Comino

Víza na Maltu

Občanský průkaz nebo cestovní pas

Chystáte se na Maltu a nejste si jistí, jestli je potřeba cestovní pas nebo stačí občanka? Malta je, stejně jako ČR, od roku 2004 součástí Evropské unie i Schengenského prostoru. Při cestě na Maltu na libovolně dlouhou dobu můžete využít jak občanský průkaz, tak cestovní pas. Oba dva cestovní doklady mají stejnou váhu a ani jeden není nijak zvýhodněn před tím druhým. 

Pokud po vás v hotelu či na letišti žádají "Passport", myslí tím cestovní doklad, tedy je jedno, zda předložíte skutečně pas nebo jen občanku.

Platnost dokladu (občanky nebo pasu) nesmí být kratší než samotný pobyt v zemi, nemusí však pobyt přesahovat podobně jako tomu bývá u mimoevropských destinací.I v případě cesty přes Srbsko, která není členem EU ani Schengenského prostoru, nepotřebujete pro průjezd cestovní pas, vystačíte si s občankou.

  • Občanský průkaz i cestovní pas lze užít jako cestovní doklad
  • Platnost obou průkazů stačí pouze po dobu pobytu

Pokud krátce před cestou zjistíte, že nemáte platný ani občanský průkaz, ani pas, je možné si do 24 hodin vystavit nový. Detaily zjistíte v našich článcích o cestovních pasech a občanských průkazech.

Vízum na Maltu už z výše uvedeného logicky není potřeba.

Na letišti neprocházíte žádnou pasovou ani celní kontrolou, cestovní doklad je však vždy potřeba k nástupu do letadla, případně na loď.

Cestovní doklady pro děti

Pamatujte, že od roku 2012 musí mít každé dítě nehledě na svůj věk vlastní cestovní doklad, tedy buď občanský průkaz nebo cestovní pas. Není možné vycestovat s dítětem, a to ani do zemí EU, které nemá cestovní doklad. Zapsání ve vlastním pasu rozhodně nestačí!

Celní předpisy

Předměty osobní potřeby spadají pod bezvízový dovoz. Taktéž např. 200 cigaret nebo odpovídající množství doutníků či tabáku, 1 litr alkoholických nápojů nad 22% nebo 2 litry vína a menší množství parfému nepodléhá proclení.

Vzhledem k tomu, že je Malta součástí Schengenského prostoru, po příletu na letišti neprocházíte žádnou celní kontrolu, ta je možná pouze namátkově.

Detailní informace o možnosti dovozu a vývozu na Maltu najdete na webu Ministerstva zahraničí.

Chystáš se na Maltu?

Naplánuj svou cestu raz dva
Avatar uživatele jantomsa
naposledy aktualizováno 01. 01. 2021
Navrhni úpravu

0 komentářů

Žádná otázka není hloupá ani špatná. Pokud známe odpověď, rádi se o ni podělíme.