
Kultura a lidé na Maltě
Jazyk
Úřední řečí je maltština a angličtina. Téměř všichni Malťané hovoří anglicky na velmi dobré úrovni. Rozšířena je také italština. Jelikož maltšina zní téměř jako exotický jazyk z vesmírné planety ve Star Wars, tak i přízvuk angličtiny je často ne úplně britský.
Minislovníček:
- Dobrý den – bongu [bonžu]
- Děkuji – grazzi [graci]
- Prosím – Jekkjoghgbok [jek jodžbok]
- Ano – íva
- Ne – le
- Omlouvám se – jiddispjacini [jidispjačíni]
- Jak se máte? – kifinti?
- Na shledanou – sahha
- Mluvíte anglicky? – titkellembl-ingliz?
- Kolik to stojí? – Kemm?
Historie v kostce
Jen málokterá země se může pochlubit tak bohatou historií jako Malta. Malta se může chlubit dějinami v trvání téměř 7 200 let. Díky své centrální poloze ve Středozemním moři Malta sehrála svou roli v průběhu dlouhé lidské historie na zemi. Na ostrově zanechali své stopy Féničané, Řekové, Kartaginci, Římané, Arabové, Normani, Rytíři řádu sv. Jana i Britové.
Díky Johanitům (Maltézský řád) získává Malta svůj proslulý symbol osmicípého kříže. Během jejich éry (od r. 1530) města získávají značné opevnění a hradby.
V roce 1798 obsazuje Maltu Napoleon, ale již o dva roky později padla do rukou Britům, kteří ji postupně industrializovali a nechali jí určitou samostatnost. Později, v 1. světové válce, se pro ně Malta stala neocenitelnou základnou ve Středozemním moři. Sílící poválečné hnutí vyústilo ve vyhlášení nezávislosti na Británii (21. 9. 1964), britské vojenské síly zůstaly v zemi až do roku 1979.
V roce 1974 se Malta stává republikou, v roce 2004 se společně s ČR stává členem Evropské unie a v roce 2008 členem Eurozóny.
Rok 2017 byl pro Maltu znamením smutku, neboť přišla o jeden z přírodních úkazů a zároveň typických znaků Malty – Azurové okno na ostrově Gozo, které se zřítilo při bouři do moře.
Lidé
Současné obyvatelstvo tvoří z 96 % Malťané, 2 % jsou Britové, zbytek jiné národnosti. 98 % obyvatelstva jsou římští katolíci, zbytek tvoří malé skupiny protestantů a muslimů.
Žije zde více než 420 tis. obyvatel, čímž se Malta vyznačuje největší hustotou zalidnění v EU – přes 1.320 obyvatel na km² (osmá největší hustota na světě). Přes 90 % obyvatel žije ve městech. Se vstupem do EU se Malta určitě více otevřela cizincům, mnoho mladých vyráží do Malty na anglické jazykové kurzy.
Malťané jsou přívětiví a turisty vítají s otevřenou náručí. Nezapřou svoji živou jižanskou náturu, která je ale trochu mírněná ještě relativně nedávným britským vlivem.
Svátky
V turistických oblastech jsou některé obchody otevřené až do 22 hodin. Standardně však spíše do 19 hodin. V neděli a o svátcích jsou obchody zavřené.
Státní svátky:
- 1. 1. – Nový rok
- 10. 2. – Ztroskotání svatého Pavla
- 19. 3. – Den sv. Josefa
- 31. 3. – Den svobody
- 1. 5. – Svátek práce
- 7. 6. – Sedmý červen
- 29. 6. – Den svatého Petra a Pavla
- 15. 8. – Nanebevzetí Panny Marie
- 8. 9. – Svátek Panny Marie Vítězné
- 21. 9. – Den nezávislosti
- 8. 12. – Neposkvrněné početí
- 13. 12. – Den republiky
- 25. 12. – Vánoce
Pohyblivé svátky: Velký pátek, Velikonoční neděle
Kultura
Na Maltě převažuje středozemská kultura, ale je tu i pár známek britských vlivů. Katolická církev je strážcem národních tradic, vesnicím dominují obrovské katolické kláštery. I když její vliv slábne, katolická víra představuje v denním životě většiny lidí velkou roli.
Malta je velmi kulturní země a je na to náležitě pyšná. Kulturní akce tu probíhají celoročně a jsou velmi různorodé.
Nudismus na Maltě zakazuje zákon. Opalovaní a koupání „nahoře bez“ se toleruje, ale není prakticky rozšířeno, snad s výjimkou odlehlých pláží.
Turismus
Turismus je pro Maltu jedno z nejdůležitějších odvětví. V ČR je stále Malta brána jako exotičtější destinace, i když je letecky blíže než jiné obvyklé destinace. Obecně zájezdy přes cestovní kanceláře jsou z ČR stále nabízeny v menší míře a s tím je spojená i vyšší cena. Při individuální turistice však dovolená na Maltě nemusí být vůbec finančně náročná (lowcostové letecké spojení z Prahy, rozsáhlá síť ubytování přes airbnb.com, ceny podobné těm v ČR atd.)
