Zpět na seznam míst co vidět v Budapešti
Budapešť

Maďarský parlament

Budova maďarského parlamentu patří rozhodně mezi nejkrásnější a nejpůsobivější parlamentní budovy světa a tvoří jednoznačnou dominantu Budapešti i symbol Maďarska.

Nejlevnější ubytování v Budapešti (Booking.com)

Působivá stavba na břehu Dunaje

Parlamentní budova, v maďarštině zvaná Országház, je monumentální stavba dlouhá 268 metrů, 123 metrů široká a kupole má výšku 96 metrů,  patří k největším svého druhu na světě. Kromě parlamentu zde má své úřední místnosti i maďarský prezident a vláda.

Stavba byla zahájena v roce 1885 a dokončena o 19 let později v roce 1904. Budova čítá téměř 700 místností a je tak největší budovou v celém Maďarsku. V současné době zde sídlí Národní shromáždění a jsou v něm uloženy korunovační klenoty krále Štěpána.

Parlament je opravdu pozoruhodná budova ve zvláštním novogotickém stylu a můžete ho obdivovat jak zvenčí, tak zevnitř při komentovaných prohlídkách. V noci je působivě nasvícen a nejlépe noční parlament můžete pozorovat z Rybářské bašty, která se tyčí přes řeku přímo naproti Parlamentu.

Maďarské korunovační klenoty

V nejhonosnějším Kupolovém sále přímo uprostřed budovy parlamentu můžete obdivovat veřejnosti přístupné maďarské korunovační klenoty a insignie. Svatoštěpánská koruna se řadí k nejcennějším evropským korunovačním klenotům. Za povšimnutí stojí ohnutý kříž na vrcholu koruny, který byl údajně poškozen při tajném vynášení z královského paláce a nikdy nebyl narovnán.

Uherské korunovační klenoty se poprvé měly použít v roce 1 000, kdy korunu sv. Štěpána údajně poslal papež Silvestr II. králi Štěpánovi I. Uherskému k jeho korunování a patří tak k nejstarším v Evropě.

Korunovační klenoty doplňuje jablko, žezlo a meč.

Prohlídka parlamentu a vstupné

Nádhernou budovu parlamentu by byla velká škoda spatřit jen zvenčí. Místy až neuvěřitelně honosné a nádherné prostory parlamentu včetně místnosti s Uherskými korunovačními klenoty jsou veřejnosti přístupné, a to dokonce denně v časech 8:00–16:00.

Vstupenky se dají v omezeném množství koupit přímo na místě, ovšem rozhodně doporučujeme lístky zakoupit online v předstihu, abyste měli jistotu volného místa. Cena vstupenky je následující:

  • 3 500 HUF pro dospělé
  • 1 900 HUF pro studenty ve věku 6-24 let

Oficiální web návštěvnických prohlídek maďarského parlamentu: www.parlament.hu/en/web/visitors/visiting

Poloha a doprava

Budova parlamentu stojí přímo v centru Budapešti na břehu Dunaje a lze k ní dojít pohodlně pěšky od kterékoliv významné památky v centru. Využít lze samozřejmě i MHD:

  • Stanice Kossuth Lajos tér – metro M2; tramvaje 2, 2M; autobusy 15, 115; trolejbusy 70, 78

Ubytování

Hledáte-li hotel, který vám naskytne výhled na nejvíce ikonickou maďarskou stavbu, pak hledejte ubytování na druhé straně Dunaje. Nejlepší je v tomto směru rozhodně Novotel Budapest Danube přímo naproti parlamentu nebo botel na řece OnRiver Hotels - MS Cézanne.

  • Naviguj: 47.5072, 19.0455

Další místa v Budapešti

Komentáře

Žádná otázka není hloupá ani špatná. Pokud známe odpověď, rádi se o ni podělíme.

Avatar uživatele
Avatar uživatele kk.ptackova
Průvodce pro vás napsal
Poslední aktualizace před 4 dny
Navrhni úpravu