Pisa
Pisa

13 míst co vidět v Pise

Piazza dei Cavalieri

Památka

Piazza dei Cavalieri

Náměstí rytířů, jak by zněl český překlad, patří k hlavním pisánských náměstím a obecně se bere jako centrum historického města. Za dob středověké Pisy se jednalo o středobod politického života, později v 16. století zde měl sídlo Řád sv. Štěpána a nyní zde sídlí hlavní budova místní univerzity.

Oproti nedostižně slavnějšímu Piazza del Duomo (též Piazza dei Miracoli), které leží 5 minut pěšky a jež je od svého vzniku centrem církevní moci, je tak Rytířské náměstí přesným opakem – odjakživa zde sídlí moc světská.

Paláce po obvodu náměstí

Celé náměstí lemují skvostné paláce, stačí si jen stoupnout doprostřed a pomalu se otáčet o 360°. 

K nejslavnějším beze sporu patří Palazzo della Carovana postavený v polovině 16. století jako sídlo Řádu sv. Štěpána. Jeho architektem je slavný Giorgio Vasari a palác vyniká zejména svoji zdobenou fasádou tzv. technikou sgrafito.

Ve východním rohu náměstí stojí kostel sv. Štěpána, který je postavený ve zdobeném manýristickém stylu a mezi jeho hlavní skvosty patří nádherný zlatý kazetový strop.

Celou západní stanu náměstí pak okupuje Palazzo del Collegio Puteano, který vznikl na začátku 17. století a vyniká bohatými freskami na fasádě.

Přímo před palácem Carovana pak můžete obdivovat nádhernou sochu z roku 1596, který představuje Cosima I. Medicejského, vévodu florentského a později i toskánského v první polovině 16. století.

Jak se sem dostat

Na Piazza dei Cavalieri se nejlépe dostanete pěšky. Od Šikmé věže nejrychleji ulicemi Via Capponi a Via Martini, kterými sem dojdete asi za 5 minut. Z druhé strany vám cesta od řeky Arno potrvá rovněž kolem 5 minut, od nádraží pak velmi pomalou chůzí přes centrum kolem půl hodinky.

Chystáš se do Pisy?

Naplánuj svou cestu raz dva
Avatar uživatele
naposledy aktualizováno 17. 07. 2022

0 komentářů

Žádná otázka není hloupá ani špatná. Pokud známe odpověď, rádi se o ni podělíme.