Paříž

39 míst co vidět v Paříži

Panthéon

Pantheon

Panthéon je úchvatná novoklasicistní budova s impozantní kopulí, která skrývá trojitou konstrukci. Vzhledem ke své poloze na vrcholku kopce sv. Jenovéfy nad Latinskou čtvrtí je jednou u dominant Paříže. Hlavním účelem Panthéonu je mauzoleum slavných osobností.

Výstavba byla dokončena v roce 1790, původně však měla budova sloužit jako kostel, dnes je to velkolepé mauzoleum s nádherným interiérem. 

Mauzoleum slavných

Jsou zde uloženy významné francouzské osobnosti, mezi nimiž najdete filozofa Voltaira a J. J. Rousseaua, spisovatele Victora Huga a Émila Zolu nebo vynálezce Louise Brailla.

První pohřbenou osobou v Panthéonu byl roku 1791 revolucionář Mirabeau, ovšem jeho ostatky byly z kostela po 2 letech odstraněny. Prvním pohřbeným, jehož ostatky jsou v Panthéonu dodnes, je tak filozof Voltaire.

Ostatky slavných jsou do krypty obvykle přenášeny až po mnoha desetiletích od jejich smrti a tomuto procesu se říká panthéonisation (pantheonizace). Návrhy na přemisťování slavných do Panthéonu předkládá Národní shromáždění a konečné slovo má francouzský parlament.

Vstupné a otevírací doba 

Otevřeno je denně v sezoně (duben–září) 10:00–18:30 hod., mimo sezonu do 18:00 hod. 

Vstupné pro dospělého stojí 11,50 EUR, děti a studenti ho mají do 26 let zdarma. V sezoně je možné navštívit horní část Pantheónu, k základní vstupence si ještě připlatíte 3,5 EUR. Více informací na oficiálním webu: www.paris-pantheon.fr

Jak se sem dostat

Panthéon se nachází v srdci Latinské čtvrti, která je známá jako studentská čtvrť, protože zde stojí jedny z nejvýznamnějších univerzit v Paříži. 

Nejbližší stanicí metra je Cardinal Lemoine (linka 10), vzdálené asi 5 minut pěšky. O kousek dále leží stanice metra Place Monego (7) nebo stanice Luxembourg s nádhernou zahradou a palácem, kam jezdí vlak RER linky B.  

Chystáš se do Paříže?

Naplánuj svou cestu raz dva
naposledy aktualizováno 25. 05. 2023
Navrhni úpravu

0 komentářů

Žádná otázka není hloupá ani špatná. Pokud známe odpověď, rádi se o ni podělíme.