Comino
Malta

Kultura a lidé na Maltě

Jak snadno se na Maltě domluvíte anglicky? Jací jsou Malťané a kdy jsou na Maltě zavřené obchody?

Hledat ubytování na Maltě

Jazyk

Úřední řečí je maltština a angličtina. Téměř všichni Malťané hovoří anglicky na velmi dobré úrovni.

Díky tomu, že na Maltě jsou velmi oblíbené italské televizní stanice, téměř 65% Malťanů hovoří také italsky. Přes 20% obyvatel se domluví také francouzsky. 

Maltština je velmi zvláštní jazyk, který se vyvinul z arabštiny. Píše se však latinkou. Ačkoliv maltštinou hovoří necelý milion lidí, nejedná se o vymírající jazyk. Přes 85% obyvatel maltštinu preferuje jako první jazyk.

Historie v kostce

Jen málokterá země se může pochlubit tak bohatou historií jako Malta. Malta se může chlubit dějinami v trvání téměř 7 200 let

Díky své centrální poloze ve Středozemním moři Malta sehrála svou roli v průběhu dlouhé lidské historie na zemi. Na ostrově zanechali své stopy Féničané, Řekové, Kartaginci, Římané, Arabové, Normani, Rytíři řádu sv. Jana i Britové. 

Díky Johanitům (Maltézský řád) získává Malta svůj proslulý symbol osmicípého kříže. Během jejich éry (od r. 1530) města získávají značné opevnění a hradby.

V roce 1798 obsazuje Maltu Napoleon, ale již o dva roky později padla do rukou Britům, kteří ji postupně industrializovali a nechali jí určitou samostatnost. Později, v 1. světové válce, se pro ně Malta stala důležitou základnou ve Středozemním moři. Sílící poválečné hnutí vyústilo ve vyhlášení nezávislosti na Británii (21. 9. 1964), britské vojenské síly zůstaly v zemi až do roku 1979.

V roce 1974 se Malta stává republikou, v roce 2004 se stala členem Evropské unie a v roce 2008 členem Eurozóny.

Rok 2017 byl pro Maltu znamením smutku, neboť přišla o jeden z přírodních úkazů a zároveň typických znaků Malty – Azurové okno na ostrově Gozo, které se zřítilo při bouři do moře.

Lidé a náboženství

Žije zde více než 500 000 obyvatel, čímž se Malta vyznačuje největší hustotou zalidnění v EU – přes 1.320 obyvatel na kilometr čtverečný (osmá největší hustota na světě). Přes 90 % obyvatel žije ve městech. Se vstupem do EU se Malta určitě více otevřela cizincům, mnoho mladých Evropanů cestuje na Maltu za anglickými jazykové kurzy. 

Malťané jsou přívětiví a turisty vítají s otevřenou náručí. Nezapřou svoji živou jižanskou náturu, která je ale trochu mírněná ještě relativně nedávným britským vlivem.

Nelze si nepovšimnout vysokého podílu migrantů pracujících a žijících na Maltě. Země aktivně podporuje imigraci obyvatel, kteří zde chtějí pracovat ve službách. Zejména v letní sezoně by se Malta bez pracujících cizinců neobešla a místní ekonomika by se zhroutila.

Nejvíce zahraničních pracovníků pochází z Anglie, Itálie, Filipín, Libye, Srbska, Bulharska, Somálska, Indie a Pákistánu.

Náboženství a víra

Přes 82% Malťanů se hlásí ke katolické církvi a po 4% k pravoslavnému křesťanství a islámu.

Místní jsou velmi pobožní, čemuž odpovídá i mimořádná hustota kostelů, které najdete doslova na každém rohu. Z náboženství vyplývá i fakt, že Malťané jsou poměrně konzervativní lidé s podobně vyhraněnými názory jako třeba část polské křesťanské komunity.

Svátky

V turistických oblastech jsou některé obchody otevřené až do 22 hodin. Standardně však spíše do 19 hodin. V neděli a o svátcích zůstávají supermarkety i restaurace otevřené.

Dny pracovního klidu na Maltě

O státních svátcích jsou zavřené banky, úřady a některé služby. Například veřejná doprava však jezdí ve svátcích stejně jako o víkendu.

Státní svátky: 

  • 1. ledna – Nový rok
  • 10. února – Ztroskotání svatého Pavla
  • 19. března – Den sv. Josefa
  • 31.března – Den svobody (odchod britských vojsk z Malty)
  • Velký pátek – pohyblivé datum (Velikonoce)
  • 1. května – Svátek práce
  • 7. června – Sedmý červen (den povstání Malťanů proti Britům v roce 1919)
  • 29. června – Den svatého Petra a Pavla
  • 15. srpna – Nanebevzetí Panny Marie
  • 8. září – Svátek Panny Marie Vítězné
  • 21. září – Den nezávislosti
  • 8. prosince – Neposkvrněné početí
  • 13. prosince – Den republiky
  • 25. 12. – Vánoce

Kultura

Na Maltě převažuje středozemská kultura, ale je tu i pár známek britských vlivů. Katolická církev je strážcem národních tradic, vesnicím dominují obrovské katolické kláštery. I když její vliv slábne, katolická víra představuje v denním životě většiny lidí velkou roli. 

Malta je velmi kulturní země a je na to náležitě pyšná. Kulturní akce tu probíhají celoročně a jsou velmi různorodé. 

Nudismus na Maltě zakazuje zákon. Opalovaní a koupání „nahoře bez“ se toleruje, ale není prakticky rozšířeno, snad s výjimkou odlehlých pláží.

Turismus

Turismus je pro Maltu jedno z nejdůležitějších odvětví. Turistická infrastruktura je velmi rozvinutá. Nabídka hotelů, barů, restaurací, atrakcí i dalších služeb je na velmi vysoké úrovni a dá se srovnávat s západoevropskými zeměmi.

Hledat ubytování na Maltě

Při individuální turistice však dovolená na Maltě nemusí být vůbec finančně náročná.

Moře na Maltě patří k nejčistším a nejteplejším ve Středozemním moři, naleznete zde skryté písečné či skalnaté zátoky, které jsou i v létě téměř liduprázdné. Velké množství pláží na Maltě a Gozu zůstává stále nedotčených. Mnoho z nich nabízí ovšem i příznivé podmínky pro vodní sporty od windsurfingu až po pronájem vodních skútrů.

Ostrov je také rájem pro potápěče. Moře je během celého roku teplé a viditelnost je výborná. Pro ty, kdo dávají přednost odpočinku na palubě, jsou připraveny vyhlídkové plavby.

Mnoho turistů přijíždějících na Maltu si oblíbilo sousední, menší ostrov Gozo. Většina z nich sem stále jezdí na jednodenní výlety. Ostrov Gozo je naprosto rozdílný od ostrova Malta, menší, zelenější, poklidnější.

Malta je také vyhledávaným letoviskem pro výuku angličtiny. Na plážích i v barech potkáte lidi různých národností a věkových skupin, které si společným posedáváním vylepšují svou angličtinu.

Přes 3 000 hodin slunečního svitu během roku, průměrná denní teplota během léta kolem 30 °C a 15 °C během zimních měsíců dělá z Malty turisticky lákavou lokalitu.

Chystáš se na Maltu?

Naplánuj svou cestu raz dva
Avatar uživatele jantomsa
naposledy aktualizováno 21. 11. 2023

0 komentářů

Žádná otázka není hloupá ani špatná. Pokud známe odpověď, rádi se o ni podělíme.