Milán

Co dělat v Miláně

Umění a design

Procházet se po městě a kochat se pohledem na velkolepé městské paláce a galerie nestojí nic. Pokud byste chtěli vidět umění zblízka, nevynechejte následující místa:

Poslední večeře/Il Cenacolo

Da Vinciho Poslední večeře (Il Cenacolo) se nachází kousek od Corso Magenta v kostele Santa Maria delle Grazie. Mistrovské dílo Leonarda Da Vinciho je hlavní turistickou atrakcí a lístky je třeba objednat předem.

Pinacoteca di Brera

Milovníci umění určitě nemohou vynechat klenot města, jednu z nejprestižnějších uměleckých škol v Itálii. Obdivovat tu můžete velikány jako Tiziana, Caravaggia, Veroneseho či Tintoretta.

Museo del Novecento

V překladu muzeum dvacátého století se nachází v samém srdci města na hlavním náměstí Piazza Duomo. V muzeu se konají výstavy největších umělců dvacátého století včetně krále pop-artu Andyho Warhola. Z budovy je krásný výhled na celé náměstí.

Salone del mobile/Milan design week

Milovníci nábytku a bytového designu se každoročně sjíždí do města kvůli největšímu designovému svátku Salone de mobile, na němž představují tisíce domácích i zahraničních značek své nejnovější designové výstřelky. Kromě hlavní výstavy konající se v areálu výstaviště Expo Milano se ve městě nachází i menší expozice. Čeští umělci častokrát představují své umění taktéž v Českém centru.

Více na: https://www.salonemilano.it.

Památky a historie

Milán sice není městem s památkami na každém rohu podobně jako je to například u Říma či Florencie, ale i zde narazíte na světově známé historické stavby, které patří ke skvostům architektury.

K nejvýznamnějším nejen milánským, ale i světovým církevním památkám bezesporu patří jedna z největších katedrála na světě – Duomo di Milano.

Velkému rozvoji Milán vděčí z velké části bohatému a vlivnému rodů Sforzů, kteří městu panovali během 15. století a zanechali po sobě monumentální hrad Castello Sforzesco.

Drobný průsečík milánské i české historie se nachází v bazilice sv. Amrbrože, ve které byl mj. korunován lombardským králem Karel IV.

Opera

Italská La Scala je ve světě opery velkým pojmem a už jen samotná návštěva divadla stojí za to. Lístky na představení jsou několik měsíců předem vyprodané (kupujte vždy online přes oficiální web), ale místo je možné navštívit i v rámci komentovaných prohlídek.

Aperitivo

Stravte večer jako praví Miláňané, tedy v baru s bohatým občerstvením, které je v ceně nápoje (aperitivo). Většina barů po městě během tzv. „happy hour“ nabízí občerstvení zdarma a leckdy se nejedná jen o směs bramborových lupínků a oliv, ale o bohatý bufet sestávající z těstovin, pizzy, malých sendvičů a spousty dalšího. Nejlepší atmosféru nabízí bary v okolí Navigli, vodních kanálů, kde nasajete tu pravou italskou atmosféru. Volbu baru necháme na vás.

Nakupování

Milán je rájem nákupů a na své si tu přijde opravdu každý. Návštěvníci s naditými peněženkami míří do luxusních obchodů v Quadrilatero d’Oro nacházející se mezi ulicemi Via Monte Napoleone, Della Spiga, Sant’Andrea a Manzoni. Turisté se skromnějšími požadavky si vystačí s nejznámější nákupní třídou Corso Vittorio Emanuele II, která je ohraničena náměstím Piazza San Babila a Piazza Duomo.

Nikdo by ovšem neměl vynechat legendární krytou galerii Galleria Vittorio Emanuele II.

Nejvíce obchodů s lidovými cenami naleznete na nejdelší nákupní třídě města Corso Como, kam se dostanete pěšky z Piazza San Babila. Milovníci vintage by měli zavítat na Corso di Porta Ticinese a pokračovat dále do malebné čtvrti Navigli, která je domovem malých obchůdků a bazarů. V okolí Milána se nachází outletová nákupní centra, do nichž se snadno dostanete předem objednanými autobusy.

Cestovní kancelář Zani Viaggi každodenně vypravuje 2–3 autobusy do nákupního střediska Seravalle. Z centra města odjíždí autobusy také do nákupního centra Foxtown.

Detailní informace pro vás postupně zpracováváme v samostatné kapitole Nákupy v Miláně.

Fotbal

Ať už fandíte AC Milán, nebo Inter Milán, vaše kroky budou směřovat na totéž místo. Monumentální stadion San Siro, který pojme až 85.000 fanoušků, je totiž domovem obou milánských fotbalových klubů. Pokud jsou lístky vyprodané nebo se zrovna nic nehraje, navštivte stadion v rámci komentovaných prohlídek každý den od 8:30 do 18:00 za 17 euro.

Program zápasů Seria A (nejvyšší italské ligy) se zveřejňuje až v polovině září a lístky se dají koupit vždy jen s několikatýdenním předstihem. Většinu skoupí místní v rámci celoročních permanentek a na doprodej jde jen minimum lístků. Nadcházející zápasy a ceny vstupenek naleznete na webu sansiro.net.

People Watching

Usaďte se do jedné z místních kaváren a nasávejte atmosféru rušného města spolu s jeho stylově ustrojenými obyvateli.

Kde?

Fashion Week

Milánský týden módy se řadí mezi ty nejznámější ve světě. Dostat se na něj ovšem není nic jednoduchého. Město se během týdnů módy plní celebritami a známými osobnostmi, které chtějí zaujmout nápaditými outfity od světových návrhářů.

Fashion Week Milano se řadí k nejprestižnějším módním přehlídkám na světě. Koná se vždy 2x ročně v únoru/březnu a v září/říjnu. Přehlídky se během týdne konají na 30-40 místech po celém městě.

Oficiální web: www.cameramoda.it/en

Závody Formule 1

Milán je městem zaslíbeným i pro milovníky motorsportu. Prakticky na severním milánském předměstí ve městě Monza se nachází jeden z nejslavnějších evropských motoristických okruhů, na kterém se pořádají závody Formule 1.

Největší událostí v Monze je Grand Prix Itálie pořádaná vždy druhou neděli v září. Ceny lístků na závody Grand Prix se pohybují v rozmezí 100 EUR1 000 EUR podle konkrétního místa.

Prodej lístků a oficiální informace o okruhu v Monze najdete na webu: www.monzanet.it

Chystáš se do Milána?

Naplánuj svou cestu raz dva
Avatar uživatele Lajnhart
naposledy aktualizováno 28. 09. 2023

0 komentářů

Žádná otázka není hloupá ani špatná. Pokud známe odpověď, rádi se o ni podělíme.