Milán
Milán

22 míst co vidět v Miláně

Galleria Vittorio Emanuelle II.

Milán

Nákupní pasáž Vittoria Emanuela II. je turistickým cílem číslo jedna v Miláně. Davy sem míří obdivovat jedinečnou architekturu kryté nákupní galerie a zatočit se na býčích varlatech (mozaika býka v dlažbě), což prý přináší štěstí.

Pasáž je symbolem milánského okázalého luxusu a oblíbeným místem pro setkávání. Stala se také vzorem pro mnoho podobných vnitřních nákupních pasáží po celé světě.

Monumentální krytá třída

Galerie Viktora Emanuela II. vlastně není pasáž v pravém slova smyslu. Spíš jde o pěší nákupní třídu krytou monumentální skleněnou střechou a obklopenou domy s výstavními fasádami.

Plány na výstavbu nákupní arkády vznikly bezprostředně po sjednocení Itálie a pasáž měla sloužit jako národní a politický památník. Postavena je v honosném novorenesančním stylu a dokončena byla roku 1867.

Půdorys pasáže má tvar latinského kříže a vstupy jsou řešeny ve stylu antických římských oblouků. Delší rameno pasáže měří 200 metrů, kratší 100 metrů a obě jsou zastřešena skleněnou střechou. Centrální část galerie zakrývá 40 metrů vysoká skleněné kupole.

Nezapomeňte šlápnout na býka

Podlahu pod centrální kopulí zdobí mozaiky představující významná italská města. Turín reprezentuje mozaika býka a tradice s neznámým původem praví, že pokud pravým podpatkem stoupnete býkovi na jeho varlata, pořádně zatlačíte do země a třikrát se otočíte kolem vlastní osy, bude se vás držet štěstí.

Možná má tato tradice původ v odvěké rivalitě Milána a Turín, každopádně pokud podobným povídačkám věříte, pak se na býčích genitáliích nezapomeňte protočit!

Obchody, restaurace, kavárny

Přízemí Galerie Viktora Emanuela II. okupují obchody těch nejluxusnějších světových značek jako je Prada, Versace nebo Louis Vuitton. Dále zde narazíte na několik luxusnějších kaváren a restaurací, ale pokud máte rádi posezení v centru dění a uprostřed jedné z nejznámějších památek Itálie, pak si zkrátka espresso musíte dát právě zde.

V dalších patrech pasáže pak najdete kanceláře a dokonce i byty.

Ubytování v pasáži

Pokud zas tolik nehledíte na peníze a chcete se ubytovat na těch nejžádanějších lokací, pak zvolte luxusní 5* hotel Galleria Vik Milano s okny přímo do nákupní pasáže.

Jak se do pasáže dostat?

Galleria Vittorio Emanuelle II. spojuje Piazza del Duomo s náměstím před operou La Scala a nachází se tedy přímo v centru Milána. Průchod galerií je otevřen 24 hodin denně, jelikož se fakticky jedná o veřejnou ulici.

Obchody a restaurace uvnitř obvykle otevírají kolem 10:00 do 19:00 až 20:00.

Nejbližší stanice metra:

  • Duomo – 50 metrů od pasáže, kříží se zde linky 1 a 3

Nejbližší zastávky tramvají:

  • Duomo – cca 150 metrů od pasáže (jižního vchodu), linky 2, 3, 12, 14, 15, 16, 19
  • Teatro alla Scala – cca 100 metrů od pasáže (severního vchodu), linka 1

Chystáš se do Milána?

Naplánuj svou cestu raz dva
Avatar uživatele Lajnhart
naposledy aktualizováno 06. 04. 2022
Navrhni úpravu

0 komentářů

Žádná otázka není hloupá ani špatná. Pokud známe odpověď, rádi se o ni podělíme.