Milán

Doprava v Miláně

Jako každá evropská metropole, také Milán disponuje kvalitní a hustou sítí městské hromadné dopravy, která zahrnuje metro, autobusy, trolejbusy, tramvaje a městské vlaky linek "S". Systém městské hromadné dopravy je propojen a postačí vám tak jen 1 lístek. Milán se řadí k jedné z mála evropských metropolí s opravdu rozsáhlou sítí tramvají, které jsou pro turisty výrazně přehlednější než třeba autobusy.

Všechny linky provozuje dopravní podnik ATM, vlaky linek S pak společnost Trenord.

  • Oficiální informace na webu atm.it

Jízdenky na MHD

Lístky jsou jednotné pro všechny druhy dopravy, které provozuje dopravní podnik ATM, tj. metro, tramvaje a zeleno-bílé nebo oranžové autobusy či trolejbusy. Platí také na všech železničních linkách po Miláně označených písmenem "S" a číslem linky, které provozuje společnost Trenord.

Celé město leží v jedné zóně Mi1-Mi3 (tedy ve skutečnosti tři neoddělitelné zóny), pouze kousky červené a zelené linky metra přesahují tuto zónu, nevedou však do turisticky atraktivních destinací. Níže tedy uvádíme pouze ceny jízdenek pro zónu Milán.

Ceny jízdenek Milán

  • 90 minut 2,20 EUR: neomezený počet přestupů
  • 24 hodin – 7,60 EUR: neomezený počet jízd metrem i pozemní dopravou, platí 24 hodin od prvního označení
  • 3 dny – 13 EUR: neomezený počet jízd metrem i pozemní dopravou, platí po 3 po sobě jdoucí kalendářní dny, nikoliv po 72 hodin!
  • Kompletní ceník jízdenek

Kde koupit jízdenky?

Jízdenky se dají koupit v trafikách, v automatech ve všech stanicích metra a na vybraných autobusových a tramvajových zastávkách, kde lze platit kartou i hotovostí. Lístek označíte ve validátorech přímo uvnitř autobusu a tramvaje (vložíte jej dovnitř), v případě metra lístek vkládáte do turniketu.

Alternativním způsobem je nákup jízdenek přes oficiální aplikaci dopravního podniku ATM app (Google Play / App Store). Pro nákup jízdenek je nutné se nejdříve registrovat a přihlásit. Každou jízdenku musíte před nástupem validovat, čímž se vám zobrazí QR kód. Ten přikládáte ke čtečce QR kódů při vstupu do metra (jsou jimi vybaveny všechny turnikety), zatímco v tramvajích nebo autobusech nemusíte přikládat nikam, pouze při kontrole revizorovi.

Vyhledávač spojení a mapy linek

Nejlépe funguje vyhledávání spojení mezi konkrétními stanicemi v mobilní aplikaci ATM (dostupné na: Google Play / App Store), na počítači pak hledejte přes oficiální web Giromilano.it.

Mapy tramvají a autobusů ve formátu .pdf již v aktuálních verzích neexistují. Můžete si však najít mapu konkrétní linky (a klidně zaškrtnout všechny, aby se vám zobrazil komplexní přehled) na webu giromilano.it v sekci "Find Lines".

Metro

Páteří rychlé milánské dopravy je 5 linek metra, kterými se snadno a komfortně dostanete na větší vzdálenosti, zejména od nádraží do centra, které už je samo o sobě relativně kompaktní a klidně ho prochodíte pěšky.

Protože je metro nejvyužívanější prostředek MHD, sepsali jsme o něm detailní informace v samostatné kapitole Metro v Miláně.

Tramvaje

Síť tramvají v Miláně patří k nejrozsáhlejším v Evropě a co do počtu kilometrů tratí se dá skoro rovnat například s pražskou sítí. Jízda milánskou tramvají navíc patří i k oblíbeným turistickým zážitkům, protože na mnoha linkách jezdí v běžném každodenním provozu historické tramvaje z 20. a 30. let 20. století. Tyto tramvaje potkáte na mnoha linkách napříč Milánem, není třeba zjišťovat dopředu, kde jezdí, zkrátka stačí počkat na zastávce.

Větší koncentrace historických tramvají je však rozhodně přímo v historickém centru Milána. Staré tramvaje jsou na to, že jezdí v běžném provozu, v perfektním stavu a jízda s nimi je neopakovatelným zážitkem. Protože jsou součástí normálních linek, jízda těmito historickými tramvajemi nemá žádný speciální tarif, platí zde běžné jízdenky na MHD.

Lístky si v tramvaji označíte vložením do oranžového označovače. V případě 24hod. nebo vícedenních jízdenek si je označujete pouze poprvé.

Nastupovat i vystupovat lze všemi dveřmi.

Autobusy

Autobusy jsou v širším centru a na okrajích Milána všudypřítomné, ovšem zjistit na zastávkách, kam vlastně daná linka jede, může být leckdy poněkud komplikované. Autobusy tak využijete zejména při pravidelném dojíždění například od vzdálenějších hotelů nebo při nahodilých jízdách, kdy se vám bude zdát, že autobus jede směrem, kterým potřebujete.

