Gruzie
Gruzie

Co vidět a navštívit v Gruzii

12 míst co vidět v Gruzii

Svanetie
Svanetie

Horská oblast umožňující lehké i náročnější výstupy do kopců Kavkazu, výchozím bodem pro většinu treků je město Mestia s informačním centrem, kde zdarma dostanete většinu potřebných map. Nejznámějším trekem ve Svanetii je trasa Mestia – Ušguli.

Zobrazit místo
Tusetie
Tušetie

Velmi odlehlý kraj na hranici s ruským Dagestánem a Čečenskem. Centrem regionu je vesnice Omalo, kam je doprava dost nepravidelná. Je potřeba si buď pronajmout jeep, nebo si odmávnout některý z projíždějících náklaďáků. Tušetie je nádhernou ukázkou tradičního života farmářů, jelikož místní tu často žijí velmi prostě, bez elektřiny či jakýchkoliv moderních technologií, a jedí jen to, co si sami vypěstují.

Zobrazit místo
Kazbegi
Kazbegi

Malá vesnice u severní hranice s Ruskem známá též pod názvem Stepantsminda. Leží přímo pod horou Kazbeg (5.047 m). Na kopci za vesnicí se nachází též jedna z nejnavštěvovanějších památek, kostel Nejsvětější Trojice Sameba. Vstup do kostela je zdarma a výstup k němu vám zabere asi 2 hodiny.

Zobrazit místo
Juta
Juta

Miniaturní vesnička asi 5 km od Kazbegi, odkud se začíná 2 denní trek Juta – Roschka. Ve vesnici není kromě pár guesthousů a placeného kempu nic, ale okolní scenerie rozhodně stojí za návštěvu. Do Juty se dostanete pouze speciálními terénními automobily, které vás na místo dovezou asi za 40 GEL/osobu.

Zobrazit místo
Lagodekhi
Lagodekhi

Malé město na samém východním cípu Gruzie u hranic s Ázerbájdžánem a výchozí bod pro nádherné několikadenní treky do hor. Je zde velmi dobré informační centrum, kde vás v případě špatného počasí nechají přespat. V oblasti se platí poplatek 3 GEL/osobu/noc. Legodekhi je výbornou destinací pro ty, kteří jsou na treku v horách raději sami, není tak atraktivní jako Svanetie či Kazbegi, ale rozhodně jeho návštěvou nebudete zklamaní.

Zobrazit místo
Batumi
Batumi

Západní město na pobřeží Černého moře. Je zde velmi rušné centrum a rozhodně zde nasajete tu pravou mořskou atmosféru. Pokud se chcete vykoupat, popojeďte do 7 km vzdálenějšího Gonio, kde jsou pláže o mnoho čistší a voda je průzračnější. Do Gonio jezdí z Batumi pravidelně maršrutky za 1 GEL.

Zobrazit místo
Lanovky v Čiatuře
Čiatura

Hornické město v regionu Imereti, kde jsou největší naleziště manganu na světě. Město bylo na vrcholu slávy za doby sovětské éry, z níž tu zbyl rozlehlý komplex 17 lanovek, které dnes nahrazují veřejnou dopravu. Aktualizace 4/2018: aktuálně v provozu poslední 2 lanovky na kraji města jedoucí k dolům a na sídliště s vyhlídkou. Jízda je zdarma.

Zobrazit místo
Tskaltubo
Tskaltubo

Bývalý vyhlášený lázeňský resort města Tskaltubo najdete v západní Gruzii v kraji Imereti. Kromě prohlídky města doporučujeme návštěvu Prometheovy jeskyně, která skýtá dechberoucí scenerie z podzemní říše. Z tržnice ve Tskaltubo jezdí denně kromě pondělí minibus č. N42, který vás za 2 GEL odveze přímo k jeskyni. Prohlídka jeskynního komplexu trvá kolem 60 minut a je s možností průvodce v angličtině.

Zobrazit místo
Katshki pillar
Katskhi

V malé vsi Katskhi v regionu Imereti ležící asi jen 10 minut jízdy od Čiatury se skrývá atrakce jménem Katskhi Column. Jedná se o přírodní, 40 m vysoký vápencový útvar, který je opředen mnoha legendami. Na skále se nachází prastarý klášter.

Zobrazit místo
Gori
Gori

Šesté největší město v Gruzii a rodiště neslavně proslulého Stalina. Vstup do jeho muzea, které se zde nachází, vás vyjde na 10 GEL, což je nejvíc ze všech gruzínských muzeí. Gori se nachází asi hodinu jízdy po dálnici západně od Tbilisi a jeho dominantu tvoří nepřehlédnutelná pevnost.

Zobrazit místo
Uplistsikhe
Uplistsikhe

Během návštěvy města Gori si nezapomeňte odskočit do prehistorického skalního města Uplistsikhe. Jedná se o jednu z nejstarších obývaných lokalit v Gruzii a jeho historie sahá ještě do dob několika set let před Kristem.

Zobrazit místo
Tbilisi
Tbilisi Průvodce městem

Hlavní město Gruzie nabídne nejen ideální zázemí pro výlety po okolí, ale též samo o sobě stojí za návštěvu. Katedrála Nejsvětější Trojice, pevnost Narikala, zábavní park Mtatsminda či sirné lázně... Toto a mnohem víc najdete v našem průvodci Tbilisi.

Zobrazit místo

Chystáš se do Gruzie?

Naplánuj svou cestu raz dva
Avatar uživatele Romana Mišnerová
naposledy aktualizováno 17. 06. 2022