Milán

Metro v Miláně

Více než 2milionové město módy, nákupů a ekonomické srdce Itálie Milán drží v pohybu síť 4 linek metra. Ačkoliv turistické zajímavosti v centru jsou dostupné pěšky nebo rozsáhlou sítí tramvají, metro bude vždy nejpřehlednější a nejrychlejší dopravou na delší vzdálenosti, například ze všech milánských nádraží do centra.

Informace o dalších typech dopravy se dočtete v kapitole Doprava.

Linky metra

Metro v Miláně má 4 linky, pátá linka je aktuálně ve výstavbě. Jsou označeny číslem a každá má také svoji barvu. Vlaky metra jsou moderní, prostorné a čisté, metro je rozhodně nejspolehlivější forma dopravy v Miláně.

  • Linka M1 (červená) – jezdí napříč centrem západo-východním směrem a spojuje ho s nádražím Cadorna nebo s autobusovým nádražím Lampugnano. Projíždí také pod celou módní čtvrtí Quadrilatero della Moda
  • Linka M2 (zelená) – jede po západním okraji centra a spojuje všechna významná nádraží ve městě: Centrale, Porta Garibaldi, Cadorna a Porta Genova. Jedná se o nejdelší trasu, která na východě jezdí až daleko za hranice Milána
  • Linka M3 (žlutá) – propojuje centrum od severu k jihu s nádražím Centrale i Rogoredo
  • Linka M4 (modrá) – zatím ve výstavbě
  • Linka M5 (fialová) – nejméně turisticky využitelná linka, která jezdí ze severu a západu k nádr. Porta Garibaldi, ale také k fotbalovému stadionu San Siro

Jízdenky na metro a ceny

Metro v Miláně provozuje dopravní podnik ATM a jízdenky jsou tudíž platné i na tramvaje, autobusy a trolejbusy. Využít můžete 3 základní typy jízdenek:

  • 2,20 EUR – 90 minut
  • 7,60 EUR – 24 hodin (platí celých 24 hodin od prvního označení)
  • 13 EUR – 3 dny (platí po tři kalendářní dny, nikoliv po 72 hodin)

Lístek na 90 minut lze využít pro neomezený počet přestupů v rámci sítě metra, pokud však nevystoupíte z placené zóny. Při přestupu zónu neopouštíte a přes turnikety se neprochází. Pokud však jako první během své cesty využijete metro, jízdenku už nelze použít v rámci povrchové dopravy.

Kde koupit jízdenky?

Papírové jízdenky koupíte ve všech stanicích metra, kde jsou umístěné automaty. Bez problémů zakoupíte lístek i ve všech trafikách po celém městě.

Alternativou je použití oficiální aplikaci dopravního podniku ATM app (Google Play / App Store). Je nutné se zaregistrovat a přihlásit, následně můžete jízdenky kupovat přes tuto aplikaci a mít je pouze v mobilním telefonu. Před jízdou je potřeba si danou jízdenku aktivovat.

Jak používat jízdenky v metru?

Při vstupu do stanice metra procházíte přes turnikety. Vložte do něj jízdenku, počkejte asi vteřinu než se vám turniket otevře a jízdenka opět vyjede zpět. Nezapomeňte si lístek vzít a uschovat, při výstupu je totiž potřeba znovu. Opět jej musíte vložit do turniketu, problém u 90minutové jízdenky je ten, že vám turniket sice otevře, ale už nevyjede zpět, a to ani v případě, že jste ještě nevyčerpali plných 90 minut. Proto tento lístek nelze dále použít.

U jízdenek s delší platností tento problém není, lístek vám vždy vyjede zpět i při výstupu z metra.

Pokud využíváte jízdenky v mobilu přes aplikaci ATM, u turniketů jen přiložte mobil s otevřenou platnou jízdenkou s QR kódem ke čtečce.

Mapa metra v Miláně

Oficiální aktuální mapy milánského metra najdete na webu dopravního podniku atm.it. Na oficiálním schématu linek níže jsou vyznačeny i vlakové linky S, které lze bez problémů na výše uvedené jízdenky využít i pro cesty po Miláně.

V bílé a růžové zóně Mi1 a Mi3 platí výše popsané jízdenky, do ostatních zón už musíte připlácet speciální příměstský tarif.

Vytvořili jsme i přesnou mapu metra, která lépe přiblíží, kudy vlastně konkrétní linky vedou.

Odkazy

Chystáš se do Milána?

Naplánuj svou cestu raz dva
Avatar uživatele Lajnhart
naposledy aktualizováno 23. 03. 2023
Navrhni úpravu

0 komentářů

Žádná otázka není hloupá ani špatná. Pokud známe odpověď, rádi se o ni podělíme.