Moře na Maltě patří k nejčistším a nejteplejším ve Středozemním moři, naleznete zde skryté písečné či skalnaté zátoky, které jsou i v létě téměř liduprázdné. Velké množství pláží na Maltě a Gozu zůstává stále nedotčených. Mnoho z nich nabízí ovšem i příznivé podmínky pro vodní sporty od windsurfingu až po pronájem vodních skútrů.
Ostrov je také rájem pro potápěče. Moře je během celého roku teplé a viditelnost je výborná. Pro ty, kdo dávají přednost odpočinku na palubě, jsou připraveny vyhlídkové plavby.
Mnoho turistů přijíždějících na Maltu si oblíbilo sousední, menší ostrov Gozo. Většina z nich sem stále jezdí na jednodenní výlety. Ostrov Gozo je naprosto rozdílný od ostrova Malta, menší, zelenější, poklidnější.
Malta je také vyhledávaným letoviskem pro výuku angličtiny. Na plážích i v barech potkáte lidi různých národností a věkových skupin, které si společným posedáváním vylepšují svou angličtinu.
Přes 3.000 hodin slunečního svitu během roku, průměrná denní teplota během léta kolem 30 °C a 15 °C během zimních měsíců dělá z Malty turisticky lákavou lokalitu.
Geografie
Maltská republika je ostrovní zemí ležící uprostřed Středozemního moře, přibližně 90 km jižně od Sicílie, 330 km severně od Libye a 300 km východně od Tuniska. Největšími ostrovy jsou Malta (246 km²), Gozo (67 km²) a Comino (3 km²), ostatní maličké ostrovy Cominotto, Filfla a Ostrov Sv. Pavla jsou neobydlené. Nejvyšší horou je Ta'Dmejrek (253 m).
Převážná většina pobřeží všech ostrovů je skalnatá. Povrch se skládá z různých druhů propustného vápence, který se často používá jako stavební materiál. Geograficky i geologicky náleží Malta k Evropě.
Malta má silně omezené zásoby sladké vody – podle údajů OSN je na vodu nejchudší zemí na světě. Zásobování obyvatelstva vodou je uskutečňováno dnes celkem čtyřmi stanicemi na úpravu mořské vody, parky a zemědělství užívají dešťovou vodu a částečně vodu ze studní; ještě v osmdesátých letech byla velká část spotřeby vody kryta jejím dovozem z Itálie. V kohoutcích teče nejčastěji právě odsolená/upravená voda z moře, takže chuťově k pití moc nenadchne, takže je lepší si zakoupit balenou vodu (k vaření však bez problému).
Malta
Na Maltě žije většina obyvatel, leží zde hlavní město státu a jediné letiště. Nejsou zde řeky ani hory. Povrch je mírně zvlněný, s nízkými kopci. Charakteristickým znakem krajiny ostrova jsou pole, která se terasovitě rozkládají na mírných svazích a jsou oddělena zdmi. Na velice členitém pobřeží Malty se nachází četné přístavy, skalnaté zátoky a písčité pláže.
Gozo
Šest kilometrů severozápadně od Malty leží ostrov Gozo. Hlavní město tohoto ostrova Victoria je známo spíše pod jménem Rabat. Mgarr je nejdůležitější přístav na ostrově. Malý ostrov nymfy Calypso, který se ve starověku nazýval Ogyda, je obilnicí maltského souostroví. Je menší, zelenější a klidnější (méně než desetina obyvatelstva Malty). Terasovitá pole, která poprvé založili Arabové před více než 1.000 lety a která jsou tak typická pro Maltu, naleznete na ostrově Gozo na každém kroku. Vládne tady zvláštní klid a pohoda. Tuto atmosféru na návštěvníky dýchá nejenom krajina, ale je typická i pro obyvatele, kteří jsou známí svým zvláštním založením. Kdo si chce od sebe odpočinout, pro toho je Gozo ideálním místem.
Comino
Ještě klidnější je ostrov Comino, který je nejmenším ostrovem maltského souostroví. Žije zde jen několik rolníků a žádné auto ani jiné vymoženosti neruší klid. Kdo si s mořem tyká, najde zde ráj na zemi. Četné zátoky, skaliska a křišťálově čistá azurová voda tvoří ideální podmínky pro všechny druhy vodních sportů, zvláště ale pro potápění. Comino je spojeno lodní dopravou jak s ostrovem Gozo, tak i s Maltou. Nejznámější je zátoka Blue Lagoon – azurová voda, jaká je snad jen v Karibiku. Velkým mínusem však je, že se jedná o velmi častou a rušnou destinaci pro výlety z Malty, takže je zde v létě značný počet turistů a lodí.
Chystáš se na Maltu?
0 komentářů
Žádná otázka není hloupá ani špatná. Pokud známe odpověď, rádi se o ni podělíme.