Pisa

Jak se dostat do Pisy

Letecky

Pisa je skvěle dostupná zejména letadlem, které představuje nejrychlejší, ale i zdaleka nejlevnější variantu cesty. Město má vlastní mezinárodní letiště Pisa Galilei (PSA), na které míří hlavně nízkonákladové lety Ryanairu z celé Itálie a významných evropských měst.

Pro české a slovenské cestovatele je právě Ryanair nejlepší volbou cesty. Provozuje sem linky z těchto měst:

  • Praha – 2x týdně, zpáteční letenky od 500 Kč, nejběžnější cena se pohybuje okolo 2 500 Kč
  • Vídeň – 2x týdně, zpáteční letenky od 500 Kč, nejběžnější cena se pohybuje okolo 2 500 Kč
  • Wroclaw a Krakow – 2x týdně, zpáteční letenky od 500 Kč, nejběžnější cena se pohybuje okolo 3 000 Kč

Alternativou pro cesty do Pisy může být i 85 km vzdálené letiště Florencie, na které létá z Prahy aerolinka Vueling, ve většině případů však nabízí mírně dražší letenky než Ryanair přímo do Pisy.

Autobusem z ČR

Mezi Prahou a Pisou jezdí 3x týdně přímá linka autobusů Flixbus, které noční cestu zvládnou asi za 14 hodin. Ceny zpátečních jízdenek se v závislosti na obsazenosti spoje prodávají mezi 1 700 a 2 800 Kč.

Vlakem po Itálii

Pisa má skvělé železniční spojení se zbytkem Itálie. Velmi často i pohodlně se dostanete do všech větších italských měst od Alp po Sicílii. Pisa sice neleží na vysokorychlostní trati, ale i tak z ní míří spoje do všech koutů země. Přímé mezinárodní vlaky do Pisy nejezdí.

Jízdenky na dálkových spojích (tj. všechny vlaky označené jako Inter City IC, Frecciargento, Frecciabianca, Frecciarossa) kupujte pro nejnižší cenu ideálně online s předstihem alespoň 3 týdnů na webu trenitalia.com.

Naopak u regionálních spojů (R - Regionale nebo RV - Regionale Veloce) je cena jízdenky vždy stejná až do odjezdu. Koupit můžete také online, ale stačí i před odjezdem u pokladny nebo v automatu.

Například z Pisy do Říma pojedete od 22 EUR, do Florencie od 8,70 EUR, Boloni od 15 EUR, Janova od 14 EUR nebo Milána od 22 EUR. Detailní informace o lokálních spojích po Toskánsku najdete například v kapitole Aktivity tohoto průvodce nebo v kapitole Doprava průvodce Toskánskem.

V Pise najdete dvě nádraží:

  • Pisa Centrale – hlavní nádraží, na kterém zastavují všechny vlaky jezdící do/z Pisy
  • Pisa San Rossore – nádraží při cestě na sever po pobřeží nebo do Luccy, kde zastavují jen regionální spoje

Autobusem po Itálii

Dálkové spoje

Do Pisy se dostanete i několika autobusovými společnostmi, cesta do valné většiny měst je však vždy výrazně pomalejší a hlavně výrazně méně frekventovaná než při cestě vlakem. Výhodou tak může být nižší cena, ale ani ta rozhodně není pravidlem.

Nejlevnější jízdenky nabízí dopravce Itabus, a to už cca od 5 EUR na dálkových spojích při koupi online alespoň s měsíčním předstihem na itabus.it. Za tuto cenu pořídíte jízdenky z Pisy například do Turína nebo Říma. Kratší spoje do Janova a La Spezie začínají už na 2 EUR.

Dalším významným dopravcem je Flixbus, který nabízí spojení například do Janova, Říma, Nepole a dalších. Ceny obvykle začínají cca na 15 EUR a jízdenky vždy zakoupíte online na webu flixbus.cz.

Posledním větším dopravcem jezdícím do Pisy je Marinonus, který nabízí spojení po celé Itálii, cenově však obvykle vychází nejdráž (cca od 30 EUR výš). Lístky zakoupíte na webu marinobus.it.

Dálkové autobusové nádraží najdete na severu Pisy poblíž Šikmé věže na parkovišti Pietrasanta (viz poloha na mapě).

Lokální spoje

Z Pisy do okolních vesnic, kam nejezdí vlak, dostanete frekventovaným spojením autobusů. Centrální zastávka se jmenuje Pisa Sesta Porta a nachází se asi 150-200 metrů od vlakového nádraží Centrale (viz poloha na mapě).

Jízdenky koupíte v pokladně na autobusovém nádraží, u řidiče, případně v mobilní aplikaci Tabnet (Google Play / App Store).

Detailní informace o cestování po Toskánsku najdete v průvodci Toskánskem.

Chystáš se do Pisy?

Naplánuj svou cestu raz dva
Avatar uživatele
naposledy aktualizováno 17. 07. 2022

0 komentářů

Žádná otázka není hloupá ani špatná. Pokud známe odpověď, rádi se o ni podělíme.