Více než 2milionové město módy, nákupů a ekonomické srdce Itálie Milán drží v pohybu síť 4 linek metra. Ačkoliv turistické zajímavosti v centru jsou dostupné pěšky nebo rozsáhlou sítí tramvají, metro bude vždy nejpřehlednější a nejrychlejší dopravou na delší vzdálenosti, například ze všech milánských nádraží do centra.

Informace o dalších typech dopravy se dočtete v kapitole Doprava.

Linky metra

Metro v Miláně má 4 linky, pátá linka je aktuálně ve výstavbě. Jsou označeny číslem a každá má také svoji barvu. Vlaky metra jsou moderní, prostorné a čisté, metro je rozhodně nejspolehlivější forma dopravy v Miláně.

  • Linka M1 (červená) – jezdí napříč centrem západo-východním směrem a spojuje ho s nádražím Cadorna nebo s autobusovým nádražím Lampugnano. Projíždí také pod celou módní čtvrtí Quadrilatero della Moda
  • Linka M2 (zelená) – jede po západním okraji centra a spojuje všechna významná nádraží ve městě: Centrale, Porta Garibaldi, Cadorna a Porta Genova. Jedná se o nejdelší trasu, která na východě jezdí až daleko za hranice Milána
  • Linka M3 (žlutá) – propojuje centrum od severu k jihu s nádražím Centrale i Rogoredo
  • Linka M4 (modrá) – zatím ve výstavbě
  • Linka M5 (fialová) – nejméně turisticky využitelná linka, která jezdí ze severu a západu k nádr. Porta Garibaldi, ale také k fotbalovému stadionu San Siro

Jízdenky na metro a ceny

Metro v Miláně provozuje dopravní podnik ATM a jízdenky jsou tudíž platné i na tramvaje, autobusy a trolejbusy. Využít můžete 3 základní typy jízdenek:

  • 2 EUR – 90 minut
  • 7 EUR – 24 hodin (platí celých 24 hodin od prvního označení)
  • 12 EUR – 3 dny (platí po tři kalendářní dny, nikoliv po 72 hodin)

Lístek na 90 minut lze využít pro neomezený počet přestupů v rámci sítě metra, pokud však nevystoupíte z placené zóny. Při přestupu zónu neopouštíte a přes turnikety se neprochází. Pokud však jako první během své cesty využijete metro, jízdenku už nelze použít v rámci povrchové dopravy.

Kde koupit jízdenky?

Papírové jízdenky koupíte ve všech stanicích metra, kde jsou umístěné automaty. Bez problémů zakoupíte lístek i ve všech trafikách po celém městě.

Alternativou je použití oficiální aplikaci dopravního podniku ATM app (Google Play / App Store). Je nutné se zaregistrovat a přihlásit, následně můžete jízdenky kupovat přes tuto aplikaci a mít je pouze v mobilním telefonu. Před jízdou je potřeba si danou jízdenku aktivovat.

Jak používat jízdenky v metru?

Při vstupu do stanice metra procházíte přes turnikety. Vložte do něj jízdenku, počkejte asi vteřinu než se vám turniket otevře a jízdenka opět vyjede zpět. Nezapomeňte si lístek vzít a uschovat, při výstupu je totiž potřeba znovu. Opět jej musíte vložit do turniketu, problém u 90minutové jízdenky je ten, že vám turniket sice otevře, ale už nevyjede zpět, a to ani v případě, že jste ještě nevyčerpali plných 90 minut. Proto tento lístek nelze dále použít.

U jízdenek s delší platností tento problém není, lístek vám vždy vyjede zpět i při výstupu z metra.

Pokud využíváte jízdenky v mobilu přes aplikaci ATM, u turniketů jen přiložte mobil s otevřenou platnou jízdenkou s QR kódem ke čtečce.

Mapa metra v Miláně

Oficiální aktuální mapy milánského metra najdete na webu dopravního podniku atm.it. Na oficiálním schématu linek níže jsou vyznačeny i vlakové linky S, které lze bez problémů na výše uvedené jízdenky využít i pro cesty po Miláně.

V bílé a růžové zóně Mi1 a Mi3 platí výše popsané jízdenky, do ostatních zón už musíte připlácet speciální příměstský tarif.

Vytvořili jsme i přesnou mapu metra, která lépe přiblíží, kudy vlastně konkrétní linky vedou.

Odkazy

Komentáře

Žádná otázka není hloupá ani špatná. Pokud známe odpověď, rádi se o ni podělíme.

Avatar uživatele
Avatar uživatele Lajnhart
Průvodce pro vás napsal
Poslední aktualizace před měs
Navrhni úpravu