podzemí zaplnilo kostrami více než 6 milionů obyvatel města i širokého okolí, zejména v dobách hromadného rušení hřbitovů z důvodu morových nákaz. Těchto 6 milionů koster se v katakombách nashromáždilo za pouhých 30 let na přelomu 18. a 19. století. Pozůstatky jsou rozprostřeny do 250 km chodeb.

Vstupné a otevírací doba

Katakomby jsou otevřené od úterý do neděle v čase 9:45–20:30 (poslední vstup 19:30 hod.). V jeden čas může podzemí navštívit vždy maximálně 200 lidí a přístupná jen jen velmi malá část chodeb - celkem asi 2 km.

V této části se budete procházet podzemím s naaranžovanými kosterními pozůstatky a se zdmi vyskládanými lebkami 

Vstupné pro dospělé činí 14 EUR, pro studenty do 26 let 12 EUR a pokud sebou máte dítě do 18 let, tak má vstup zdarma. Často jsou zde však dlouhé fronty, pokud se jim budete chtít vyhnout, zakupte si vstupenky online dopředu, ale připlatíte si výrazně navíc (vstupné pro dospělé bude stát 29 EUR, pro studenty 27 EUR a pro děti 5 EUR). K prohlídce je možné si zakoupit audioprůvodce za 5 EUR.

Více informací na oficiálním webu: www.catacombes.paris.fr

Jak se sem dostat

Jelikož se katakomby nachází dále od centra a jiných turistických atrakcí, vhodné je se sem dopravit metrem. Přímo ke vstupu katakomb jezdí linky 4 a 6 na stanici Denfert-Rochereau, vlak RER linky B a jsou zde také autobusové zastávky. Najdete tu také placené parkoviště.

  • Naviguj: 48.8338, 2.3324

Další místa v Paříži

Komentáře

Žádná otázka není hloupá ani špatná. Pokud známe odpověď, rádi se o ni podělíme.

Avatar uživatele
Průvodce pro vás napsal
Poslední aktualizace před měs
Navrhni úpravu