Co tady objevíš?

Severoitalská metropole působí na první pohled strohým šedým dojmem a v porovnání s ostatními italskými městy nenabízí ani tolik historických památek. Do Milána se napoprvé nejspíš nezamilujete, ale pokud ve městě strávíte delší čas nebo ho navštívíte víckrát, hlavní město Lombardie vám učaruje a jen tak ho z hlavy nedostanete. Jen stěží lze odolat šálku výborného espressa s výhledem na monumentální Duomo, kouzelné večerní atmosféře v okolí vodních kanálů Navigli nebo lenošení v největším městském parku Sempione u skvostného Castello Sforzesco.

Průvodce pro tebe napsal Lajnhart
Připrav se na
2 dny
Ideální čas na prozkoumání samotného města.
Další tipy před cestou
Hlavní sezóna
Celoročně
Městské turistice nebude bránit žádné roční období.
Více o počasí
Letenky od
1 500 Kč
V současné době se na nižší cenovou hladinu dostanete jen výjimečně.
Akční nabídky
Zavřít boční panel

Duomo

Nikdo by při své návštěvě neměl vynechat hlavní dominantu města, katedrálu Duomo nacházející se v samém srdci metropole. Úchvatný interiér můžete obdivovat zcela zdarma. Za prohlídku střechy zaplatíte 9 euro, pokud vyšlapete všech 165 schodů pěšky, 13 euro, pokud zvolíte pohodlnější cestu výtahem. Pohled ze střechy katedrály je dechberoucí.

Zavřít boční panel

Galleria Vittorio Emanuelle II

Nákupní pasáž je turistickým cílem číslo jedna. Davy sem míří obdivovat jedinečnou architekturu kryté nákupní galerie a zatočit se na býčích varlatech (mozaika býka v dlažbě), což prý přináší štěstí.

Zavřít boční panel

La Scala

Na první pohled nenápadná budova divadla La Scala se nachází na Piazza della Scala, kam se dostanete přímo z Galleria Vittorio Emanuele II. Pokud nejste dítětem štěstěny a neseženete lístky na jedno z četných představení, která ovšem bývají beznadějně vyprodána, vyrazte na obhlídku místa v rámci komentovaných prohlídek (25 euro za osobu). 6 pater lóží vykládaných zlatem a lemovaných karmínovým sametem opravdu stojí za to.

Lístky na představení se dnes dají zakoupit i online. K dostání jsou od pár desítek euro s limitovaným výhledem až do několika stovek euro za nejlepší místa u pódia. Více na oficiálním webu.

Pokud byste lístky chtěli zakoupit až na místě, zajděte do stanice metra Duomo v Galleria del Sagrato, kde je prodejní stánek otevřen každý den od 12:00 do 18:00 večer.

Zavřít boční panel

Museo del Novecento

Muzeum dvacátého století je ideálním útočištěm během deštivých dní. Kromě uměleckých děl světově proslulých malířů, fotografů a sochařů váš pohled uchvátí i výhled na centrální náměstí města Piazza Duomo.

Zavřít boční panel

Castello Sforzesco

Původní Viscontiho palác a následně domov mocné dynastie Sforzů je dnes domovem více než desítky muzeí. Netradiční stavba z červených cihel hostila mistra Leonarda Da Vinciho, který navrhoval obranu hradu.

Zavřít boční panel

Parco Sempione

Největší městský park je oblíbeným místem Miláňanů i cizinců. Udělejte si hezkou procházku až k vítěznému oblouku Arco della Pace, kde zažeňte hlad v jedné z restaurací, nebo ulehněte do trávy a odpočívejte u dobré knížky. Aktivnější jedinci se mohou přidat k řadě běžců, kteří park využívají pro svůj každodenní jogging.

Zavřít boční panel

Santa Maria delle Grazie/Il Cenacolo

Kostel Santa Maria delle Grazie nadchne nejen svou neobvyklou červenou fasádou, ale také klenotem, který ukrývá uvnitř svých zdí, nástěnnou malbou Poslední večeře od mistra Leonarda Da Vinciho.

Zavřít boční panel

Brera

Milovníci Itálie mohou častokrát v Miláně postrádat atmosféru tradiční Itálie, tedy malé uličky s domky s barevnými dřevěnými předokenními žaluziemi, v nichž sídlí miniaturní kavárny a zmrzlinárny. A právě v Breře tohle najdete. Bezcílně se procházejte úzkými uličkami, kochejte se pohledem na tradiční italskou architekturu a zaposlouchejte se do bzučivých zvuků Italy tolik milované Vespy.

