Gruzie
Gruzie

Doprava v Gruzii

Jak do Gruzie

V posledních pár letech se často objevují velmi levné letenky do Tbilisi či Kutaisi, proto asi nejvýhodnějším dopravním prostředkem do Gruzie je letadlo. Do gruzínského hlavního města létá v současnosti několik nízkonákladových leteckých společností, například Pegasus Airlines. Cesta i s přestupem zabere něco kolem 12 hodin. Do Kutaisi potom létá například společnost Wizz Air, a to třeba z polských Katowic, Budapešti či Berlína. Pokud si letenky pohlídáte a koupíte ve správnou chvíli, můžete se do této úžasné země podívat i pod 2.500 Kč. 

Jak se nejlépe dopravovat

V Gruzii se jezdí stejně jako u nás vpravo, ovšem zdejší silniční provoz může být pro méně zkušené řidiče trochu oříškem. Není výjimkou, že auta jezdí na červenou, nedodržují počet jízdních pruhů či značně překračují povolenou rychlost. Pokud se chcete vyhnout možným potížím při cestování autem, zvolte raději možnost veřejné dopravy.

Maršrutky

Ideálním a dobře dostupným prostředkem jsou maršrutky (minibusy pro cca 20 osob). Jezdí téměř všude a často za velmi lidové ceny (např. cesta z Tbilisi do druhé největšího města Kutaisi vás vyjde cca na 10 lari) a je možné si je „odmávnout“ kdekoliv po cestě, stejně tak vám řidič zastaví, až budete chtít vystoupit. Maršrutky bývají označené cedulí s názvem cílové destinace za sklem, avšak v drtivé většině případů jsou texty psány v gruzínštině.

Největší koncentrace maršrutek v hlavním městě je na stanici metra Didube, kde se nachází i autobusové stanoviště. Ještě levnější alternativou maršrutek jsou potom vlaky, ale jak již bylo řečeno, nelze spoléhat na jejich přesnost a cestování jimi je mnohdy zdlouhavé. Jízdní řády můžete zkontrolovat na webu gruzínských železnic.

Pro odvážnější cestovatele zkuste v Gruzii i možnost stopování. Místní vám ochotně zastaví, mnohdy vás svezou i dál, než sami jedou, a ještě při cestě dostanete něco dobrého k snědku. 

Orientační ceny maršrutek mezi gruzínskými městy: 

  • Tbilisi – Kutaisi 10 GEL
  • Tbilisi – Kazbegi 10 GEL (odjezd ze stanice Didube)
  • Zugdidi – Mestia 20 GEL

Půjčení auta

Vzhledem k velmi nízkým cenám pohonných hmot je půjčení auta také jednou z možností, jak procestovat Gruzii levně a rychle, avšak zdejší silnice nepatří zrovna k nejlépe udržovaným. Například dvousetkilometrová cesta z termálního města Borjomi do přímořského Batumi na západě země vám bude trvat minimálně 6 hodin. Podobné podmínky jsou časté například i v horských oblastech Svanetie. Pokud se přesto rozhodnete si auto půjčit, průměrná cena na den je 90 GEL. O možnostech půjčení vozu se můžete informovat ihned při příletu na letišti v Tbilisi či Kutaisi. 

Vnitrostátní lety

Zažijte tak trochu jiné létání. Chcete-li se vypravit z Tbilisi do stále populárnějšího horského střediska Mestia, kam cesta po zemi trvá celý den, využijte vnitrostátní lety malé aerolinky Vanilla Sky, která používá letadla české výroby Let L-410 pro 19 pasažérů. Nelétá se z hlavního tbiliského letiště, ale z menší plochy ve městečku Natakhtari severně od Tbilisi. 

Aktuální ceny a destinace:

  • Natakhtari – Mestia: 90 GEL / cca 770 Kč (jednosměrně)
  • Natakhtari – Ambrolauri (poblíž města Gori): 50 GEL / cca 510 Kč (jednosměrně)
  • Kutaisi – Mestia: 40 GEL / 410 Kč (jednosměrně)
  • Rezervaci provádějte na webu VanillaSky.ge

Železnice

V Gruzii jezdí také vlaky, nicméně železniční síť není příliš hustá a spojení není frekventované. Například vlaky mezi dvěma největšími městy Tbilisi a Batumi jezdí jen 2x denně a cesta trvá 5 hodin. Jízdenky se kupují normálně na nádraží. Vnitrostátní jízdní řády můžete zkontrolovat na webu gruzínských železnic.

Jedna z mála tras, která je lepší jet vlakem, je mezinárodní spoj do arménského Jerevanu.

Městská doprava

Pokud se potřebujete přemístit v centru Tbilisi, nejrychlejší je vzít si taxi, které by vás nemělo přijít na víc jak 8 GEL, popřípadě využijte místních autobusů nebo metra. Metro ve Tbilisi je podobné tomu pražskému, má celkem 2 linky a jednorázový lístek (ať už přestupujete, či ne) stojí 0,5 GEL. Pro dopravu metrem je nejprve potřeba si u vstupu zakoupit čipovou kartičku (vratná kauce 2 GEL) a tu si následně nechat nabít na požadovanou částku. Pro dopravu mezi městy je výhodné využívat maršrutky, popř. vlaky.

Chystáš se do Gruzie?

Naplánuj svou cestu raz dva
Avatar uživatele Romana Mišnerová
naposledy aktualizováno 01. 01. 2021

7 komentářů

Žádná otázka není hloupá ani špatná. Pokud známe odpověď, rádi se o ni podělíme.