Zpět na seznam míst co vidět v Budapešti
Bazilika Sv. Štěpána

Bazilika svatého Štěpána

Bazilika se nachází v samotném srdci města a patří k nejvýznačnějším památkám v celém Maďarsku, jelikož jsou v ní uloženy národem nejvíce uctívané ostatky mumifikované ruky krále svatého Štěpána. Krásný je však i samotný interiér s obřími varhanami, ten je zdoben obrazy a sochami.

Nejlevnější ubytování v Budapešti (Booking.com)

Katedrála je vysvěcena na počest krále Štěpána, který roku 896 sjednotil maďarské kmeny a je považován za zakladatele maďarského státu. Bazilika je také nejvýznamnějším římsko-katolickým kostelem a s výškou 96 metrů třetí nejvyšší stavbou v Maďarsku. Spolu se stejně vysokou budovou Parlamentu tvoří dominantu Pešti, historického města na levém břehu Dunaje.

Na ochoz hlavní věže lze vyjet výtahem nebo vystoupat po 364 schodech a užít si krásnou vyhlídku na Budapešť.

Historie baziliky

Tato stavba v neoklasicistním stylu započala již v roce 1847 podle plánů Józsefa Hilda, byla však bohužel zpomalena zřícením kopule v roce 1868, pravděpodobně kvůli působení spodních vod z Dunaje.

Vedením stavby byl po této nešťastné události pověřen Miklós Ybl, který vybudoval tři patra odvodňovacích sklepů a celou stavbu upravil do novorenesančního stylu. Roku 1905 mohla být bazilika vysvěcena a v roce 1931 dostala jako první v Maďarsku titul Basilica minor.

Relikvie svatého Štěpána

K nejvýznamnější relikvii uložené v bazilice patří rozhodně tzv. Svatá pravice, mumifikovaná pravá paže svatého Štěpána, která byla údajně neporušená nalezena v hrobě 45 let  po jeho smrti.

Ruka je uložená v kapli sv. Štěpána uvnitř baziliky.

Vstupné a otevírací doba

Bazilika je pro veřejnost otevřená denně v časech 9:00–19:00, vyhlídková plošina na věži pak 10:00–17:30, v zimě jen do 16:30.

Vstupné se neplatí při vstupu do baziliky. Vstupenka na věž vyjde 1 500 HUF, více na oficiálním webu.

Poloha a doprava

Szent István Bazilika stojí přímo v centru Budapešti pěšky pohodově dostupná od všech ostatních významných památek. Bazilika je skvěle dostupná i MHD:

  • Stanice Bajcsy-Zsilinszky út – metro M1; autobusy 105, 178
  • Zastávka Szent István Bazilika – autobus 9; trolejbusy 72M, 73M
  • Stanice Deák Ferenc tér – metro M1, M2
  • Naviguj: 47.5009, 19.054

Další místa v Budapešti

Komentáře

Žádná otázka není hloupá ani špatná. Pokud známe odpověď, rádi se o ni podělíme.

Avatar uživatele
Avatar uživatele kk.ptackova
Průvodce pro vás napsal
Poslední aktualizace před měs
Navrhni úpravu