Kostarika
Kostarika

12 míst co vidět v Kostarice

Arenal

Vulkán Arenal

Arenal je samostatně stojící sopka čnící do výšky 1 670 m, která je stále neustále aktivní. Tato hora beze sporu patří k jedněm z největších symbolů Kostariky, její přítomnost ve víceméně otevřené krajině totiž působí opravdu majestátně.

Celá hora a okolí je součástí národního parku Arenal, který je vybaven více či méně značenými turistickými treky.

Výstup na vrchol Arenalu

Hned zpočátku je třeba zdůraznit, že výstup na vrchol sopky ke kráteru je ilegální a nebezpečný. Ostatně celé úbočí hory je turistům zapovězeno, a to z dobrých důvodů. Tím prvním je fakt, že sopka je neustále aktivní a dokonce patří k nejaktivnějším vulkánům na světě. Výrony lávy jsou v některých obdobích na každodenní bázi, což v kombinaci s absencí bezpečných turistických stezek znamená významné riziko.

Tím druhým faktem je právě nulové vyznačení tras, což je ve velmi strmém a nestabilním terénu Arenalu značně nebezpečné.

Treky v národním parku

Dostatek turistiky si však můžete užít pod Arenalem, přitom se nemusíte bát, že byste se ochudili o nádherné výhledy. Parque Nacional Volcán Arenal je krásné místo, kde se střídá řídce zalesněná krajina nízkou vegetací s vyschlými lávovými poli, hustou džunglí i velkým jezerem Laguna de Arenal. Doslova z každé turistické stezky se naskytnou dechberoucí výhledy na monumentální horu.

V rámci národního parku máte k dispozici asi desítku značených tras, většinou mírné až střední náročnosti. Průměrná délka tras se pohybuje mezi 2 až 6 km, takže výletování je zde opravdu pro každého.

Přehlednou mapu treků i s popisem najdete například na webu alltrails.com.

Výstup na Cerro Chato

Protože výšlap na samotný Arenal není legální, za vděk můžete vzít menším 1 140 metrů vysokým vulkánem Cerro Chato, který se nachází jen asi 5 km od Arenalu. Tento kopec je celý zalesněný včetně vrcholu a svahy nejsou ani zdaleka tak strmé jako u Arenalu. Navíc je již neaktivní a nehrozí zde žádné nebezpečí sopečné činnosti. Povolený je výstup pouze po značené turistické trase za poplatek 6 000 CRC.

Na vrcholu pak v kráteru najdete idylické jezero celé ohraničené hustým lesem.

Výstup na Cerro Chato je nejlepší z jeho východní strany, začátek stezky je poblíž populárního vodopádu La Fortuna, ke kterému se dá dojet autem.

Cesta na vrchol měří asi 3,5 km jedním směrem a celkově zabere tam i zpět dohromady kolem 3 hodin, viz mapa trasy.

Vstupné a otevírací doba

Oblast bezprostředně kolem sopky, tzn. hlavně treky "Arenal Volcano" a "Arenal 1968" je pro návštěvníky zpoplatněna částkou 15 USD, kterou zaplatíte v malém návštěvnickém centru (viz mapa).

Otevřeno je od 8:00 do 16:00.

Ubytování

Vyhledáváte-li místa uprostřed panenské přírody nebo jen v malých vesničkách, pak se aspoň na 1-2 dny zastavte právě v okolí sopky Arenal. Najdete zde několik skvěle hodnocených soukromých apartmánů s cenami od 1 000 Kč na noc ve 2lůžkovém pokoji. Doporučili bychom třeba apartmány Castillo del Arenal nebo El Castillo Paradise na břehu laguny.

Jeden z nejlepších hotelů v okolí Arenalu je pak 4* Hotel Arenal Lodge na odlehlém místě u jezera a přitom skvěle dostupné po blízké silnici.

Jak se sem dostat

Arenal leží přesně na půli cesty mezi letišti San Jose (131 km) a Liberia (130 km). Až k návštěvnickému centru vede pohodlná asfaltová cesta a odbočka k němu je značena z hlavní silnice číslo 142.

Autobusem se přímo k Arenalu nedostanete, pouze do města La Fortuna, ze kterého byste však museli stopovat.

Chystáš se do Kostariky?

Naplánuj svou cestu raz dva
Avatar uživatele
naposledy aktualizováno 11. 09. 2022

3 komentáře

Žádná otázka není hloupá ani špatná. Pokud známe odpověď, rádi se o ni podělíme.