Umění a design

Procházet se po městě a kochat se pohledem na velkolepé městské paláce a galerie nestojí nic. Pokud byste chtěli vidět umění zblízka, nevynechejte následující místa:

Poslední večeře/Il Cenacolo

Da Vinciho Poslední večeře (Il Cenacolo) se nachází kousek od Corso Magenta v kostele Santa Maria delle Grazie. Mistrovské dílo Leonarda Da Vinciho je hlavní turistickou atrakcí a lístky je třeba objednat předem. Počítejte s vyšší cenou kolem 20 euro za osobu.

Pinacoteca di Brera

Milovníci umění určitě nemohou vynechat klenot města, jednu z nejprestižnějších uměleckých škol v Itálii. Obdivovat tu můžete velikány jako Tiziana, Caravaggia, Veroneseho či Tintoretta.

Museo del Novecento

V překladu muzeum dvacátého století se nachází v samém srdci města na hlavním náměstí Piazza Duomo. V muzeu se konají výstavy největších umělců dvacátého století včetně krále pop-artu Andyho Warhola. Z budovy je krásný výhled na celé náměstí.

Salone del mobile/Milan design week

Milovníci nábytku a bytového designu se každoročně sjíždí do města kvůli největšímu designovému svátku Salone de mobile, na němž představují tisíce domácích i zahraničních značek své nejnovější designové výstřelky. Kromě hlavní výstavy konající se v areálu výstaviště Expo Milano se ve městě nachází i menší expozice. Čeští umělci častokrát představují své umění taktéž v Českém centru.

Více na: https://www.salonemilano.it.

Fashion Week

Milánský týden módy se řadí mezi ty nejznámější ve světě. Dostat se na něj ovšem není nic jednoduchého. Města se během týdnů módy plní celebritami a známými osobnostmi, které chtějí zaujmout nápaditými outfity od světových návrhářů.

Opera

Italská La Scala je ve světě opery velkým pojmem a už jen samotná návštěva divadla stojí za to. Lístky na představení jsou několik měsíců předem vyprodané (kupujte vždy online přes oficiální web), ale místo je možné navštívit i v rámci komentovaných prohlídek.

Aperitivo

Stravte večer jako praví Miláňané, tedy v baru s bohatým občerstvením, které je v ceně nápoje (aperitivo). Většina barů po městě během tzv. „happy hour“ nabízí občerstvení zdarma a leckdy se nejedná jen o směs bramborových lupínků a oliv, ale o bohatý bufet sestávající z těstovin, pizzy, malých sendvičů a spousty dalšího. Nejlepší atmosféru nabízí bary v okolí Navigli, vodních kanálů, kde nasajete tu pravou italskou atmosféru. Volbu baru necháme na vás.

Nákupy

Milán je rájem nákupů a na své si tu přijde opravdu každý. Návštěvníci s naditými peněženkami míří do luxusních obchodů v Quadrilatero d’Oro nacházející se mezi ulicemi Via Monte Napoleone, Della Spiga, Sant’Andrea a Manzoni. Turisté se skromnějšími požadavky si vystačí s nejznámější nákupní třídou Corso Vittorio Emanuele II, která je ohraničena náměstím Piazza San Babila a Piazza Duomo.

Nikdo by ovšem neměl vynechat legendární krytou galerii Galleria Vittorio Emanuele II.

Nejvíce obchodů s lidovými cenami naleznete na nejdelší nákupní třídě města Corso Como, kam se dostanete pěšky z Piazza San Babila. Milovníci vintage by měli zavítat na Corso di Porta Ticinese a pokračovat dále do malebné čtvrti Navigli, která je domovem malých obchůdků a bazarů. V okolí Milána se nachází outletová nákupní centra, do nichž se snadno dostanete předem objednanými autobusy.

Cestovní kancelář Zani Viaggi každodenně vypravuje 2–3 autobusy do nákupního střediska Seravalle. Z centra města odjíždí autobusy také do nákupního centra Foxtown.

Fotbal

Ať už fandíte AC Milán, nebo Inter Milán, vaše kroky budou směřovat na totéž místo. Monumentální stadion San Siro, který pojme až 85.000 fanoušků, je totiž domovem obou milánských fotbalových klubů. Pokud jsou lístky vyprodané nebo se zrovna nic nehraje, navštivte stadion v rámci komentovaných prohlídek každý den od 8:30 do 18:00 za 17 euro.

Program zápasů Seria A (nejvyšší italské ligy) se zveřejňuje až v polovině září a lístky se dají koupit vždy jen s několikatýdenním předstihem. Většinu skoupí místní v rámci celoročních permanentek a na doprodej jde jen minimum lístků. Nadcházející zápasy a ceny vstupenek naleznete na webu sansiro.net.

People Watching

Usaďte se do jedné z místních kaváren a nasávejte atmosféru rušného města spolu s jeho stylově ustrojenými obyvateli.

Kde?

  • Schody před Duomo na Piazza Duomo
  • Městský park Parco Sempione
  • Colonne di San Lorenzo
  • Navigli

Komentáře

Žádná otázka není hloupá ani špatná. Pokud známe odpověď, rádi se o ni podělíme.

Avatar uživatele
Avatar uživatele Lajnhart
Průvodce pro vás napsal
Poslední aktualizace před rokem
Navrhni úpravu