Ischia

Co dělat na Ischii

Termální prameny a lázně

Ischia patří mezi nejznámější evropské lázeňské a termální destinace. Díky sopečném původu ostrova na Ischii najdete více než 100 pramenů a vřídel s minerální léčivou vodou na širokou škálu nemocí a potíží.

Teplota termálních pramenů se většinou pohybuje okolo 40 °C, ale narazíte i na vřídla s teplotou přes 60 °C a dokonce i na prameny tryskající do moře o teplotě 96 °C.

Ischia nabídne množství termálních parků s bazény nejrůznějšího ražení od klasických plaveckých s termální vodou, přes masážní a vířivé bazénky po kneippovu či japonskou lázeň. Oblíbené jsou na mnoha místech také bahenní zábaly z vulkanické hlíny.

Termální prameny se na Ischii využívají k léčbě zejména revmatických a kožních problémů, pomáhají při respiračních chorobách nebo rehabilitacích. Lázeňské komplexy samozřejmě může navštívit i zcela zdravý člověk, jelikož prameny nijak neuškodí a naopak mohou blahodárně zapůsobit na organismus jako celek.

Nejznámější termální parky

Na Ischii můžete vybírat zhruba ze 20 termálních parků a lázní s vnitřními i venkovními bazény, kde lze relaxovat klidně celé dny. Většina termálních parků má nádherně upravené venkovní prostory se zahradami, lehátky a některé mají i vlastní přístup na pláž.

Všechny termální parky na Ischii mají otevřeno od dubna do října, konkrétní data zahájení a ukončení provozu se u jednotlivých mírně liší.

 • Poseidonovy zahrady (Giardini Poseidon Terme) – největší park na Ischii leží v jižní části Foria, čítá 22 bazénů a denní vstupné se pohybuje mezi 38 EUR a 45 EUR
 • Termální park Negombo – druhý největší a podle mnohých nejkrásnější park leží na pláži San Montano v klidné části Ischie. Najdete tu 13 bazénů, pláž a nejlepší relaxační zóny, denní vstupné se pohybuje mezi 65 EUR a 70 EUR, výrazné slevy jsou však při návštěvě ve 2 a více lidech
 • Termální park Casitglione – jeden z nejstarších parků, okolo kterého vyrostl hotelový resort, kam i české cestovky pořádají zájezdy, leží mezi Ischia Porto a Casamicciolou a nabídne 10 bazénů. Ceny denního vstupného činí okolo 28 EUR
 • Termální parky Aphrodite Apollon a Tropical – lázeňské komplexy blízko sebe v letovisku Sant'Angelo. Větší Afroditiny a Apolonovy zahrady nabídnou 13 bazénů, menší Tropical 9 bazénů, ale větší relaxační prostory. Ceny do obou se podle sezony pohybují mezi 25 EUR a 40 EUR

Přírodní termální parky

Výše zmíněné parky mají podobu resortů s nádherně upravenými zahradami a podzemní minerální vodou napájenými bazény. Pokud byste chtěli navštívit termální lázně uprostřed přírody, určitě nevynechejte tyto dva parky:

 • Cavascura – staré antické lázně v jeskynních pod vysokým skalním masivem nedaleko pláží Maronti zaujme svým originálním prostředím i krásnými terasami s lehátky. Za denní vstup zaplatíte kolem 20 EUR
 • Ninfe di Nitrodi – netradiční park ve volné přírodě nádherných zelených kopců nabídne venkovní sprchové kabinky a krásnou aromatickou stezku s vysázenými rostlinami podporujícími správnou činnost respiračního aparátu. Denní vstupné stojí od 30 EUR do 45 EUR

Horké písky a mořské vřídlo (zdarma)

Za termální prameny na Ischii nemusíte vždy platit. Na jižním pobřeží existují dvě místa přístupná zcela zdarma 24 hodin denně po 365 dní v roce.

 • Zátoka Sorgeto – vřídlo o teplotě 96 °C vyvěrá přímo do moře jen pár metrů od břehu. V moři jsou vybudované jakési přírodní bazénky z naskládaných kamenů, ve kterých se drží příjemně teplá termální voda promísená s tou mořskou. Kopání v této zátoce je populární i během chladnějších dní, kdy krásně vynikne příjemně teplá voda v moři.
 • Pláž Le Fumarole – malinká pláž v letovisku Sant'Angelo na první pohled nevypadá nijak výjimečně, ale na první dotyk už výjimečná je. Termální sopečné fumaroly přímo pod pláží ohřívají písek až na 45 °C. Položte se na pláž a nechte působit blahodárné účinky tepla, které opět vyniknou především v chladnějších měsících.