Lístky si v tramvaji označíte vložením do oranžového označovače. V případě 24hod. nebo vícedenních jízdenek si je označujete pouze poprvé.

Nastupovat i vystupovat lze všemi dveřmi.

Vlaky linek "S"

Podobně jako mnoho jiných evropských metropolí má Milán síť příměstských vlaků označených po německém vzoru písmenem "S" a následně číslem konkrétní linky. I když tyto spoje slouží zejména k dojíždění z města a obcí za Milánem, v rámci městské zóny Mi1-Mi3 můžete tyto vlaky bez obav využívat na běžné jízdenky.

Vlaky však příliš nevyužijete v centru města, ale zejména v diagonále jdoucí od severozápadu na jihovýchod v severní části širšího centra, kudy projíždí hned několik linek, které dohromady jezdí tak často jako metro.

Do centra na nádraží Cadorna zajíždějí ze severních částí Milána linky S3 a S4, které využijete třeba při dojíždění z hotelů, pokud najdete levnější ubytování na okraji Milána.

Noční doprava

Metro a denní linky jezdí zhruba v období 6:00–0:30. Pokud plánujete přesun domů po půlnoci, je třeba, abyste využili noční autobusové spoje, které nahrazují metro a dalších několik linek jezdících tak, aby pokryly co největší plochu města.

Na nočních linkách platí 24hodinové i 3denní jízdenky, avšak jednorázové lístky jsou zde jiného typu. Stojí 1,50 EUR a platí po celou noc na neomezený počet přestupů. Trochu netradičně tyto noční jízdenky nekoupíte v automatech MHD, ale parkovacích automatech rozmístěných po celém městě doslova každých pár metrů ve všech ulicích.

Taxi

Taxíků po městě jezdí opravdu spousta a všechny jsou jednoduše rozeznatelné podle své bílé barvy. Doprava taxíkem vás vyjde na několikanásobně více peněz než hromadná doprava, a tak využití služeb taxikářů doporučujeme jen při prvotním přesunu do hotelu.

Nástupní sazba se pohybuje v rozmezí od 3,50 EUR do 7 EUR. Do kapsy si nejhlouběji sáhnete v nočních hodinách a logicky také během významných svátků. Za každý projetý kilometr si taxikáři v průměru účtují 1 EUR. Pokud zvažujete přesun z letiště do centra města taxíkem, s výše uvedenými cenami nepočítejte. Letiště a jeho okolí spadá do vyšší tarifní kategorie a za jízdu z Malpensy do centra zaplatíte zhruba 95 EUR.

Taxikáři vždy používají taxametr a s podvůdky na turistech se zde prakticky nesetkáte.

Uber

Levnější alternativou taxíků je Uber. Jak na to? Jednoduše si stáhněte aplikaci do svého smartphonu a užijte si ničím nerušenou jízdu. Cena z Hlavního nádraží do centra města vás vyjde na přibližně 15 EUR20 EUR.

Kalkulačka jízdného je k dispozici online a v češtině.

Doprava na letiště

Všechna 3 milánská letiště se nachází relativně daleko od centra. Běžná městská doprava zajíždí pouze na letiště Linate, které je však nejmenší a nemá žádnou přímou linku do oblasti střední Evropy.

Další dvě významnější letiště se nachází cca 60 km od Milána a detailní informace k dopravě se dočtete v našich průvodcích, stačí kliknout na název níže:

Chystáš se do Milána?

Naplánuj svou cestu raz dva
Avatar uživatele Lajnhart
naposledy aktualizováno 28. 09. 2023
Navrhni úpravu

7 komentářů

Žádná otázka není hloupá ani špatná. Pokud známe odpověď, rádi se o ni podělíme.

Avatar uživatele
Martin Ch.
před měs

Dobrý den, je reálné přijet vlakem Malpensa Express z Centrale na letiště v 6:22 s tím, že je odlet (Easyjet/T2) v 7:40? Děkuji.

Kryštof Hájek
před měs

Dobrý den, reálné to je, ale čas pro nějako rezervu (zpoždění, dlouhá fronta na bezpečnostní kontrolu) nebude žádný. 

Avatar uživatele Katarína A.
Katarína A.
před měs

V Taliansku Uber funguje len v luxusnejšej verzii Uber Black, čo je cenovo porovnateľné s cenou prenájmu osobného auta s vodičom. 

Avatar uživatele Pali B
Pali B
před 9 měs

je potřeba aktualizovat ceny, základní jízdné stojí nyní 2,20 atd

CSAcz
před rokem

Není pravda, že 90min jízdenka je na metru nepřestupní, turniket jí vždy vydá a další jí bez problémů přijme, takže na ní lze plnohodnotně jezdit i metrem celých 90 minut. Taky jsem nenarazil na automat, který by nepřijímal karty.

Avatar uživatele
Jakub
před 2 lety

Já použil aplikaci ATM Milano na jízdenky i hledání spojení, ale lze platit i kartou na turniketu , tak si nemusíte kupovat lístky v trafice..

Avatar uživatele J0x
J0x
před 3 lety

"Dvoudenní jízdenka platná po 72 hodin: 11 EUR" je ve skutečnosti třídenní jízdenka platná tři dny (ne 72 hodin!) a stojí 12 EUR.