Comino
Malta

Co dělat na Maltě

Pláže a koupání

Ačkoliv Malta neokupuje přední příčky v počtu nádherných poloprázdných pláží se zlatým pískem a jejich délkou, je stále jednou z předních vyhledávaných letních destinací. Nabídne sice v menším množstvím, ale za to všem typům cestovatelům. Užijí si milovníci krásných a dramatických přírodních scenérií s kamennými útesy, které vyloženě pózují fotografům při východech a západech slunce, na své si přijdou i rodiny s dětmi na několika plážích s jemným pískem, klidným mořem a pozvolným vstupem do vody a samozřejmě také nadšenci do šnorchlování a potápění.

Nádherné pláže najdete na všech hlavních ostrovech: Maltě, Gozu i Cominu. Jaké jsou však nejkrásnější a nejlepší pláže na Maltě?

Písečné pláže a pláže pro děti

Dlouhých písečných pláží na Maltě moc nenajdete, ovšem i takové tu jsou. Nemají sice kilometry, ale jsou dostatečně velké pro pohodlné strávení celého dne, s dostatečným zázemím v podobě restaurací a vodních atrakcí a s dobrou dostupností. Všechny z nich mají navíc velmi pozvolný vstup do moře a jsou tak vhodné i pro ty nejmenší děti. Mezi nejznámnější písčité pláže na Maltě patří:

Přírodní pláže a krásné scenerie

Malta je známá svým členitým a dramatickým skalnatým pobřežím a malými zátokami, v nichž se nacházejí skryté mini-pláže. Na Maltě většinou kamenité či na malých pruzích jemného písku. Podívejte se, jaké jsou pláže s nejhezčími sceneriemi:

Zapomenuté pláže

I na rozlohou malé Maltě narazíte na několik zapomenutých pláží, které navštěvují především místní a turistů je zde minimum. Mezi nejhezčí patří tyto:

Ceny na plážích

Prakticky na všech plážích jsou k dispozici k pronájmu lehátka a slunečníky. Běžně za set dvou lehátek a jednoho slunečníku zaplatíte od 10 do 20 EUR za den podle velikosti a exponovanosti pláže. 

Restaurace na plážích nabízejí hlavní jídla za ceny mezi 15 a 20 EUR.

Památky a historie

Skloubení dovolené u moře s výpravami za historií je to právě, proč se na Maltu vydat. Na každém rohu na vás čeká něco, co připomíná dávnou historii Byzantské říše, Arabské či Normanské. K nejvýznamnějším památkám Malty však patří megalitické chrámy z dob až 3 500 let př.n. l. ve městě Tarxien či Hagar Qim.

Dalším výrazným a dodnes patrným prvkem maltské historie jsou pevnosti strážní věže rozeseté doslova po celém pobřeží Malty, Goza i Comina. Nejslavnější a největší pevnosti najdete v blízkosti Valletty, mezi nejznámější patří Fort St. Elmo, Fort St. Angelo, Fort Rikasoli, Fort Manoel či Fort Rinella. 

Strážní věže pak najdete podél celého pobřeží zhruba každých 5 až 10 km.

Historickým skvostem s mnoha památkami především z barokního 16. století je pak hlavní město Valletta.

Noční život

Nočním životem rozhodně ochuzeni nebudete. Na Maltě to žije, zejména v městečku St. Julian's (San Giljan) a jeho místní čtvrti Paceville s uličkami plné klubů a barů a diskoték. V letní sezoně se často klubová scéna přesouvá pod širé nebe. Největším venkovním klubem je Gianpula Village s kapacitou přes 4 000 hostů, který najdete uprostřed ostrova mezi městy Zebbug a historickou Mdinou.

Noční život je na Maltě zasvěcen především mladým a studentům, kteří každé léto zaplní ulice, promenády a bary a baví se až do časných ranních hodin. 

Ceny jsou obecně na západní Evropu poměrně příznivé. Za vstupy do klubů a na diskotéky se obvykle neplatí, míchaný koktejl pořídíte okolo 5,50 EUR, pivo pak v rozmezí od 2,50 do 4 EUR.

Plavba lodí okolo Malty

Malta i dva menší ostrovy Comino a Gozo se můžou pyšnit spoustou přírodních zajímavostí, útesů, zátok a podmořských jeskyní, ke kterým se však jinak než z moře nedostanete. Proto jsou na Maltě velmi oblíbené okružní plavby lodí, kdy různé společnosti nabízejí různě dlouhé výlety, často i se zastávkami na koupání či šnorchlování.

Během plavby se pak z moře můžete kochat neotřelými pohledy na pobřeží Malty, Comina či Goza, stejně jako neobydlených ostrovů.

Nejoblíbenější jsou tradičně výlety k Blue lagoon na ostrově Comino, ty se však cenově příliš nevyplatí oproti běžném trajektu, který na Comino jezdí také. Mnohem smysluplnější jsou celodenní plavby okolo Malty, kde se podíváte na Dingli Cliffs z moře, zastavíte se několikrát na vykoupání a objevíte malé zátoky.

Příklady cen

  • Plavba na ostrov Comino a Blue Lagoon: okolo 30 EUR (běžný trajekt stojí 13 EUR), 
  • Celodenní plavba kolem Malty se zastávkou na Cominu: 40 až 60 EUR

Příklady společností

Potápění a šnorchlování

Malta a především sousední ostrov Gozo patří bezesporu k nejlepším místům pro potápění a šnorchlování v Evropě. Křišťálově čisté a teplé moře, velmi členité pobřeží, mnoho mělkých zátok s klidným mořem a podmořských jeskyní vytvářejí mix ideálních podmínek k objevování podmořského světa. 

Šnorchlovat se dá prakticky na každé pláži, jen je potřeba vzít na vědomí, že ne všude najdete půjčovny vybavení. Šnorchl i ploutve se však dají do 20 EUR pořídit v jakémkoliv větším městečku v prodejných se suvenýry nebo plážovým zbožím.

Nejlepší místa pro šnorchlování na Maltě jsou v menších klidných zátokách. Asi nejznámějším místem je Blue Lagoon na ostrově Comino, zátoky Wied il-Ghasri nebo Blue Hole na ostrově Gozo nebo přírodní mořský bazének St. Peter's Pool u města Marsaxlokk.

Nejlepší místa pro potápění jsou především na Gozu, kde uvidíte mnoho podmořských jeskyní a bohatý podmořský život. Ale i na samotné Maltě, především západním a jižním pobřeží, nebo na ostrově Comino jsou skvělá potápěčská místa. Na ta nejlepší z nich vás však vždy dopraví jedno z mnohých potápěčských center na Maltě. 

Ceny a příklady agentur

Pokud s potápěním začínáte, připravte se na ceny startující na 60 EUR za hodinu úplného začátečnického kurzu, případně okolo 300 EUR za celý kurz Scuba Diving. Výlety za potápěním začínají na 100 EUR (25 až 40 EUR za každý ponor).

Přehled registrovaných Dive Center najdete na oficiálních turistických webech vistimalta.com a vistigozo.com.

Chystáš se na Maltu?

Naplánuj svou cestu raz dva
Avatar uživatele jantomsa
naposledy aktualizováno 01. 01. 2021
Navrhni úpravu

0 komentářů

Žádná otázka není hloupá ani špatná. Pokud známe odpověď, rádi se o ni podělíme.