Wellness a spa hotely

Veřejné termální parky a prameny doplňuje velké množství hotelů s vlastními termálními bazény a lázeňskými procedurami, které jsou rozmístěné doslova po celé Ischii.

Pláže a koupání

I když Ischia nepatří mezi destinace s nejdelšími plážemi, přesto je v rámci regionu Kampánie jedním z nejkrásnějších míst pro plážovou dovolenou. Místní pláže jsou sice menší (nejdelší měří zhruba 1 km), není jich tu tolik, ale díky členitému pobřeží si na všech plážích dopřejete překrásných výhledů na okolí.

Většinu místních pláží pokrývá jemný až středně hrubý světle-šedivý písek, pláže jsou hezky upravované a organizované a většina má velmi bezpečný přístup do moře.

Pláže jsou umístěné buď v klidných zátokách, anebo je před vlnami chrání umělé vlnolamy z kamenní navezeného do moře.

TOP 5 nejhezčích pláží na Ischii

Centrum plážové turistiky je bezpochyby letovisko Forio na západní straně ostrova, kde najdete hned dvě z nejlepších pláží.

 • pláž Chiaia – kilometr dlouhá živá městská pláž s restauracemi a bary jen pár kroků od centra Foria
 • pláž Citara – asi 600 metrů dlouhá pláž v klidnější jižní části města obklopená obchůdky a restauracemi a s největším termálním parkem Poseidonovými zahradami

Další nádherné místo leží ve městečku Lacco Ameno. Podle mnohých patří pláž San Montao s termálním parkem Negombo vůbec mezi nejkrásnější v celé Kampánii.

Jižní pobřeží Ischie má samozřejmě také svého zástupce mezi nejkrásnějšími plážemi. Navštivte zde nejdelší ostrovní pláž Maronti s délkou více než 1 km umístěnou pod strmými masivy hor a přitom skvěle dostupnou autobusem.

Do "top pětky" bychom určitě zařadili zajímavou pláž Sant'Angelo ve stejnojmenném letovisku, která se nachází na úzké šijí spojující hlavní ostrov Ischia s poloostrůvkem Punta Sant'Angelo.

Speciality gastronomie na Ischii

Milovníci lokálního jídla se jistě budou ptát, jaké typické speciality by na Ischii měli okusit. Všechny restaurace samozřejmě nabízejí klasická italská jídla s důrazem na mořské plody, těstoviny nebo rizoto, ale i přesto se najde pár pokrmů, které jsou typické přímo pro Ischii.

 • králík na divoko s rajčatovou omáčkou (coniglio alla cacciata)
 • sladké pečivo – místní jsou opravdu pyšní na své výrobky a sladké pečivo milují. K nejoblíbenějším patří moučník Babá, nadýchaný piškotový moučník plněný citronovým likérem

Citrony mají ostatně v ischijské kuchyně mnohem větší význam a přítomnost než v kontinentální Itálii. Ostrované obecně milují čerstvé ovoce a zeleninu, jež přimíchávají prakticky do všech druhů jídel.

Objeďte Ischii kolem dokola

Byla by jistě škoda zůstávat jen v okolí svého hotelu v jednom letovisku, zvlášť když jsou na Ischii naprosto ideální podmínky objet celý ostrov kolem dokola.

Poznejte i vnitrozemské zapadlé vesničky nepolíbené masovým turismem, zastavte se na různých plážích a v různých pobřežních městečkách a poznejte Ischii celou. Okolo ostrova vede okružní silnice o délce zhruba 30 km, která vás zavede jak vysoko do kopců, tak přímo k moři.

Nechce se vám půjčovat auto? Nevadí, Ischia má skvělou síť autobusů, kterými celý ostrov klidně za půl dne objedete. Po okružní silnici jezdí každou půlhodinu dvojice okružních autobusových linek CD (Circolare Destra - po směru hodinových ručiček) a CS (Circolare Sinistra - proti směru hodinových ručiček), které na nejvytíženějších úsecích doplňují ještě další spoje.

Detailní informace o cestování po Ischii se dočtete v kapitole Doprava.

Chystáš se na Ischii?

Naplánuj svou cestu raz dva
naposledy aktualizováno 10. 07. 2022
Navrhni úpravu

0 komentářů

Žádná otázka není hloupá ani špatná. Pokud známe odpověď, rádi se o ni podělíme.