Budapešť
Budapešť

25 míst co vidět v Budapešti

Most Széchenyi lánchíd

Most

Budapešť

Řetězový most (Széchenyi Lánchíd) postavený v roce 1849 byl prvním spojením mezi tehdy samostatnými městy – Budou a Peští (města byla sloučena v roce 1872). Vznikl z iniciativy hraběte Istvána Széchenyiho, který přivezl do Maďarska parní stroj a založil Maďarskou akademii věd a projektovali ho britští inženýři William a Adam Clarkovi.

Hotely s výhledem na Dunaj

Ačkoliv má ve svém názvu přímo slovo "řetězový", ve skutečnosti se jedná o klasický visutý most, architektonicky však patří k těm nejkrásnějším v Evropě s rozpětím 202 metrů v době svého zprovoznění dokonce patřil k největším na světě. Části mohutných ocelových řetězů vážicích přes 5 000 tun jsou připevněny k mohutným kamenným branám, jež vytvářejí nejvýraznější mostní prvek.

Széchenyiho most je také prvním z 8 novodobých mostů, který spojil dvě města Budu a Pešť a je tedy tím nejslavnějším budapešťským mostem.

Na budínské straně navazuje na most Budínský tunel pod Hradním vrchem s nádherným vstupním portálem. Jeho stavba začala nedlouho po dokončení mostu a hotov byl již roku 1857.

Chystáš se do Budapešti?

Naplánuj svou cestu raz dva
Avatar uživatele kk.ptackova
naposledy aktualizováno 05. 04. 2024

0 komentářů

Žádná otázka není hloupá ani špatná. Pokud známe odpověď, rádi se o ni podělíme.