Ischia

14 míst co vidět na Ischii

Forio

Písčitá pláž, Kostel, Lázně

Forio d'Ischia

Městečko Forio leží na západní straně Ischie a naláká vás nejen na své krásné pláže a termální lázně, ale také na typicky italské úzké uličky, staré centrum s mnoha kostelíky a kapličkami, korzo s několika restauracemi, zmrzlinárnami a obchody a v neposlední řadě také na krásné kopcovité okolí s terasovitými políčky vinné révy.

Forio d'Ischia je podle nás nejkrásnější městečko na ostrově a velmi vhodné místo pro ubytování a strávení celé dovolené na Ischii.

Pláže a koupání

Nedaleko centra města směrem na sever od místního přístavu můžete navštívit jednu z největších a nejoblíbenějších pláží na ostrově Spiaggia della Chiaia. Podobně jako většinu ostatních ji pokrývá jemný světlý písek a před otevřeným mořem je chráněna sérií umělých kamenných valů.

Koupání je zde tak velmi bezpečné, vstup do vody pozvolný a pláž Chiaia si proto získala oblibu mezi rodinami s dětmi nebo seniory. Je navíc skvěle dostupná pěšky z centra Foria (do 5 minut) a jsou zde i zastávky autobusů. Pláž obklopuje několik restaurací a obchodů.

Jižně od centra se pak nacházejí dvě další pláže, které mají více přírodní charakter.

  • Spiaggia Cava dell'Isola – menší písčitá pláž pod malým skalnatým útesem s průzračnou vodou a kamenitým dnem ideálním pro šnorchlování. Najdete zde jednu restauraci, ale slunečník nebo lehátko si musíte přinést vlastní.
  • Spiaggia di Citara – nejvzdálenější pláž od centra (cca 1,5 km) nabídne veškeré služby, písčitý povrch a pohodlný vstup do moře. Její hlavní předností je krásné okolí s kopcovitým pobřežím a také jedny z nejznámějších ostrovních lázní: Poseidonovy zahrady

Památky a zajímavosti

Středobodem celého Foria je pěší nákupní třída Corso Francesco Regine, na které najdete mnoho restaurací, obchůdků se suvenýry, skvělých cukráren, ale i běžných malých supermarketů.

Hlavní památkou je ale kostelík Chiesa Santa Maria del Soccorso stojící na skalnatém mysu Punta del Soccorso ze tří stran obklopeném mořem. Díky své orientaci se odsud nabízí působivé výhledy na západ Slunce.

Historicky nejvýznamnější památkou je bazilika Santa Maria di Loreto na hlavním korzu pocházející ze 14. století.

Oblíbeným cílem turistů je také krásná botanická zahrada La Mortella ležící mezi Foriem a sousedním městečkem Lacco Ameno.

Ubytování Forio

Forio patří mezi nejoblíbenější místa k bydlení a tomu odpovídá i široká nabídka hotelů, ale i soukromých apartmánů. Nejnižší ceny v hlavní sezoně tu začínají asi na 1 700 Kč za osobu ve 2lůžkovém pokoji, mimo sezonu i na 1 100 Kč. Dejte však pozor, že nejlevnější nabídky se nacházejí ve venkovské oblasti jižně od Foria mimo město, do kterého budete muset buď autobusem nebo autem.

K ubytováním s nejlepším poměrem dobrého hodnocení a ceny blízko centra Foria patří příjemný penzion Residence Villa Tina asi 500 metrů jižně od centra nebo skvěle hodnocený penzion MaVi Sea Ischia přímo na hlavní třídě.

Preferujete-li ubytováno na plážích, pak doporučujeme naprosto skvělý Hotel Cava dell' Isola *** nebo Hotel Punta Imperatore ****.

Samostatnou kapitolou je pak ikonický a slavný hotel Umberto al Mare *** umístěný přímo ve skále mysu Punta del Soccorso na konci hlavní třídy se skvělou dostupností k plážím, MHD a naprosto bezkonkurenčními výhledy na rozbouřené moře přímo pod vaším pokojem.

Zájezdy Forio d' Ischia

Protože je Forio nejoblíbenější plážovou a jednou z nejlepších lázeňských destinací na Ischii, míří přímo sem i velká část zájezdů, které nabízejí cestovní kanceláře.

Ceny týdenních zájezdů se pohybují kolem 15 000 Kč mimo sezonu a od 20 000 Kč v hlavní sezoně. 

Nejoblíbenější hotely ve Foriu u českých cestovek:

Jak se dostat do Foria?

Forio patří mezi 3 města na Ischii s vlastním přístavem a pravidelným provozem trajektů. Zhruba 7-8x denně v létě a 2-3x denně v zimě jezdí na trase Forio Ischia – Neapol (molo Beverello) lodní společnost Alilauro. Cesta trvá 70 minut a stojí okolo 22 EUR, což je i více než 2x tolik, kolik stojí pomalejší trajekty do přístavišť Ischia Porto nebo Casamicciola na severní straně ostrova.

Lístky můžete rezervovat a na jízdní řády se podívat na webu alilauro.it.

Do Foria se snadno dostanete autobusem na několika trasách:

  • Linka 1 – Ischia Porto, Casamicciola, Lacco Ameno, Panza, Succhivo, Cava Grado; jezdí jednou za 15 až 30 minut cca od 5:00 do 0:00
  • Linka 2 – Ischia Porto, Casamicciola, Lacco Ameno, pláž Citara (Poseidonovy zahrady); jezdí jednou za 15 až 30 minut cca od 8:30 do 20:00
  • Linky CD a CS – okružní trasy (každá jedním směrem) podél celého ostrova; jezdí jednou za 30 minut cca od 4:30 do 2:00
  • Linky 21 a 22 – jedou okružně každá jedním směrem od pláže Citara (Poseidonovy zahrady) vnitrozemím Foria (všechny ostatní linky jezdí po hlavní podél pobřeží) do města Lacco Ameno; jezdí jednou za hodinu cca od 7:00 do 23:00
  • Linka 9 – jezdí od pláže Citara (Poseidonovy zahrady) po jižním pobřeží (Fontana, Panza, Serrara); jezdí jednou za hodinu cca od 9:00 do 19:00
  • Linka 23 – jezdí od pláže Citara (Poseidonovy zahrady) po jižním pobřeží (Panza, Cava Grado); jezdí jednou za 40 minut cca od 8:00 do 22:00

Detailní informace o cenách jízdenek (stejné po celém ostrově) a dalších praktických zajímavostech najdete v kapitole Doprava na Ischii.

Chystáš se na Ischii?

Naplánuj svou cestu raz dva
naposledy aktualizováno 11. 04. 2023

0 komentářů

Žádná otázka není hloupá ani špatná. Pokud známe odpověď, rádi se o ni podělíme.