Cestování Covid-19

Od 1.7. lze na Maltu z ČR, Slovenska, Rakouska, Polska či Německa cestovat bez omezení. Rovněž návrat zpět do ČR je možný bez omezení Aktuální informace na webu Ministerstva zahraničí.

Před odletem na Maltu je lepší vyplnit dva formuláře týkající se vašeho pobytu:

Zdraví a zdravotní rizika

Na Maltě není nutné se obávat žádných zdraví ohrožujících věcí. Platí zde podobná pravidla a zvyklosti (co se týče zdravotních rizik) jako jinde v EU.

Výskyt nebezpečných zvířat je na Maltě skutečně jen ojedinělý. Žádný ze tří druhů hadů, kteří zde žijí, není jedovatý, a tak v podstatě jediným pevninským nebezpečím z živočišné říše mohou být pro turisty toulaví psi a kočky, který tu ale není mnoho. Vzteklina se navíc na Maltě nevyskytuje.

Co se týče moře, tak např. žraloci jsou k vidění pouze ojediněle a zejména ve větších hloubkách, proto se jich turisté nemusí příliš obávat. Nebezpečí poranění hrozí potápěčům spíše při kontaktu s mořskými ježky a podobnými ostnatými živočichy. 

Potápění a šnorchlování může být nebezpečné při špatném počasí, vzhledem k členitému a útesovému pobřeží Malty. Pokud nejste příliš zkušení plavci, nikdy se nevydávejte dál od moře a vždy se zdržujte v menších zátokách. 

Zdravotnictví a případné ošetření

Malta je považována za velmi vyspělou zemi s vysoce rozvinutou a nadstandardní zdravotní péčí. V rámci celosvětového výzkumu získala Malta 5. místo na stupnici nejbezpečnějších míst světa. Na základě předložení průkazu pojištěnce má každý občan Evropské unie nárok na bezplatné ošetření v nemocnicích a klinikách financovaných vládou. Všichni turisté musí brát na vědomí, že ošetření na základě předložení průkazu pojištěnce zahrnuje pouze nezbytně nutné výlohy a v případě závažnějších zranění je lepší zřídit si předem u své pojišťovny cestovní pojištění.

Voda

Voda z vodovodní sítě je nezávadná, ale jde o odsolenou vodu z moře. Doporučujeme pít vodu balenou, kterou běžně zakoupíte v místních obchodech. 

Očkování

Na Maltu není potřeba žádné očkování, jedná se o standardní vyspělou evropskou zemi bez výskytu tropických chorob.

Kriminalita

Malta je velmi bezpečnou destinací, závažné zločiny tu jsou naprosto výjimečné. Přesto zvláště v turistických oblastech se nikdy nedá vyloučit výskyt kapesních zlodějů, a to především na plážích nebo v autobusech. Riziko je nicméně výrazně nižší než v jiných evropských státech.

Na Maltě nejsou příliš rozšířené ani různé "turistické pasti" v podobě přepálených cen nebo třeba nekalého informování o finální ceně. Kupříkladu taxíky, které na mnoha místech světa nemají valnou pověst, jsou na Maltě pro turisty zcela férové a podvodné jednání se tu vyskytne naprosto ojediněle.

Elektřina

V maltské elektrické síti je napětí o hodnotě 240 V, zásuvky jsou britského typu. V případě, že budete potřebovat pro své elektrické spotřebiče adaptér, lze ho běžně zakoupit na recepci hotelu nebo v obchodech.

Důležité kontakty

Telefonní čísla:

  • Hasiči: 199
  • Záchranná služba: 196
  • Policie: 191

Velvyslanectví ČR na Maltě není, zastoupeno je velvyslanectvím ČR v Římě.

Konzulát Malty v ČR

  • Perlova 1, Praha 1
  • tel.: 02/ 2166 7360, fax: 02/ 2166 7387

Konzulát ČR na Maltě

  • Honorary Consulate of the Czech Republic, No. 7, Pjazza Celsi, Naxxar, NXR 03
  • Tel.: 00356 21 413893, 21 412807, 21 4174218, mobile: 00356 9949 7478, fax: 00356 21 414120

Komentáře

Žádná otázka není hloupá ani špatná. Pokud známe odpověď, rádi se o ni podělíme.

Avatar uživatele

Nechceš klikat? Přidej se mezi nás! (pokud nejsi robot)

Avatar uživatele jantomsa
Průvodce pro vás napsal
Poslední aktualizace před 21 hod
Navrhni úpravu