Comino
Malta

Bezpečnost na Maltě

Zdraví a zdravotní rizika

Na Maltě není nutné se obávat žádných zdraví ohrožujících věcí. Platí zde podobná pravidla a zvyklosti (co se týče zdravotních rizik) jako jinde v EU.

Výskyt nebezpečných zvířat je na Maltě skutečně jen ojedinělý. Žádný ze tří druhů hadů, kteří zde žijí, není jedovatý, a tak v podstatě jediným pevninským nebezpečím z živočišné říše mohou být pro turisty toulaví psi a kočky, který tu ale není mnoho. Vzteklina se navíc na Maltě nevyskytuje.

Co se týče moře, tak např. žraloci jsou k vidění pouze ojediněle a zejména ve větších hloubkách, proto se jich turisté nemusí příliš obávat. Nebezpečí poranění hrozí potápěčům spíše při kontaktu s mořskými ježky a podobnými ostnatými živočichy. 

Potápění a šnorchlování může být nebezpečné při špatném počasí, vzhledem k členitému a útesovému pobřeží Malty. Pokud nejste příliš zkušení plavci, nikdy se nevydávejte dál od moře a vždy se zdržujte v menších zátokách. 

Zdravotnictví a případné ošetření

Malta je považována za velmi vyspělou zemi s vysoce rozvinutou a nadstandardní zdravotní péčí. V rámci celosvětového výzkumu získala Malta 5. místo na stupnici nejbezpečnějších míst světa. Na základě předložení průkazu pojištěnce má každý občan Evropské unie nárok na bezplatné ošetření v nemocnicích a klinikách financovaných vládou. Všichni turisté musí brát na vědomí, že ošetření na základě předložení průkazu pojištěnce zahrnuje pouze nezbytně nutné výlohy a v případě závažnějších zranění je lepší zřídit si předem u své pojišťovny cestovní pojištění.

Voda

Voda z vodovodní sítě je nezávadná, ale jde o odsolenou vodu z moře. Doporučujeme pít vodu balenou, kterou běžně zakoupíte v místních obchodech. 

Očkování

Na Maltu není potřeba žádné očkování, jedná se o standardní vyspělou evropskou zemi bez výskytu tropických chorob.

Kriminalita

Malta je velmi bezpečnou destinací, závažné zločiny tu jsou naprosto výjimečné. Přesto zvláště v turistických oblastech se nikdy nedá vyloučit výskyt kapesních zlodějů, a to především na plážích nebo v autobusech. Riziko je nicméně výrazně nižší než v jiných evropských státech.

Na Maltě nejsou příliš rozšířené ani různé "turistické pasti" v podobě přepálených cen nebo třeba nekalého informování o finální ceně. Kupříkladu taxíky, které na mnoha místech světa nemají valnou pověst, jsou na Maltě pro turisty zcela férové a podvodné jednání se tu vyskytne naprosto ojediněle.

Elektřina

V maltské elektrické síti je napětí o hodnotě 240 V, zásuvky jsou britského typu. V případě, že budete potřebovat pro své elektrické spotřebiče adaptér, lze ho běžně zakoupit na recepci hotelu nebo v obchodech.

Důležité kontakty

Telefonní čísla:

  • Hasiči: 199
  • Záchranná služba: 196
  • Policie: 191

Velvyslanectví ČR na Maltě není, zastoupeno je velvyslanectvím ČR v Římě.

Konzulát Malty v ČR

  • Perlova 1, Praha 1
  • tel.: 02/ 2166 7360, fax: 02/ 2166 7387

Konzulát ČR na Maltě

  • Honorary Consulate of the Czech Republic, No. 7, Pjazza Celsi, Naxxar, NXR 03
  • Tel.: 00356 21 413893, 21 412807, 21 4174218, mobile: 00356 9949 7478, fax: 00356 21 414120

Chystáš se na Maltu?

Naplánuj svou cestu raz dva
Avatar uživatele jantomsa
naposledy aktualizováno 01. 01. 2021
Navrhni úpravu

0 komentářů

Žádná otázka není hloupá ani špatná. Pokud známe odpověď, rádi se o ni podělíme.