Zavřít boční panel

Pinacoteca di Brera

Jedna z nejprestižnějších italských uměleckých škol a největší milánská galerie sídlí v historické čtvrti Brera jen pár set metrů od centra města. Na návštěvu si vyhraďte delší čas, protože místní sbírky zahrnující velikány jako Tiziano, Tintoretto nebo Caravaggio, jsou opravdu obrovské.

Zavřít boční panel

Giardini Pubblici

Další z mnoha městských parků je domovem významných galerií a muzeí. Během deštivých dní zamiřte do zajímavého přírodovědeckého muzea Museo Civico di Storia Naturale s největší geologickou sbírkou v Evropě nebo do Pavilonu moderního umění Padiglione D'Arte Contemporanea.

Zavřít boční panel

Palazzo Reale

Palazzo Reale bylo zničeno bombardováním během 2. světové války a po válce došlo ke kompletní opravě budovy. Dnes místo slouží jako kulturní centrum a konají se zde výstavy.

Zavřít boční panel

Corso Como

Centru nakupování a nočního života dnes dominuje obrovská věž Torre UniCredit největší italské banky UniCredit Bank. Během návštěvy této části města nevynechejte obchod 10 Corso Como, kde naleznete vybrané kolekce světových návrhářů, ale i méně známých značek. V 1. patře se nachází knihkupectví se širokým výběrem knih o umění a designu. Do obchodu se dostanete skrze slunný dvůr, v jehož zadní části se pak nachází 10 Corso Como Outlet.

Zavřít boční panel

Colonne di San Lorenzo

Po setmění se staré římské ruiny mění v místo setkání mladých Miláňanů, kteří vedou nekonečné debaty nad kelímkem piva a vína.

Zavřít boční panel

Navigli

Čtvrť Navigli se rozprostírá kolem vodních kanálů Naviglio Grande a Naviglio Pavese. Kanály představovaly hlavní tepny města, po nichž přicházelo do Milána obrovské množství zboží. Původní funkce kanálů byla nahrazena funkcí estetickou a davy místních a turistů míří do Navigli kvůli příjemné atmosféře a posezení v četných barech a restauracích, které během „aperitivo“ nabízejí občerstvení zdarma.

Po setmění se bary stejně jako sklenice hostů začnou plnit a místo žije až do pozdních nočních hodin. Ve dne čtvrť ožívá díky osobitým obchodům se zbožím netradičních značek a secondhandům, které nabízejí častokrát značkové zboží z druhé ruky.

Zavřít boční panel

Basilica di Sant’Ambrogio

Svatý Ambrož, patron Milána, je pohřben v kryptě baziliky sv. Ambrože. Základy baziliky pocházejí již ze 3. století, ale velká část budovy, tak jak ji známe dnes, vznikla až ve století 11.

Počasí a sezóny v Miláně

Oblast a aktivita Led Úno Bře Dub Kvě Čer Čvc Srp Zář Říj Lis Pro
Milán
Teploty během roku

5 °C

7 °C

13 °C

17 °C

22 °C

26 °C

29 °C

28 °C

24 °C

17 °C

8 °C

4 °C

Počasí

Počasí v Miláně se velmi podobá počasí v České republice s tím rozdílem, že tu daleko více prší a zimy nejsou tak kruté. Na cestu si určitě přibalte deštník a šátek, který vás ochrání před deštěm a vlezlou zimou.

Od května do září je ve městě nejtepleji. Teplota většinou přesahuje 20 °C a srážky ustupují. Naopak nejchladněji je tu od prosince do února, kdy se teploty pohybují někde mezi 5 °C a 0 °C. Během zimních měsíců jsou srážky nejnižší, ale sem tam i v Miláně napadne sníh.

Sezóny a kdy vyrazit

Nejlepším obdobím k návštěvě jsou podzimní a jarní měsíce, kdy teploty klesají na příjemných 20 °C a počet slunečných dní je stále vysoký.

Skvělé akce do Milána

ušetříš až 66%
Akce starší 2 týdnů
ušetříš až 54%
Akce starší 2 týdnů
ušetříš až 90%
Akce starší 2 týdnů
ušetříš až 68%
Akce starší 2 týdnů
5 starších akcí
Průvodce pro vás napsal
Poslední aktualizace před 4 měs
Navrhni úpravu