Comino
Malta

25 míst co vidět na Maltě

Valletta

Turistické město

Loď ve Valletě

Valletta je se svými 6 000 obyvateli nejmenším hlavním městem Evropy a rozkládá se na malém poloostrově ve členité části maltského pobřeží. Ač nevelká rozlohou, Valletta je doslova protkána historickými památkami, muzei nebo restauracemi.

Hledat ubytování - Valletta

Celé město je zapsáno na seznam UNESCO a většina staveb pochází ze 16. století. Naprostá většina Valletty v současné podobě byla vybudována po roce 1565 řádem Maltézských rytířů. Domy, kostely i katedrála jsou vystavěny v honosném barokním stylu. Celou Vallettu obkružují masivní hradby.

Památky a zajímavosti

Vallettě se často přezdívá "město paláců" a je až neuvěřitelné, kolik jich na tak malém prostoru stojí. Při toulkách úzkými uličkami narazíte na početná zastrčená náměstíčka, kostely, fontány a to vše s barokními kulisami běžných obytných domů. Podívejme se na nejvýznamnější vallettské památky.

  • Katedrála svatého Jana – Zvenčí vypadá katedrála dokončená v roce 1577 poněkud stroze a nezajímavě, ale nenechte se zmást. Interiér s dechberoucími malbami Caravaggia patří bez přehánění k nejkrásnějším pokladům světa. Detailní informace v našem miniprůvodci.
  • Bazilika Panny Marie Karmelské – Nejznámější a jedna z největších památek Malty, která nechybí na žádné fotografie. Tento římsko-katolický kostel se zdálky pyšní velkou kopulí a ačkoliv byl původně postaven 1570, jeho současná podoba vychází až z dostavby v roce 1981. Vstup je zdarma.
  • Velmistrovský palác – Největší a nejstarší vallettský palác z roku 1571 opět zvenčí trochu klame tělem svou strohou fasádou skrývající nádherný dvůr, interiéry a zbrojnici. Část paláce slouží jako sídlo současného maltského prezidenta. Vstup je 4,70 EUR, do zbrojnice pak dalších 4,70 EUR.
  • Casa Rocca Piccola – Unikátní palác měšťanské vyšší třídy vám ukáže, jak si žila maltská smetánka v uplynulých 400 letech. Za vstup se platí 9 EUR, studenti 5 EUR.
  • Pevnost St. Elmo – Na samém konci poloostrova narazíte na masivní pevnost z roku 1530, která bdí nad vjezdem do vallettského přístavu. Kromě úžasného genia loci skrývajícího se v tlustých kamenných zdech se odsud naskytnou krásné výhledy na zátoku i Vallettu. Za vstup se platí 10 EUR.
  • Upper a Lower Barrakka Gardens – Ačkoliv Valletta neposkytuje příliš prostoru pro rozlehlé parky, oddychnout si můžete v krásném barokním prostředí zahrad Upper Barracka Gardens a Lower Barracka Gardens na nábřeží přístavu Grand Harbour. Vstupné je zdarma.

Muzea

Valletta je ideálním místem i pro milovníky muzeí. Minimálně níže uvedené instituce by měla být povinnost navštívit:

  • Národní muzeum války shrnuje strategickou úlohy Malty v obou světových válkách,
  • Muzeum výtvarného umění disponuje například sbírkami umělců jako Tintoretto, Carpaccio a dalších, 
  • Námořní muzeum podtrhuje důležitost moře a lodní dopravy pro Maltu jakožto ostrov, 
  • Národní archeologické muzeum dá nahlédnout do prehistorie Malty, jak kulturní, tak přírodní a geografické.

Informace o vstupném a otevíracích dobách najdete na jednotném oficiálním webu heritagemalta.org/.

Ubytování Valletta

Valletta bude strategickým místem pro ubytování, chcete-li vyrážet na výlety po Maltě autobusem a pokud rádi trávíte čas v historických centrech měst.

Ceny jsou zde na maltském průměru, tj. standardní 3 * hotely od 120 EUR na noc pro 2.

Doprava

V jižní části Valletty se nachází jedno z hlavních autobusových nádraží země, odkud vyrážejí autobusy do všech koutů ostrova (poloha na google.com/maps).

Samotnou Vallettu ideálně prochodíte v pohodě pěšky během dvou hodin i s přestávkami na prohlídku památek.

Počítejte s tím, že Valletta je velmi kopcovité město.

Detailní informace o MHD nebo trajektech z Valletty do Sliemy či Trojměstí najdete v kapitole Doprava.

Chystáš se na Maltu?

Naplánuj svou cestu raz dva
Avatar uživatele jantomsa
naposledy aktualizováno 09. 05. 2024

1 komentář

Žádná otázka není hloupá ani špatná. Pokud známe odpověď, rádi se o ni podělíme.