Pisa

13 míst co vidět v Pise

Šikmá věž

Památka

Torre pendente

Šikmá věž v Pise je pojem, který znají turisté z celého světa. Torre pendente, jak zní její italský název, stojí na Piazza dei Miracoli (Náměstí zázraků) na severním okraji Pisy a její věhlas je patrný na první pohled. Šikmá věž funguje jako zvonice blízké katedrály Nanebevzetí Panny Marie a dosahuje výšky téměř 56 metrů.

Proč je věž šikmá a jaký je náklon?

Výstavba zvonice začala zhruba o sto let později po dokončení katedrály, přesněji v roce 1173 a trvala téměř 200 let. Už rok po začátku stavby se však kvůli mělkým základům v měkké hornině začala pomalu naklánět. Stavitelé se náklon snažili vyrovnat zesílením základů na straně náklonu, což se sice povedlo, ale jen o několik let později se věž začala naklánět na opačnou stranu.

Architekti se tak vrchní patra snažili stavět jinak, mírně nakloněná proti směru náklonu, což opět pomohlo a náklon se zastavil. Projet byl však přehodnocen, z původního plánu vybudovat nejvyšší zvonici té doby bylo upuštěno a věž byla roku 1373 zakončena 6. patrem.

Během 20. století se však vychýlení zvětšilo až na 5 metrů a sklon se zvýšil na 5,5°. Speciálními stavební postupy a odsáváním měkkého podloží došlo k zastavení a stabilizování náklonu na současných 3,97 stupních

Výška věže nad povrchem je přesně 55,86 metrů v nižší části, resp. 56,67 metrů ve vyšší části.

Vstupné a otevírací doba

Věž je od roku 2001 opět zpřístupněna veřejnosti a můžete tak po schodech vystoupat na nejvyšší vyhlídku v Pise.

Cena vstupenky činí 20 EUR pro výstup na věž a vstup do katedrály (která je však samostatně přístupná zdarma). Vstup do všech objektů katedrály a jejího okolí (včetně věže) je 27 EUR. Ceny vstupenek jsou stejné pro všechny věkové kategorie.

Věž je otevřená denně od 9:00 do 17:30 během zimy, v létě je pak otevírací doba až do 19:30.

Oficiální web včetně nákupu vstupenek: www.opapisa.it/en

Ubytování u šikmé věže

Chcete-li se ubytovat přímo v oblasti šikmé věže, máte na výběr hned z několika hotelů umístěných do 5 minut pěší chůze od věže. Ceny hotelů v okolí se pohybují okolo 1 500 Kč na noc pro 2. Vybrali bychom například 3* Hotel Pisa Tower nebo velmi stylový a příjemný hotýlek Helvetia Pisa Tower.

Jak se sem dostat

K Šikmé věži se z centra Pisy dostanete pěšky asi za 15 minut po dobře značené cestě. Nejbližší autobusová zastávka je na ulici Via Bonanno a jmenuje se Torre. Zastavuje zde páteřní linka LAM Rossa a linka 21. Svoje zastávky zde mají i meziměstské spoje do města Lucca.

Chystáš se do Pisy?

Naplánuj svou cestu raz dva
naposledy aktualizováno 31. 12. 2021
Navrhni úpravu

2 komentáře

Žádná otázka není hloupá ani špatná. Pokud známe odpověď, rádi se o ni podělíme.

Avatar uživatele
Věra Třešňákova
před 4 měs

Kolik stoji parkovani v Pise?

Avatar uživatele hugonovak
hugonovak
před 4 měs

Na parkovisku pri veži prvá hodina 3€, potom 2€ na hodinu.