Gruzie
Gruzie

Co dělat v Gruzii

Trekování v horách

Gruzie nabízí nesčetné množství treků v rozlehlých horách táhnoucích se především na severu (Velký Kavkaz) a na jihu (Malý Kavkaz). Proto se v posledních pár letech stala velmi oblíbenou destinací turistů, kteří vyráží si vyšlápnout, případně vylézt nějaký ten větší kopec. Hory Kavkazu dosahují 5.000 m, ale najdete tu spoustu možností túr všech obtížností.

Nejatraktivnějšími destinacemi jsou oblast Svanetie a Kazbegi, stejně krásné a turisticky méně vytížené jsou i hory v chráněné oblasti Lagodekhi na samém východě země. Stezky jednotlivých treků v Gruzii bývají bohužel často špatně značeny, i když většinou naleznete alespoň červeno-bílé značky na stromech či kamenech. Ty nejznámější cesty jsou dobře viditelné a vyšlapané. Rozhodně při výletu do hor nepodceňujte kvalitní vybavení a dobře se zásobte dostatkem vody a potravin, může se stát, že na civilizaci pár dní vůbec nenarazíte.

Za mořem a plážemi

Pokud patříte k těm, kteří si raději odpočinou na pláži a užijí si dovolenou u moře, jste tu správně. Na rozdíl od běžných přímořských letovisek je Gruzie klidnější destinací co do počtu návštěvníků, takže si budete moci užít dny volna poměrně v klidu. Pokud toužíte po ruchu velkoměsta, zavítejte do gruzínské metropole Batumi, kde naleznete i nespočet možností ubytování.

Pro ty z vás, kteří dáváte přednost klidnějšímu místu, jsou zde alternativy v podobě městečka Gonio ležícího asi 7 km od Batumi podél pobřeží směrem na jih nebo o něco vzdálenější Anaklie (asi 130 km na sever). Tyto dvě zmíněné lokality nabízí o dost čistší vodu i pláže než rušné Batumi. V Goniu navíc můžete navštívit i starou pevnost z dob římského města v Adžárii, o níž máme zmínky již z 1. století.

Lázně

Lázně oceníte zejména po náročném dni při honbě za památkami či po několikadenním treku v horách. Město Tbilisi, postavené na termálních pramenech, nabízí svým návštěvníkům nepřeberné množství lázní různých kvalit. Do těch nejlevnějších se podíváte za 3 GEL a budete sdílet bazény a sprchy společně s ostatními (lázně jsou vždy rozděleny na mužské a ženské části). Doba pobytu je většinou omezena na 1 hodinu, čas vám ve skutečnosti nikdo nehlídá. V lepších lázních zaplatíte něco okolo 10 GEL a v ceně je započítána masáž, někdy i sauna. Mezi další vyhlášená lázeňská města patří třeba Borjomi.

Historické památky

Jelikož Gruzie přijala křesťanství již ve 4. století, nachází se na jejím území nespočet památek právě z tohoto i pozdějšího období. Křesťanství hrálo při stavbě těchto budov velkou roli. Gruzínci dokázali především zasadit památky do úžasné scenerie okolní přírody, takže zážitek z návštěvy je o to silnější.

Za zmínku určitě stojí klášter Džvari ze 6. století u města Mccheta, který je spolu s dalšími památkami zapsán na Seznam světového dědictví UNESCO. Pokud budete projíždět kolem Kazbegi, určitě nevynechejte výstup ke kostelu Sameba (kostel Nejsvětější Trojice), který se tyčí na kopci nad městem. V druhém největším městě Gruzie Kutaisi zase naleznete katedrálu Bagrati z 11. století, která svým umístěním na kopečku tvoří dominantu města.

Dominantou hlavního města je stará pevnost Narikala, jež umožňuje krásný výhled na celé Tbilisi. Dalšími architektonickými zajímavostmi ve Tbilisi jsou například socha Kartlis Deda, katedrála Sioni konkurující katedrále Svaté Trojice na protější straně řeky.

V neposlední řadě rozhodně navštivte jeskynní město Vardzia ležící v jižní části Gruzie asi 60 km jihozápadně od města Akhaltsikhe. Město sestává z několika desítek jeskyní uměle vytesaných do skály, z nichž některé jsou dodnes obývány tamějšími mnichy. Vstupné do skalního komplexu je 6 lari.

Zimní sporty

Pokud jste nadšenci do lyžování a ostatních zimních radovánek, do Gruzie se můžete vydat i v zimě. Při jízdě lanovkou se vám nabídne pohled na zasněžené vrcholky kavkazských velikánů, než si sjedete několik km dobře udržovaných sjezdovek.

Tradiční střediska Gudauri a Bakuriani jsou neustále rekonstruovány a jejich služby jsou srovnatelné s mezinárodními standardy alpských oblastí. Lyžařské středisko Gudauri se nachází asi 120 km od Tbilisi, sníh zde leží od listopadu do května. Středisko se nachází ve výšce přes 2.000 m, takže kvalitní sněhová pokrývka je zaručena. Na místě jsou celkem 3 lanovky (dále vleky typu poma, kotva), z nich nejvyšší vás vyveze až do 3.006 m, a na výběr máte z 8 sjezdovek různých obtížností.

Druhé středisko Bakuriani se nachází kousek od lázeňského komplexu Borjomi (asi 30 km) a leží ve výšce asi 1.700 m. Je to klidnější a levnější místo, sezona je zde od listopadu do března a sjet si můžete 17 km sjezdovek. Za celodenní skipas zaplatíte podobně jako v Gudauri asi 30 GEL.

Chystáš se do Gruzie?

Naplánuj svou cestu raz dva
Avatar uživatele Romana Mišnerová
naposledy aktualizováno 01. 01. 2021

4 komentáře

Žádná otázka není hloupá ani špatná. Pokud známe odpověď, rádi se o ni podělíme.