Comino
Malta

21 míst co vidět na Maltě

Valletta

Město

Loď ve Valletě

Valletta je se svými 6 000 obyvateli nejmenším hlavním městem Evropy a rozkládá se na malém poloostrově ve členité části maltského pobřeží. Ač nevelká rozlohou, Valletta je doslova protkána historickými památkami, muzei nebo restauracemi.

Celé město je zapsáno na seznam UNESCO a většina staveb pochází ze 16. století. Naprostá většina Valletty v současné podobě byla vybudována po roce 1565 řádem Maltézských rytířů. Domy, kostely i katedrála jsou vystavěny v honosném barokním stylu. Celou Vallettu obkružují masivní hradby.

Památky a zajímavosti

Vallettě se často přezdívá "město paláců" a je až neuvěřitelné, kolik jich na tak malém prostoru stojí. Při toulkách úzkými uličkami narazíte na početná zastrčená náměstíčka, kostely, fontány a to vše s barokními kulisami běžných obytných domů. Podívejme se na nejvýznamnější vallettské památky:

  • Bazilika Panny Marie Karmelské: Nejznámější a jedna z největších památek Malty, která nechybí na žádné fotografie. Tento římsko-katolický kostel se zdálky pyšní velkou kopulí a ačkoliv byl původně postaven 1570, jeho současná podoba vychází až z dostavby v roce 1981. Vstup je zdarma, 
  • Katedrála svatého Jana: Zvenčí vypadá katedrála dokončená v roce 1577 poněkud stroze a nezajímavě, ale nenechte se zmást. Interiér s dechberoucími malbami Caravaggia patří bez přehánění k nejkrásnějším pokladům světa. Za vstup se platí 6 EUR (ale rozhodně za to stojí), 
  • Velmistrovský palác: Největší a nejstarší vallettský palác z roku 1571 opět zvenčí trochu klame tělem svou strohou fasádou skrývající nádherný dvůr, interiéry a zbrojnici. Část paláce slouží jako sídlo současného maltského prezidenta. Vstup je 4,70 EUR, do zbrojnice pak dalších 4,70 EUR
  • Casa Rocca Piccola: Unikátní palác měšťanské vyšší třídy vám ukáže, jak si žila maltská smetánka v uplynulých 400 letech. Za vstup se platí 9 EUR, studenti 5 EUR
  • Pevnost St. Elmo: Na samém konci poloostrova narazíte na masivní pevnost z roku 1530, která bdí nad vjezdem do vallettského přístavu. Kromě úžasného genia loci skrývajícího se v tlustých kamenných zdech se odsud naskytnou krásné výhledy na zátoku i Vallettu. Vstup je zdarma.
  • Uper Lower Barrakka Gardens: Ačkoliv Valletta neposkytuje příliš prostoru pro rozlehlé parky, oddychnout si můžete v krásném barokním prostředí zahrad Uper Barracka Gardens a Lower Barracka Gardens na nábřeží přístavu Grand Harbour. Vstupné je zdarma.

Muzea

Valletta je ideálním místem i pro milovníky muzeí. Minimálně níže uvedené instituce by měla být povinnost navštívit:

  • Národní muzeum války shrnuje strategickou úlohy Malty v obou světových válkách,
  • Muzeum výtvarného umění disponuje například sbírkami umělců jako Tintoretto, Carpaccio a dalších, 
  • Námořní muzeum podtrhuje důležitost moře a lodní dopravy pro Maltu jakožto ostrov, 
  • Národní archeologické muzeum dá nahlédnout do prehistorie Malty, jak kulturní, tak přírodní a geografické.

Informace o vstupném a otevíracích dobách najdete na jednotném oficiálním webu heritagemalta.org/.

Ubytování

Valletta bude strategickým místem pro ubytování, chcete-li vyrážet na výlety po Maltě autobusem a pokud rádi trávíte čas v historických centrech měst. Ceny jsou zde na maltském průměru, tj. standardní 3 * hotely od 3 000 Kč na noc pro 2 výš. 

Doprava

V jižní části Valletty se nachází jedno z hlavních autobusových nádraží země, odkud vyrážejí autobusy do všech koutů ostrova. Najdete zde také prostorné garáže, kde nechte auto, kterým do historického centra Valletty zajíždět nelze.

Samotnou Vallettu ideálně prochoďte pěšky, pokud však už budete uchození, využijte linku 133 (jízdní řád), která Vallettou projíždí křížem krážem.

Chystáš se na Maltu?

Naplánuj svou cestu raz dva
Avatar uživatele jantomsa
naposledy aktualizováno 13. 12. 2021
Navrhni úpravu

0 komentářů

Žádná otázka není hloupá ani špatná. Pokud známe odpověď, rádi se o ni podělíme.