Průvodce státem
Gruzie
Hledáš místa, která navštívit, kolik peněz si s sebou vzít, čím se dopravovat nebo co ochutnat?
Projdi si průvodce, který ti na všechny otázky odpoví
1 osoba
Dospělý věk 25+
- +
Junior věk 12-24
- +
Dítě věk 2-11
- +
Kojenec 1-23 měsíců
- +
Preferovaný dopravce
0 vybraných zrušit výběr Potvrdit
Zavřít boční panel

Peníze a ceny v Gruzii

Aktuální kurz 1 = 7.92 Kč

Gruzínské lari

Místní měna je gruzínské lari (1 GEL). Lari se dělí na 100 tetri. Mince jsou v hodnotě 1, 2, 5, 10, 20, 50 tetri a 1, 2 lari, bankovky mají hodnotu 1, 2, 5, 10, 20, 50, 100, 200 lari. Lari je oproti koruně silnější měnou, 1 GEL je přibližně 12 Kč. 

Lari

Směnárny a platby kartou

Směnit eura, popřípadě dolary, lze přímo po příletu na letiště, kurzy jsou samozřejmě nevýhodné. Směnárny najdete v každém větším městě, v malých obcích a civilizovaných vesnicích se běžně setkáte s pouličními „měniči“, kteří jsou ochotní o aktuálním kurzu smlouvat. Výhodné je také vybrat si hotovost přímo na místě z bankomatu. Většina bankomatů má limit pro výběr 2.000 GEL. Platby kartou jsou běžné ve velkých nákupních centrech, případně v hotelích či dražších restauracích, které najdeme ve velkých městech jako Tbilisi, Kutaisi, Batumi apod. V menších městech a vesnicích s bezhotovostní platbou rozhodně nepočítejte a mějte raději připravené bankovky menší hodnoty. 

Kolik co stojí 

Gruzie je ve srovnání s evropskými standardy poměrně chudou zemí, průměrný gruzínský plat tvoří v přepočtu na českou měnu kolem 6–7 tisíc Kč. Pro Čechy je tu levno. Nejvýhodnější nákupy potravin je paradoxně lepší uskutečnit v malých obchůdcích než ve velkoobchodních centrech, popřípadě u soukromých trhovců a farmářů, kde je sice výběr zboží menší, ale konečná částka za nákup může být až o dvě třetiny nižší oproti velkoobchodním cenám. Velmi levná je zde i doprava. 

Příklady cen: 

  • gruzínský chléb – 1 GEL
  • tradiční pokrm chačapuri – 1–2 GEL
  • jídlo v průměrné restauraci – 7–10 GEL
  • ubytování v guesthousu – 10–20 GEL
  • lístek na autobus z letiště do centra Tbilisi – 0,5 GEL
  • maršrutka Tbilisi – Kutaisi – 10 GEL
  • vstup do lázní – 3–6 GEL

Spropitné a smlouvání 

Ceny jsou většinou konečné, v restauracích vám bude někdy k účtu připočteno 10 % z celkové útraty, potom se spropitné již neočekává. Smlouvání o cenách není v Gruzii běžné, a to ani na trzích.

Jak ušetřit 

Jak již bylo zmíněno, levnější je nakupovat jídlo na trzích, v malých krámcích na vesnicích, případně koupit produkty přímo od místních. Téměř u každé silnice jsou i prodejci zeleniny a ovoce, které vás vyjde doslova na pár korun. Velmi levným pokrmem, který rozhodně zasytí, je tradiční gruzínské chačapuri (placka z kynutého těsta plněná většinou sýrem), které seženete v „hladových oknech“ i za 1 lari. 

Při dopravě se nejvíce vyplatí využívat městskou hromadnou dopravu v podobě maršrutek, ještě levnější variantou jsou vlaky – ty však jezdí málo a na jejich odjezdové časy se nedá příliš spoléhat. 

Pokud hledáte ubytování, záleží samozřejmě na tom, jak vysoké máte nároky. Nejvhodnější je pronajmout si pokoj u místních, kteří si za osobu a noc řeknou mezi 10–20 lari v závislosti na lokalitě. V ceně je většinou i snídaně a za malý příplatek dostanete několikachodovou bohatou večeři a strávíte příjemný večer povídáním si s domácími. Pokud chcete za nocleh ušetřit úplně, nabízí se varianta stanování, které je povoleno téměř všude s výjimkou měst a oblastí, kde platí vyhláška zákazu kempování – těch je však málo. 

Denní rozpočty 

Stejně jako v ostatních zemích, i v Gruzii záleží na tom, jak náročným turistou jste., Od toho se odvíjí denní částka, kterou budete potřebovat na stravu, dopravu apod. V odstavcích výše se dočtete o průměrných cenách a kde nejvýhodněji nakoupit. Obecně platí, že jídlo v restauracích či jiných stravovacích zařízeních vás vyjde pochopitelně na víc, než když si koupíte suroviny a budete si vařit. Gruzie je levnou zemí, kde vás dovolená rozhodně nebude stát „majlant“, ovšem i zde najdete hotely, penziony a restaurace, které jsou oproti běžným standardům zbytečně předražené – zejména v centru velkých měst.

Pokud vám postačí průměrné ubytování v guesthousech, jídlo budete řešit formou bufetů a cestovat veřejnou dopravou (maršrutky apod.), počítejte s částkou cca 50 GEL na osobu/den.

Náročnější turisté, kteří pro dopravu využijí služeb místních taxi, ubytují se v hotelu a stravují se v restauracích, by si měli připravit okolo 80–100 GEL na osobu/den. 

Pokud jste se do Gruzie vydali za opravdovým luxusem, budete muset trochu pátrat, než najdete podniky, které dokáží splnit vaše očekávání. Nicméně ve velkých gruzínských městech (Tbilisi, Kutaisi) lze samozřejmě nalézt hotely, které vám nabídnou veškeré pohodlí. Většinou jsou čtyřhvězdičkové a za pokoj pro 2 osoby zaplatíte v průměru okolo 200 GEL na noc. S jídlem a dopravou pronajatým autem vás tak denní rozpočet pro jednu osobu na den přijde na cca 200–250 GEL.

Nedotčená horská krajina a pohostinnost místních obyvatel

Gruzie je asijská země nacházející se při východním okraji Černého moře. Jejími sousedy jsou na severu a severovýchodě Rusko, na jihu Turecko a Arménie a na jihovýchodě Ázerbájdžán.

Dějiny země se datují už do 1. století našeho letopočtu, kdy byla Gruzie známá jako Kolchida na západě a Iberie na východě. Gruzie, jak ji známe dnes, nabízí svým návštěvníkům rozmanité kulturní i přírodní vyžití. Od kopců Velkého Kavkazu přes prastaré architektonické památky až po koupání v sirných lázních či vlnách Černého moře. 

Průvodce pro tebe napsal Romana Mišnerová
Víza
1 rok zdarma
Do Gruzie můžeš na pas i občanku platnou po dobu pobytu.
Další tipy před cestou
Hlavní sezóna
květen - září
Během léta ideální počasí na treky do hor. Jinak celoročně.
Více o počasí
Letenky od
5 000 Kč
Je běžná cena letenek. Akční se objeví 1x za měsíc a ušetříš cca 49 %.
Akční nabídky
Avatar uživatele Romana Mišnerová
Průvodce pro vás napsal
Poslední aktualizace před rokem
Navrhni úpravu