Gruzie
Gruzie

Jídlo v Gruzii

Gruzínská kuchyně

Gruzínci jsou velmi pohostinným národem, a tak vám jakékoliv jídlo připraví s láskou a můžete si být jisti, že vám bude chutnat. Gruzínská kuchyně nepatří mezi nejzdravější, ale rozhodně podnítí vaše chuťové buňky. Na své si přijdou i vegetariáni, jelikož spousta tradičních pokrmů sestává ze sýrů a mléka. Ke gruzínskému stolování neodmyslitelně patří chačapuri – chlebová placka (asi 20 cm v průměru) z kynutého těsta plněná speciálním sýrem hrudkovité konzistence. Chačapuri má mnoho obdob, je velmi levné a zakoupíte ho prakticky kdekoliv. Základní sýrové pořídíte od 1 lari, dále můžete ochutnat i fazolemi plněné lobiani nebo kalorickou bombu adžaruli – placku se sýrem, polosyrovým vejcem a máslem.

Dalším oblíbeným pokrmem jsou těstovinové balíčky khinkali, které se plní například masem, sýrem, houbami nebo bramborami.

Badridžani je další z řady bezmasých jídel, jedná se o zapečený lilek s pastou z vlašských ořechů, cibule a bylinek, který se podává studený a jí se většinou s chlebovou plackou. Z dezertů je nejvíce oblíbená tzv. churčchela, kterou seženete úplně všude. Jedná se o vlašské nebo lískové ořechy navlečené na šňůrce a máčené v několika vrstvách hroznového sirupu. Churčchely velmi oceníte zejména při trekování v horách, neboť jsou rychlým zdrojem energie.

Co se týká alkoholových nápojů, Gruzínci rozhodně nezaostávají za svými ruskými sousedy. Pijí často a pijí hodně, proto buďte opatrní, když vás někdo pozve na panáka domácí pálenky čača – místo panáka dostanete dvoudecovou sklenici a s Gruzínci velmi rychle ztratíte krok. Méně „náročné“ je proto vyzkoušet víno, které se v Gruzii těší dlouholeté tradici a velmi dobré kvalitě. Ochutnat můžete celou škálu různých červených i bílých vín, ale i zde pozor – gruzínské víno je mnohem silnější, než na jaké jsme zvyklí u nás.

Jak se stravovat jako místní 

Většina průměrných restaurací má velmi podobné jídelníčky sestávájící právě z tradičních pokrmů, proto určitě neprohloupíte, když si některý den dopřejete několikachodové menu v jednom z místních podniků. Placky chačapuri zakoupíte naprosto kdekoliv, od trhovců na ulici, přes stánkaře a pekařství až po pulty v supermarketech. Pokud se rozhodnete podpořit místní obyvatele, kupujte si jídlo přímo od nich – budete mít jistotu, že peníze jdou přímo jim a také vám připraví to nejlepší, co mají, a ještě si navrch dobře popovídáte.

Obvyklé ceny v restauracích

V průměrné restauraci zakoupíte tradiční pokrmy přibližně za tyto ceny: 

  • šašlik (masové špízy) – 7 GEL
  • sýrové chačapuri – 3 GEL
  • adžaruli – 5 GEL
  • lobiani – 2 GEL
  • zeleninový salát – 3 GEL
  • badridžani – 6 GEL
  • dezert – 5 GEL

Chystáš se do Gruzie?

Naplánuj svou cestu raz dva
Avatar uživatele Romana Mišnerová
naposledy aktualizováno 01. 01. 2021

5 komentářů

Žádná otázka není hloupá ani špatná. Pokud známe odpověď, rádi se o ni podělíme.