Zpět na seznam míst co vidět v Budapešti
Andrássy út

Andrássyho třída

Andrássyho třída (maďarsky Andrássy út) je určitě nejznámější a nejvýznačnější ulicí Budapešti, kde najdete mnoho luxusních butiků, bezpočet restaurací a kaváren i množství galerií a muzeí, paláců a státních budov. Pod celou délkou Andrássyho třídy vede známá Jubilejní linka metra M1 hovorově známá jako Földalatti.

Tato 2,5kilometrová třída vede od Baziliky svatého Štěpána až k Náměstí hrdinů.

Nejlevnější ubytování v Budapešti (Booking.com)

Historie a zápis do UNESCO

O stavbě velkolepého městského bulváru bylo rozhodnuto v roce 1870 spolu se strmě narůstajícími dopravními potřebami. Hlavním cílem bylo spojit Staré město s populárním parkem Városliget a vybudovat obchodní i administrativní třídu pro rychle se rozrůstající Pešť, později Budapešť.

Stavba začala roku 1872 a byla dokončena spolu s většinou budov v rekordně krátkém čase již roku 1876.

V roce 1987 byla Andrássyho ulice a její těsné okolí zapsána na seznam UNESCO jako unikátní a výrazně městotvorné urbanistické dílo.

3 části Andrássyho třídy

Bulvár lze krásně rozdělit na 3 odlišné a skoro stejně dlouhé části:

  1. Od náměstí Deák Ferenc tér po křižovatku Oktogon: nejužší část s jednou řadou stromů po každé straně, kde najdete největší koncentraci luxusních obchodů, bank a kanceláří významných firem, nachází se zde také monumentální budova opery.
  2. Od křižovatky Oktogon po náměstí Kodály körönd: ulice se rozšiřuje o další dvě řady stromů a o dvojici bočních ulic určených. V této časti jsou zejména velké obytné secesní domy a univerzity.
  3. Od náměstí Kodály körönd až k parku Városliget: třída se ještě rozšíří o středový pás stromů a obklopují ji zejména vily s velkými zahradami, velká část z nich sloužící jako velvyslanectví.

Ubytování

Vzhledem k faktu, že pod celou třídou jezdí linka metra do historického centra, je toto místo strategické pro ubytování, pokud milujete být v centru dění. Najdete zde několik skvělých hotelů, ceny jsou vyšší a pohybují se mezi 2 000 a 3 000 Kč za noc pro 2:

 

  • Naviguj: 47.5059, 19.0644

Další místa v Budapešti

Komentáře

Žádná otázka není hloupá ani špatná. Pokud známe odpověď, rádi se o ni podělíme.

Avatar uživatele
Avatar uživatele kk.ptackova
Průvodce pro vás napsal
Poslední aktualizace před 8 dny
Navrhni úpravu