Zpět na seznam míst co vidět v Budapešti
Budapešť

Most Széchenyi lánchíd

Řetězový most (Széchenyi Lánchíd) postavený v roce 1849 byl prvním spojením mezi tehdy samostatnými městy – Budou a Peští (města byla sloučena v roce 1872). Vznikl z iniciativy hraběte Istvána Széchenyiho, který přivezl do Maďarska parní stroj a založil Maďarskou akademii věd a projektovali ho britští inženýři William a Adam Clarkovi.

Nejlevnější ubytování v Budapešti (Booking.com)

Ačkoliv má ve svém názvu přímo slovo "řetězový", ve skutečnosti se jedná o klasický visutý most, architektonicky však patří k těm nejkrásnějším v Evropě s rozpětím 202 metrů v době svého zprovoznění dokonce patřil k největším na světě. Části mohutných ocelových řetězů vážicích přes 5 000 tun jsou připevněny k mohutným kamenným branám, jež vytvářejí nejvýraznější mostní prvek.

Széchenyiho most je také prvním z 8 novodobých mostů, který spojil dvě města Budu a Pešť a je tedy tím nejslavnějším budapešťským mostem.

Na budínské straně navazuje na most Budínský tunel pod Hradním vrchem s nádherným vstupním portálem. Jeho stavba začala nedlouho po dokončení mostu a hotov byl již roku 1857.

  • Naviguj: 47.499, 19.044

Další místa v Budapešti

Komentáře

Žádná otázka není hloupá ani špatná. Pokud známe odpověď, rádi se o ni podělíme.

Avatar uživatele
Avatar uživatele kk.ptackova
Průvodce pro vás napsal
Poslední aktualizace před měs
Navrhni úpravu