Comino
Malta

Jídlo na Maltě

Jaké jídlo byste měli na Maltě ochutnat? Co se nejčastěji prodává v místních restauracích?

Hledat ubytování na Maltě

Maltská kuchyně

Na Maltu ve velké míře už před dlouhou dobou působila geografická blízkost Itálie. Její středomořská kuchyně se tak částečně podobá sousední italské s mnoha vylepšeními.

Na Maltě si jak těstoviny, tak pizzu můžeme dopřát v řadě různých variací a chutí. Pizza je zde skutečně výtečná a těstoviny se připravují například ve formě raviol.

Na jídelních lístcích najdeme mnoho pokrmů připravených z mořských ryb či plodů moře. Nejčastěji si můžeme objednat různými způsoby upraveného okouna, mečouna, tuňáka, dokonce i delfína. Mimo ryb si pochutnáte na chobotnicích či olihních. Jídlo je podáváno ozdobené a dochucené čerstvými bylinkami nebo přelité smetanovou omáčkou.

Ovšem nejen italský vliv je na tradičních maltských pokrmech znatelný. V minulosti bylo jídlo na Maltě ovlivněno i britskou, arabskou či dokonce indickou kuchyní.

Typické maltské speciality

Národní maltské jídlo je králík na mnoho způsobů. Nejtradičnější je dušený králík na víně s bramborami a zeleninou, ale podává se často i s těstovinami. V restauracích toto jídlo často najdete pod místním názvem "Stuffat tal-fenek".

Králík se jí i běžně v maltských domácnostech, a to jak při slavnostních příležitostech, tak v každodenním životě.

Dalším velmi častým jídlem na Maltě jsou čerstvé mořské ryby, na které narazíte naprosto ve všech restauracích. Častými rybami ve vodách v okolí jsou tuňák, mečoun a okoun.

Nejoblíbenější rybou místních je lampuki (jinde také zvaná jako mahi-mahi nebo dorado). Velmi chutná menší ryba migruje kolem Maltských ostrovů na podzim, především mezi zářím a prosincem, proto právě v tomto období si ji můžete dát v místních restauracích čerstvě připravenou.

Mezi další tradiční maltská jídla patří třeba tyto pokrmy:

 • Bragioli – hovězí roláda upravovaná na červeném víně a plněná kapary, olivami nebo vajíčky. Oblíbený hlavní chod maltských domácností, 
 • Špagety s mořským ježkem – velmi oblíbené jídlo v restauracích specializujících se na mořské plody. Mořští ježci jsou jednou z delikates maltské kuchyně a nejčastěji se podávají právě se špagetami, jídlo se zde nazývá Spaghetti Rizzi, 
 • Timpana – jedná se vlastně o klasické lasagne, zapečené těstoviny s mletým masem a bešamelem, 
 • Ftira – na první pohled nezajímavá chlebová bulka, ovšem na první ochutnání nezapomenutelný zážitek. Tak za prvé, maltský chléb je považován za jeden z nejlepších na světě a za druhé, ftira je uvnitř plněná nejrůznějšími ingrediencemi od oliv, tuňáka, kaparů po rajčata či rajčatovou pastu, 
 • Pastizzi – nejoblíbenější svačina nebo zkrátka jídlo "když je chuť na něco malého". Jedná se o malé taštičky z listového těsta plněná čerstvým sýrem ricotta, hráškem, špenátem nebo dokonce čokoládou.

Nápoje

Vápencové podloží, dostatek slunečního svitu, správný vánek a stálost počasí zaručují tu nejlepší úrodu červeného i bílého vína každý rok. Na Maltě je několik vinařství, nejznámější je Marsovin, Meridiana, Delicata a další rodinné podniky. Všichni vyrábějí kvalitní vína bez přidaných surovin a za velmi přijatelnou cenu.

Maltské pivo Cisk je lehké a ideální do středomořského podnebí.

Nealkoholický nápoj, maltská limonáda Kinnie je velmi osvěžující, její chuť je podobná bylinkovému likéru, avšak bez alkoholu. Je vyrobená podle tajné receptury z kůry červených pomerančů a směsi bylin. Ostrov Malta je jediným místem, kde ji lze ochutnat.

Kinnie se dá při troše fantazie přirovnat třeba k rakouskému nápoji Almdudler. Chuť Kinnie je však výrazně více hořká.

Jak se stravovat jako místní

Malťané rádi chodí do restaurací, ale vyhledávají především ty daleko od turistického ruchu, tzn. v okrajových částí měst nebo ve vnitrozemí.

Velmi oblíbená jsou všudypřítomná pekařství a pekárny, kde si můžete dát pozdní snídani v podobě pastizzi s capuccinem nebo skvělý maltský chléb ftira.

Obvyklé ceny v restauracích

Večeře v restauraci vás vyjde na jednoho na cca 15 EUR i se skleničkou vína, spíše však 20 EUR. U čerstvých mořských plodů počítejte s vyšší cenou. Obecně lze říct, že samozřejmě v restauracích na plážích nebo v historických centrech měst jsou ceny zhruba o 10 až 20% vyšší než v restauracích dále od centra dění. Mírně levněji je na ostrově Gozo.

Oblíbené jsou také různé místní fast-foody s nabídkou pizzy či kebabu.

Příklady cen:

 • Hlavní jídlo (králík nebo bragioli): 20 EUR25 EUR
 • Těstoviny: 15 EUR
 • Ryby a mořské plody: 20 EUR30 EUR
 • Pastizzi nebo ftira: 1,50 EUR3 EUR
 • Pizza nebo kebab menu (hranolky + nápoj): 15 EUR
 • Místní pivo 0,5 litru: 3 EUR4,50 EUR

Chystáš se na Maltu?

Naplánuj svou cestu raz dva
Avatar uživatele jantomsa
naposledy aktualizováno 21. 11. 2023